×
×
Bebeğinizin Kabızlık Sorununu Önlemek İçin Yapabilecekleriniz...

Bebeğinizin Kabızlık Sorununu Önlemek İçin Yapabilecekleriniz...

Bebeklerde kabızlık yaygın değildir. Ancak zaman zaman bebeklerde de kabızlık vakaları ile karşılaşmak mümkündür. Yenidoğanda kabızlık görünüyorsa, mutlaka bir hekime başvurun. Ancak, bir bebeğin bağırsak hareketlerinin normal miktarının yaşına ve ne yediğine bağlı olarak değiştiğini unutmayın. Bebeklerde ayrıca zayıf karın kasları görülür ve sıklıkla bağırsak hareketleri sırasında bu kaslar gerilir. Bebeğinizin, birkaç dakika süren gerginlikten sonra yumuşak bir bağırsak hareketine geçmesi halinde bebek kabızlığı olası değildir.

19 Aralık 2018

Bebeğinizin Kabızlık Sorununu Önlemek İçin Yapabilecekleriniz...

Bebek kabızlığı yaygın değildir. Ancak zaman zaman bebeklerde de kabızlık vakaları ile karşılaşmak mümkündür. Yenidoğanda kabızlık görünüyorsa, mutlaka bir hekime başvurun. Ancak, bir bebeğin bağırsak hareketlerinin normal miktarının yaşına ve ne yediğine bağlı olarak değiştiğini unutmayın. Bebeklerde ayrıca zayıf karın kasları görülür ve sıklıkla bağırsak hareketleri sırasında bu kaslar gerilir. Bebeğinizin, birkaç dakika süren gerginlikten sonra yumuşak bir bağırsak hareketine geçmesi halinde bebek kabızlığı olası değildir.

 

Bebek kabızlığı genellikle bir bebeğin katı yiyecekler yemeye başladığında görülür. Bebeğiniz kabız olduğunda, basit beslenme değişiklikleri uygulayabilirsiniz. 

 

İşte uygulayabileceğiniz basit beslenme değişiklikleri:

Su veya meyve suyu: Bebeğinizin her zamanki beslenme düzenine ek olarak az miktarda su veya günlük olarak yüzde 100 elma, kuru erik veya armut suyu ekleyebilirsiniz. Bu meyve suları, müshil gibi davranan bir tatlandırıcı olan sorbitol içerir. 

 

Bebek maması: Bebeğiniz katı yiyecekler yiyorsa, diğer meyve ve sebzelerden daha fazla lif (posa) içeren bezelye veya kuru erik yedirmeyi deneyebilirsiniz. Pirinçli tahıldan daha fazla lif içeren tam buğday, arpa alternatiflerini beslenmesine ekleyebilirsiniz. 

 

Bebeğinizin, son bağırsak hareketinden birkaç gün geçer ve beslenme değişiklikleri etkili olmazsa, bebeğinizin anüsüne bebek gliserin fitilinin yerleştirilmesi dışkılama için yardımcı olabilir. Bununla birlikte, gliserin fitiller sadece ara sıra kullanım içindir. Bebek kabızlığını tedavi etmek için mineral yağı, uyarıcı laksatifler (bağırsak yumuşatıcı) veya lavmanları kullanmayın.

 

Nadiren, bebek kabızlığı, Hirschsprung hastalığı, hipotiroidizm veya kistik fibroz gibi altta yatan bir durumdan kaynaklanabilir. Eğer bebek kabızlığı beslenme değişikliklerine rağmen devam ederse veya kusma veya zayıflık gibi başka belirtiler kabızlığına eşlik ediyorsa, mutlaka bir hekime başvurun.