×
×
Bağırsak Gazı Ve Şişkinliğini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Bağırsak Gazı Ve Şişkinliğini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Gaz, şişkinlik ve geğirme özellikle kalabalık alanlarda insanlar için rahatsız edici ve utandırıcı olabilir. Biriken gazlar, mideden üst sindirim sistemi yoluyla ağızdan çıkarılırken; bağırsaklarda biriken gaz ise vücuttan anüs yoluyla çıkarılmaktadır.

23 Haziran 2018

Gaz, şişkinlik ve geğirme özellikle kalabalık alanlarda insanlar için rahatsız edici ve utandırıcı olabilir. Biriken gazlar, mideden üst sindirim sistemi yoluyla ağızdan çıkarılırken; bağırsaklarda biriken gaz ise vücuttan anüs yoluyla çıkarılmaktadır (flatüs). Aşırı geğirme veya flatus, insanlarda şişkinlik, ağrı veya rahatsızlık hissinin yanı sıra günlük aktivitelerin aksatılmasına ve toplum içinde bu durumdan utanç duyulmasına neden olabilir. Ancak gaz belirtileri genellikle başka bir hastalıktan kaynaklanmaz. Yaşam tarzını, beslenme alışkanlıklarını değiştirmek gibi alınabilecek çeşitli önlemlerle gaz sorunu giderilebilir.

 

Midede gaz birikimi ve geğirme...

Midede biriken gazı vücuttan çıkarmayı sağlayan geğirme, insan vücudunda biriken fazla havanın üst sindirim sistemi olan ağız yoluyla dışarı atılmasını sağlar. Geğirmelerin büyük bölümü aşırı hava yutulmasından kaynaklanır. Bu yutulan hava çoğu zaman mideye bile ulaşmadan yemek borusunda birikmektedir.

Geğirmeye temel oluşturan hava yutmak, çok hızlı yemek, gazlı içecekler tüketmek yemek yerken konuşmak, sakız çiğnemek, sert ve şekerli ürünler tüketmek, sigara kullanmak gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Bazı insanlar yeme içme sırasında havayı sinirsel bir faaliyet olarak yutmaktadır. Sinirsel sebeplerden kaynaklanan hava yutma durumuna ise aerophagia denir.

Ayrıca, reflü ya da gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) bazen yutkunmayı arttırarak aşınmaya ve aşınma sonucunda da geğirmeye neden olabilir. Kronik şekilde geğirmeye ise mide astarının (gastrit) iltihaplanması ve mide ülserleri neden olabilir. Bu gibi hastalıklar söz konusu olduğunda geğirmeye mide ekşimesi ve karın ağrısı gibi belirtilerde eşlik edebilir.

 

Midede biriken gazı önlemek için yapılması gerekenler nelerdir?

Yavaş yeme- içme hava yutmanızı önler:  yavaş çiğnemek daha az hava yutulmasına yardımcı olur.  Ayrıca yemek yenilen ortamın sakin olması gerekir. Stresli durumlarda ya da koşarken yemek,  hava yutmaya ve dolayısıyla midede gaz birikmesine neden olur.

Gazlı içecekler ve  alkol tüketilmemelidir: gazlı içeceklerin ve alkolün fazla tüketimi karbondioksit gazı açığa çıkarmaktadır.

Sakız çiğnemeyin ve sert şekerler tüketmeyin:  Sakız çiğnemek ya da sert şeker emmek, normalden daha fazla hava yutulmasına sebep olur ve midede gaz biriktirir

Sigara içmeyin:  Sigara dumanı teneffüs edildiği sırada fazla havada yutulmakta ve gaz birikimine neden olmaktadır.

Takma / Protez dişlerini doğru kullanın:  Kötü takılan takma dişler yeme içme sırasında fazla hava yutulmasına neden olur.

Hareket etmeli, egzersiz yapılmalıdır:  Yemek yedikten sonra kısa bir yürüyüş gaz birikimini engeller.

Midede oluşan hastalıklar (reflü ya da gastroözofageal) tedavi edilmelidir: Midede oluşan hastalıkların tedavi edilerek hastalıkların belirtilerinden olan geğirme önlenebilir.

 

Bağırsakta gaz birikimi...

İnce bağırsakta ve kalın bağırsakta bulunan gaz, kolonda bulunan bitki liflerinin ve bazı şekerlerin (karbonhidratlar) sindirilememesi veya çürümesinden kaynaklanır. Ayrıca sindirim sisteminin süt ürünleri ve meyvelerde bulunan glüten, şeker gibi bileşenleri tamamen parçalayamaması da bağırsakta gaz oluşumuna neden olabilir.

 

Bağırsakta gaz birikimine neden olan faktörler nelerdir?

 

Bağırsakta biriken gazı önlemek için yapılması gerekenler nelerdir?