×
×
Anal İnkontinans, Bağırsak Kontrolü Sorunu, Dışkı Kaçırma...

Anal İnkontinans, Bağırsak Kontrolü Sorunu, Dışkı Kaçırma...

Fekal inkontinans (Anal inkontinans, bağırsak kontrolü sorunu, dışkı kaçırma), dışkının rektumdan beklenmedik şekilde sızmasına neden olan bağırsak hareketlerini kontrol edememe sorunudur. Ayrıca bağırsak inkontinansı olarak da adlandırılan fekal inkontinans; gaz çıkarma sırasında dışkı sızıntısından, bağırsak kontrolü kaybına kadar uzanır.

18 Temmuz 2019

Anal İnkontinans, Bağırsak Kontrolü Sorunu, Dışkı Kaçırma...

Fekal inkontinans (Anal inkontinans, bağırsak kontrolü sorunu, dışkı kaçırma), dışkının rektumdan beklenmedik şekilde sızmasına neden olan bağırsak hareketlerini kontrol edememe sorunudur. Ayrıca bağırsak inkontinansı olarak da adlandırılan fekal inkontinans; gaz çıkarma sırasında dışkı sızıntısından, bağırsak kontrolü kaybına kadar uzanır. Fekal inkontinansın yaygın nedenleri arasında ishal, kabızlık, kas veya sinir hasarı sayılabilir. Kas veya sinir hasarı, yaşlanma ve doğum ile ilişkili olabilir.

 

Dışkı Kaçırma Yetişkinlerde Daha Yaygın...

Her yaştaki insan bağırsak kontrolünde sorun yaşayabilir ancak yetişkinlerde, özellikle yaşlılarda bu durum daha sık görülür.

Dışkı Kaçırma Riskini Artıran Nedenler;

Doktorunuz; tıbbi geçmişe, fiziksel muayeneye ve özel test sonuçlarına göre dışkı kaçırma teşhisi koyar. Daha sonra beslenmeniz konusunda öneriler verir. Örneğin her gün bol miktarda su içtiğinizden emin olmalısınız. Kafein veya süt içeren içecekler ishale neden olabilir. Bu tür içecekleri kontrollü olarak tüketmelisiniz.

 

Bu basit değişiklikler etkili olmazsa, Biofeedback Uygulaması önerilebilir. Biofeedback ile pelvik taban kaslarınızı her gün sıkarak ve gevşeterek güçlendirip koordine edebilirsiniz. Biofeedback, doğru tekniği belirlemenize yardımcı olabilir. Fekal inkontinansın nedenine bağlı olarak, doktorlar biofeedback'i rektumun dışkı ile doldururken nasıl hissedildiği konusundaki farkındalığınızı arttırmak için de kullanabilirler.

 

Biofeedback tedavisi yardımcı olmazsa veya yaralanma fekal inkontinansa neden oluyorsa, doktorunuz ameliyat önerebilir.Dışkı kaçırmak düşünüldüğü kadar nadir bir durum değildir. Yine de bu rahatsızlığı olan birçok insan yardım almaktan utanıyor. Sebep ne olursa olsun, doktorunuzla konuşmaktan çekinmeyin. Tedaviler yaşam kalitenizi artırabilir.