×
×
Bağırsak Hareketinizden Sonra Çok Fazla Tuvalet Kağıdı Kullanma İhtiyacınız Mı Oluyor?

Bağırsak Hareketinizden Sonra Çok Fazla Tuvalet Kağıdı Kullanma İhtiyacınız Mı Oluyor?

Bağırsak hareketinizden sonra tuvalet kağıdı rulosunun yarısını kullanmak zorunda olduğunuzu hissediyorsanız, altta yatan bir sağlık sorununuz olabilir. Dışkılama sonrası anal bölgenizi çok fazla silmek kaşıntıya veya bölgenin tahriş olmasına sebep olabilir. İdeal olarak bağırsak hareketinden sonra iki ila üç adet tuvalet kağıdı kullanmalısınız.

28 Mayıs 2021

Anal bölgenizi silmenizi zorlaştıran veya tamamen temiz hissetmenizi etkileyebilecek birkaç sağlık durumu vardır. Her insanın zaman zaman birden fazla kez silme ihtiyacı hissedebileceğini unutmayın. Ancak çok fazla tuvalet kağıdı kullanmanızın bir rutin haline geldiğini fark ediyorsanız altta yatan bir sağlık durumu olma ihtimalini sorgulamalısınız.

 

Aşırı Tuvalet Kağıdı Kullanımınızın Altında Yatabilecek Sağlık Sorunları

Anal Fistül: Anal apse, rektal bölgede ağrıya, kızarıklığa ve akıntıya sebep olabilen bir enfeksiyondur. Tedavi edilmeyen anal apseler anal fistüle dönüşebilir.

Bağırsak Sızıntısı: Fekal inkontinans olarak da bilinen bağırsak sızıntısı, bağırsak hareketlerinizi tutmakta zorluk yaşamaya başladığınızda ortaya çıkar.

Hemoroid: Hemoroidler, rektumun içinde veya dışındaki şişmiş kan damarlarıdır. Kaşıntı, ağrı ve kanama gibi semptomlara neden olabilirler. Hemoroid oldukça yaygın bir hastalıktır. Amerika’daki 20 yetişkinin 1’inde ve 50 yaş üstü yetişkinlerin yaklaşık yarısında hemoroid olduğu tahmin edilmektedir.