×
×
Anal Fissür Cerrahi Sonrası Tekrar Ederse Ne Yapmalıyım?

Anal Fissür Cerrahi Sonrası Tekrar Ederse Ne Yapmalıyım?

Sık sorulardan biri de ‘Anal fissür cerrahisi sonrası tekrar şikayetlerim olduğunda, doktor tarafından cerrahi önerildi, ne yapmalıyım?’ sorusu…

6 Aralık 2020

Sık sorulardan biri de ‘Anal fissür cerrahisi sonrası tekrar şikayetlerim olduğunda, doktor tarafından cerrahi önerildi, ne yapmalıyım?’ sorusu… 

 

Hatırlatmakta fayda var; anal fissür, yani halk arasındaki adı ile makatta çatlak, geliştiğinde anal kaslarda – özellikle iç kasta – refleks kasılma meydana gelmesi, anal girimin daralmasına neden olması, bunun sonucunda ortaya çıkan çatlağın iyileşmesinin gecikmesi ile ortaya çıkan kısır döngüdür. Bu döngüyü kırabilmek için konservatif (diyet, sıcak duş uygulamaları, tuvalet eğitimi), kimyasal (nitratlı krem, botoks iğne uygulaması) ve de cerrahi (kas kesilmesi ya da flap kaydırılması) önerilerinde bulunulmaktadır. 

 

Amaç ortaya çıkan spazmın ve bunun doğurduğu dışkılama sırasında ya da sonrasında ortaya çıkan şiddetli ağrıların, zonklamaların ortadan kaldırılması ve yaranın iyileşmesidir. Basamak tedavisinde konservatif tedbirler, kimyasal uygulamalardan yanıt alınamazsa cerrahi seçenek tercih edilir. Cerrahinin de spazm/basınç kontrollü yapılması durumunda da istenmeyen komplikasyonların gelişme olasılığı ve hastalığın tekrarlaması olasılığı azalmaktadır. 

 

Tekrar etmeler yani çatlaktan oluşan dışkılama sırasında/sonrasında ortaya çıkan şiddetli ağrının geçtiği, yırtığın tamamen iyileşmesinden sonra tekrar aynı şikayetlerin ortaya çıkması olarak algılanmalıdır. Botoks uygulaması sonrası hastalık tekrar etmiş ise cerrahi kararı almakta fayda olacaktı. Çümkü tekrar tekrar botoks uygulanması gibi uygulama söz konusu değildir. Cerrahi sonrası tekrar etme durumlarında da özellikle kasların anatomik ve de fonksiyonel durumların irdelenmesi önem arz etmektedir. Kas kesilmesi işlemi olan sfinkterotomide kasın ne kadar kesildiği, gerçekten iç kas mı kesildi gibi soruların yanıtı bulunmalıdır. Ancak bu durumda tekrar etmelerde hangi stratejinin daha uygun olduğu kanaatine varılacaktır. Cerrahi sonrası ezbere yeni bir cerrahi hasta için ciddi sıkıntılar ortaya çıkarabilmektedir. O zaman şu sorunun yanıtı verilmelidir. Cerrahi mi? Botoks uygulaması mı? Karar vermede olası sonuçları cerrahınızla birlikte değerlendirmelisiniz.

 

Sevgiler...
Prof. Dr. Sezai Leventoğlu