×
×
Bağırsaklarınız Sağlığınız Hakkında Haber Veriyor!

Bağırsaklarınız Sağlığınız Hakkında Haber Veriyor!

Vücudumuzda hastalıklardan strese kadar her hastalığın işareti bağırsak hareketleriyle ortaya çıkabilir. Önemli olan hangi belirtinin ne anlama geldiğini bilmektir. Bağırsak hareketlerinizin düzenini takip ederek hastalıklar hakkında önleyici olabilecek önemli ipuçları bulabilirsiniz.

10 Mayıs 2018

Vücudumuzda hastalıklardan strese kadar her hastalığın işareti bağırsak hareketleriyle ortaya çıkabilir. Önemli olan hangi belirtinin ne anlama geldiğini bilmektir. Bağırsak hareketlerinizin düzenini takip ederek hastalıklar hakkında önleyici olabilecek önemli ipuçları bulabilirsiniz. Takip etmeniz gereken 5 ipucu vardır:

 

1. Kişiden kişiye değişebilir:

İnsanların bağırsak hareketleri, tıpkı bireysel farklılıklar gibi değişkenlik gösterebilir. Dışkıların büyüklüğü, şekli ve kıvamı kişiden kişiye değişebilmektedir.

Herhangi bir standart belirlemek yerine kendi kendinizi takip etmelisiniz. Dışkınız her zamankinden farklı mı? Kolaylıkla gerçekleştirdiğiniz dışkılamada artık zorluk mu yaşıyorsunuz? Dışkının büyüklüğü ya da kıvamında değişmeler var mı? Bu gibi sorulara cevap vererek bağırsak hareketlerinizdeki rutini kontrol etmelisiniz. Eğer büyük ölçüde bir farklılık varsa doktora başvurmalısınız.

 

2. Dışkıda kan görmek bir uyarı olabilir:

Dışkılarınızda sürekli şekilde tekrar eden kan varsa doktora görünmelisiniz. Dışkıda kan bulunması bazı durumlarda  Kan, polip veya kolorektal kanseri  belirtisi olabilir.  Ayrıca Hemoroidiler ve anal fissürler gibi iyi huylu durumlarda da dışkıda kan görülebilir. Dışkıda görülen kana eşlik eden kilo kaybı, ateş, titreme gibi belirtiler bağırsak hastalıkları riskinin yüksek olduğunun habercisi olabilir.

 

3. Dışkı incelmesi ve kabızlık:

Dışkı her zamankinden inceyse fakat tıkanıklığa ve kabızlığa neden oluyorsa dikkat edilmelidir.  Bazı kolon kanseri tiplerinde, bağırsak daralır ve dışkı boyutu kalem şeklinde incelebilir. İnce dışkılar her zaman kanser belirtisi değildir. Fakat dışkıda zorlanma ve kabızlığa eşlik eden bir incelme mevcutsa doktora danışılmalıdır. Bu gibi durumlarda doktor kolonoskopi isteyebilir.

 

4. Sürekli ishal olma durumu:

Bütün insanlar zaman zaman İshale yakalanabilir. Kısa süren ishale hafif şekilde geçirilen gıda zehirlenmesi ya da bir enfeksiyon neden olabilir. Fakat katı dışkılama yapan kişilerin sürekli olarak ishal olması ve karın ağrısı, kan kaybı, kilo kaybı gibi belirtiler göstermesi crohn hastalığı veya ülseratif kolit gibi iltihaplı bir bağırsak hastalığının habercisi olabilir.

 

5. Stres kaynaklı değişimler:

İnsan vücudu etrafında yaşanan değişimlere ve sorunlara tepki gösterir.  Stres ve sorunlar bağırsak hareketlerimizi de etkileyebilir. Bağırsak hareketlerinizdeki değişmelere neden olarak herhangi bir hastalık durumu tespit edilemediyse bağırsak hareketlerindeki değişim insanların yaşam streslerine bağlı olabilir.

Bağırsaklarınızın verdiği belirtilere önem göstermelisiniz. herhangi bir sorunun  stresinden hastalık belirtilerine kadar sağlığınızı korumanıza ve hastalıkların erkenden teşhis edilmesine yardımcı olacak uyarı işaretleri verebilirler.