×
×
Bağırsak Hastalıklarında Mikrobiyomun Rolü

Bağırsak Hastalıklarında Mikrobiyomun Rolü

Eğer siz de sağlık trendlerine ilgiliyseniz son yıllarda mikrobiyom analizini ve bu analizin sağlığınıza dair pek çok şey söylediğini duymuş olmalısınız. Peki dışkı örneğinizden elde edilebilen bağırsak mikrobiyomunuz gerçekten bunu yapabilir mi? Siz de mikrobiyom analizi ile elde edilebilecek bilgileri merak ediyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

18 Ocak 2019

Mikrobiyom analiziniz neler söylüyor?

Mikrobiyom analiziyle elde edilecek verinin ne olduğuna geçmeden önce mikrobiyomun ne olduğuna bakmak gerekiyor. Mikrobiyom, vücudunuzdaki tüm mikroskobik organizmaların genetik bir görüntüsü olmasına rağmen genellikle bağırsak mikrobiyomuna işaret eder.

 

Dışkı örneğinizi bir mikrobiyom testi için gönderdiğinizde bu örnek 16'lık RNA ribozomal dizilimi adı verilen bir yöntem kullanılarak bir laboratuvarda analiz edilir. Temel olarak, bilim insanları numunenizdeki DNA'yı ayırarak sıralarlar ve sadece bakterilerden gelen parçalara bakarlar. Analizlerden, mikrobiyomunuzda hangi bakteri türlerinin bulunduğunu ve mikrobiyomunuzun diğerlerine kıyasla ne kadar çeşitlilik gösterdiğini öğrenirsiniz. Peki bu çeşitlilik bize ne anlatıyor?

 

Test süreci bilimsel olarak sağlam olsa da, sonuçlardan neler elde edilip edilemeyeceği hala belirsizdir. Devam eden araştırmalara rağmen, bağırsak mikrobiyomunun sağlığımızı nasıl etkilediğini anlamanın henüz ilk aşamalarındayız. Elbette anormal bir mikrobiyomun bazı sağlık problemleriyle ilişkili olduğunu söyleyebiliriz.

 

Çalışmalar anormal (veya disbiyotik) mikrobiyomların, Crohn hastalığı, kardiyovasküler hastalıklar ve hatta bazı kanserler dahil olmak üzere birçok hastalıkla ilişkili olabileceğini göstermiştir. Buna ek olarak eğer kronik bir hastalığınız varsa mikrobiyom kompozisyonlarının anormal olacağı neredeyse kesindir.

 

Anormal bir mikrobiyom, tipik mikrobiyomdan çok daha az bakteri çeşitliliği gösterebilir veya sağlık koşullarına bağlı olan bazı bakterilerin aşırı çoğaldığını gösterebilir. Ancak anormal bir mikrobiyomun hastalığın nedeni mi yoksa sonucu mu olduğuna bilimsel çalışmaların geldiği aşama itibarıyla emin olamayız.

 

Bu nedenle, mikrobiyom testleri anormal bir mikrobiyomun işaretlenmesinde yardımcı olabilirken, bu bilgilerden kesin sonuçlar çıkarmak zordur. Bunun yerine testi anormal sonuçlar veren herkes profesyonel bir teşhis için doktora danışmalıdır. Anormal bir mikrobiyom sağlık probleminin bir göstergesiyse, doktor uygun tedavi şekilleri önerebilir.

 

Bunun ötesinde, bilim insanları henüz sağlıklı bir mikrobiyomun neye benzediğini tanımlamamışlardır. Bilimsel çalışmalar uzun yıllardır sağlıklı bir mikrobiyomun ne anlama geldiğini tanımlamaya çalışıyor. Ancak hala tek bir bakteri kombinasyonunun sağlıklı olarak tanımlanması imkansız. Mikrobiyom analizinden elde edilen çeşitli varyasyonların tümü sağlıklı veya normal olarak kabul edilebilir.

 

Ayrıca, mikrobiyomunuz sürekli değişiyor. Mikrobiyomunuzdaki değişiklikler, o gün ne yediğiniz veya içtiğinize, soğuk algınlığı veya ishal gibi geçici hastalıklardan kaynaklanabilir.

 

Öyleyse, sağlıklı bir insansanız, bağırsaklarınızdaki (mikrobiyomunuzdaki) bakteriler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak sizin için gerçekten faydalı mıdır? Muhtemelen hayır.

 

Çeşitli araştırmalar, farklı bir mikrobiyomun bağırsak sağlığı ile ilişkili olduğunu, bir çeşitliliğin eksik olmasının daha az sağlıklı olma eğiliminde olduğunu göstermiştir. Ancak, bağırsaklarınızdaki mikroorganizmaların tür ve sayılarını bilmek gerçekten gerekli değildir.

 

Bağırsak sağlığınız için ne yapabilirsiniz?

Son olarak bağırsak sağlığını iyileştirmenin en iyi ve en basit yolu, bol miktarda meyve, sebze ve diğer bitki bazlı yiyecekleri içeren sağlıklı bir diyet uygulamaktır. Diyetinize probiyotikler dahil etmek istiyorsanız, onları tamamlayıcı gıdalar yerine fermente edilmiş yiyeceklerden (yoğurt, kefir, kimchi ve kombucha) almanız sizin için daha faydalı olacaktır.