×
×
Bağırsak Ameliyatından Önce ve Sonra Neler Yemelisiniz?

Bağırsak Ameliyatından Önce ve Sonra Neler Yemelisiniz?

14 Temmuz 2021

Herkesin mevcut sağlık durumu ve diyet kısıtlamalarının biricik olduğunu hatırlamak önemlidir. Örneğin, ne kadar iyi çiğneme ve yutma yapabileceğinizi, hangi belirtileri yaşadığınızı ve sahip olabileceğiniz yiyecek alerjilerini veya intoleranslarını dikkate almak gerekir. Doktorunuz ve diyetisyeniniz bireysel ihtiyaçlarınıza göre bir diyet planı oluşturma konusunda size yardımcı olacaktır.


Bağırsak ameliyatından önce

Bağırsak ameliyatından önce sizin için güvenilir, mümkün olduğunca az ağrıya veya rahatsızlığa neden olacak yiyecekleri yiyin. Cerrahınız, ameliyattan yaklaşık 1-2 gün önce diyetinizi ayarlamanızı isteyebilir. Bu talimatları mümkün olduğunca yakından takip ettiğinizden emin olun. Cerrahınızın ameliyattan 1-2 gün önce sizi sıvı diyetine sokabilir. Bunun amacı, ameliyattan önce bağırsaklarınızda sindirilmemiş gıda kalmaması için kolay sindirilebilir gıdaları tüketmenizi sağlamaktır. Bu süre zarfında kırmızı renkli içeceklerden/gıdalardan kaçınmanız ve size verilen talimatları tam olarak yazıldığı gibi uygulamanız gerekir. Sıvı diyetinde şu yiyecekleri tüketmeniz istenebilir:

-Su

-Elma veya beyaz üzüm gibi posasız meyve suları

-Meyve suyu veya limonata gibi meyve aromalı içecekler

-Süt veya krema olmadan çay veya kahve

-Süzme domates veya sebze suyu

-Yağsız et suyuBağırsak ameliyatından sonra

Bağırsak ameliyatınızdan sonra tekrar sıvı diyetine başlamanız istenebilir. Bunu tolere edebilir ve bağırsaklarınız düzgün çalışmaya başlarsa, yumuşak bir diyete geçebilirsiniz. Geçilen yumuşak diyetin amacı, sindirim sisteminize nazik davranırken size ihtiyacınız olan besin ve proteini tekrar kazandırmaktır. Burada çiğ meyve ve sebzeler gibi lifli gıdalardan kaçınmak önemlidir. Ayrıca kuruyemiş, tohumlu, yağlı ve baharatlı yiyeceklerden bir süre uzak durmanız gerekir. Bağırsak ameliyatı sonrasında ameliyattan önce yiyebileceğiniz şeyler artık bağırsaklarınız için uygun olmayabilir.

İlk ameliyat sonrası randevunuza kadar (muhtemelen 2-4 hafta) bu diyette kalmak ve ardından cerrahınıza nasıl hissettiğinizi bildirmeniz gerekir. Yumuşak bir diyeti iyi tolere ediyorsanız, diyetinize yavaşça diğer yiyecekleri dâhil etmeye başlayabilirsiniz. Birkaç ay sonra, birçok insan ameliyattan önce yiyebileceklerini yemeye geri dönebilir. Hatırlanması gereken en önemli şey, ameliyattan önce ve sonra tüm talimatları çok dikkatli bir şekilde takip etmektir.