×
×
Bu Gıdalar Sindirim Sisteminize İyi Gelecek…

Bu Gıdalar Sindirim Sisteminize İyi Gelecek…

Vücudumuzun bağışıklık sisteminin yüzde 70 kadarı sindirim sisteminde bulunur. Vücudumuzun enerji, büyüme ve hücre onarımı için gerekli olan tüm besinleri alması sindirim sürecidir. Sindirim sağlığımız, hayatımızda bizim düşündüğümüzden çok daha önemli bir rol oynar.

7 Ocak 2019

Vücudumuzun bağışıklık sisteminin yüzde 70 kadarı sindirim sisteminde bulunur.

 Vücudumuzun enerji, büyüme ve hücre onarımı için gerekli olan tüm besinleri alması sindirim sürecidir. Sindirim sağlığımız, hayatımızda bizim düşündüğümüzden çok daha önemli bir rol oynar. 

 

Sindirimimize zarar verebilecek birçok faktör vardır; bunlar, yiyecekleri yanlış çiğneme gibi daha basit olanlardan, yetersiz sayıda sindirim enzimi, mide asidi dengesizliği ve bağırsak mikrobiyotasının bozulması gibi daha ciddi sorunları kapsar. Ve tabii ki yediklerimiz bağırsak sağlığımız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. İşlenmiş ve genetiği değiştirilmiş gıdalar veya yüksek şekerli ürünler iltihaplanmaya ve sindirim sorunlarına neden olabilir. İyi haber şu ki, sindirim sağlığınızı destekleyebilecek ve hasarı onarabilecek bağırsak dostu yiyecekler de var.

 

Fermente sebzeler

İyi bir antioksidan ve lif kaynağı olan fermente edilmiş sebzeler vücudunuzu detoksifiye etmeye yardımcı olur ve çok sayıda probiyotik sunar ve bağırsaktaki iyi huylu bakterileri artırır. Her gün bir buçuk gram mayalanmış sebze yiyin. Hepsini bir defada yemek istemiyorsanız, onları yemeklerinizin arasında tüketebilirsiniz. 

 

Kemik suyu

Osteoporoz ve yaşlanan eklemleri tedavi etmek için kemik suyunun faydalarını duymuş olabilirsiniz, ancak bu gıda sindirim sağlığını desteklemede de önemli bir yardımcıdır. Kemik suyu, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve sindirim sıvılarının salgılanmasını desteklemeye yardımcı olur.

 

Chia tohumu

Chia tohumu, zengin antienflamatuar fitokimyasallar sayesinde sindirim sıkıntılarını gidermeye yardımcı olabilir. Chia tohumunu, yoğurduna ekleyebilir ya da bir smoothie ye karıştırabilirsiniz. Chia tohumunda gluten yoktur, çölyak hastalığı olanlar ve gluten intoleransı olan kişiler için ekstra bir dostturlar.

 

Aloe Vera

Aloe vera jeli, antifungal (mantarların üremesine engel olma), antibakteriyel, antienflamatuar (iltihap azaltma) ve antiviral özelliklere sahiptir. Asit reflüsü, kabızlık, Crohn hastalığı, kolit ve irritabl bağırsak sendromunu iyileştirmeye yardımcı olur.

Aloe Vera’yı dilerseniz marketlerden alabilir ya da evinizde yetiştirebilirsiniz. Evinizde yetiştirmeye karar verirseniz, hasattan önce yaprakların yaklaşık 45 cm uzağa ulaşmasını bekleyin. Jeli biraz limon veya limon suyu ile karıştırabilir ve hatta daha homojen bir doku için bir karıştırıcı (blender) kullanabilirsiniz. 

 

Moringa ağacı

Moringa henüz sağlık dergilerinin kapaklarına girmedi ancak 4,000 yıldan uzun süredir tıbbi amaçlı kullanılıyor. Ağacın yaprakları besin ve lif doludur. Moringa'nın anti bakteriyel özellikleri, ülserlere ve gastritlere neden olduğu bilinen H. pylori bakterileri ile savaşmaya yardımcı olur.