×
×
Anal Sarkması ve Çeşitleri...

Anal Sarkması ve Çeşitleri...

Anal sarkması veya makat sarkması kalın bağırsağın anal bölgeye en yakın kısmı olan rektum bölümünün, anal bölgenin dışına doğru sarkması ve fıtıklaşmasıyla oluşur.

6 Temmuz 2020

Bazı insanlar bu hastalıkta rektumlarını boşaltmakta büyük zorluk çekerler. Anal sarkması genellikle doğumla ilişkili bir sorundur. Bir kadın doğum yaptığında, rektumun alt omurgaya normal bağları gerilebilir veya yırtılabilir. Bu yırtılma, rektumun yatay bir pozisyon aldığı pelvis içine düşmesine izin verir. Rektumun önü anal kanalın üstüne düşebilir ve anal açıklığı bloke edebilir.

Anal Sarkması Belirtileri Nelerdir?

Anal sarkması olan hastaların bağırsak hareketleri uzun zaman alır. Tuvalete çıktıktan sonra bile rektumları hala boş değil gibi hissedebilirler.

Rektumları pelvislerinden düşüyormuş gibi hissedebilirler. Pelvislerinin dibinde bir ağırlık hissedebilirler. Kadınlar vajinasında bir kitle hissedebilir. 

Anal Sarkması ve Çeşitleri

- Soliter Rektal Ülser

Bazen anal sarkması rektumun ön duvarının anal kanala girmesine neden olur.  Bu durum rektumun ön duvarında basınca neden olur ve basınç yaralar oluşturabilir. Buna tekli rektal ülser denir. Beyaz bir tabana ve keskin farklı kenarlara sahiptir. Hekimler olarak bu durumu gördüğümüzde, rektal inişin mevcut olduğundan emin olabiliriz. Bu soliter rektal ülser, ağrı ve kanamaya neden olabilir. 

- Rektosel

Rektosel, alt rektumun vajinanın içinde, arkasında bir çıkıntı yapmasıdır. Rektoseller histerektomi geçiren kadınlarda daha sık görülür. Rektum uterusun yerine düşer. Rektoselli kadının dışkıyı itmek için parmağını vajinaya sokması gerekebilir. Hafif vakalarda lifli beslenme ve ilaçlar işe yarayabilir. Uzun vadede iyileşme gözlemlenmezse, ameliyat gerekebilir.