×
×
Crohn Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Crohn Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Bir İnflamatuar Bağırsak Hastalığı (IBD) çeşidi olan Crohn Hastalığı, karın ağrısı, şiddetli diyare, yorgunluk, kilo kaybına yol açar. Sindirim sistemindeki astarın iltihaplanmasına neden olur. Crohn hastalığı, hem ağrılı hem de zayıflatıcı olma ihtimali ile gündelik hayatın içine ciddi bir şekilde olumsuz etki edebilir. Bazen, hayatı tehdit eden komplikasyonlara yol açar. Crohn Hastalığınızın belirtilerini, beslenme alışkanlığınızda yapacağınız küçük ama etkili değişimlerle iyileştirebilirsiniz.

3 Aralık 2018

Crohn Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Bir  İnflamatuar Bağırsak Hastalığı (IBD) çeşidi olan Crohn Hastalığı, karın ağrısı, şiddetli  diyare, yorgunluk, kilo kaybına yol açar. Sindirim sistemindeki astarın  iltihaplanmasına neden olur. Crohn hastalığı, hem ağrılı hem de zayıflatıcı olma ihtimali ile gündelik hayatın içine ciddi bir şekilde olumsuz etki edebilir.  Bazen, hayatı tehdit eden komplikasyonlara yol açar.  Crohn Hastalığınızın belirtilerini, beslenme alışkanlığınızda yapacağınız küçük ama etkili değişimlerle iyileştirebilirsiniz.

Crohn hastalığı belirtilerini iyileştirmeye yardımcı olacak beslenmek değişikleri, hastaların, bağırsak iltihabı düzeylerine ve ürettikleri veya farklı sindirim enzimleri üretmediklerine bağlı olarak değişebilir. Hastalar, besin gruplarına farklı tepki gösterebilirler.

 

Yapabileceğiniz Beslenme Değişiklikleri:

-Bu Gıdalardan Kaçının:  Gıda duyarlılıkları hastadan hastaya değişir, ancak; baharatlı ve kızartılmış gıdalardan, beyaz ekmekten ve makarnalar gibi rafine gıdalardan, gazlı içecekler, alkol ve kafeinden kaçının. Buğday ürünleri (gluten), mısır ve yulaf, süt ürünleri, soğan ve maya gibi tahıl taneleri de Crohn'un belirtilerini daha da kötüleştirmektedir. 

 

-Daha Az Süt Ürünü Tüketin:  Süt ürünlerinin tüketimini sınırladığınızda veya hiç tüketmediğinizde, diyare, karın ağrısı ve gaz gibi gastrointestinal (mide-bağırsak) problemleriniz iyileşebilir. Bazı insanlar, sütlü yiyeceklerde bulunan süt şekerini (laktoz) sindiremezler. Süt ürünlerindeki laktoz ve yağ içeriği Crohn belirtilerini alevlendirebilir.

 

- Yüksek Lifli (Posa) Gıdalara Dikkat Edin: Özellikle çiğ meyve ve sebzelerden alınan yüksek miktarda lif (posa) Crohn hastalığınızın belirtilerini kötüleştirebilir.  Bazı Crohn hastaları, brokoli, karnabahar, lahana vb.; fındık, tohum, mısır ve patlamış mısır gibi yiyeceklerle ilgili sıkıntı çekiyorlar. 

 

-Prebiyotik Alımını Artırın:  Daha fazla  prebiyotik kullanmak, kötü bakterilerle mücadele eden sağlıklı bakterilerin (probiyotikler) gelişimini destekleyerek, hastalığınıza iyi gelebilir. Prebiyotik yiyecekler; muz, bal ve yulaf gibi besinleri içermekte olup, bunların hepsi Crohn hastalarının beslenme alışkanlıklarında bulunabilir. Ancak prebiyotikler bir çeşit lif (posa) olduğundan, prebiyotik yiyecekleri tükettikten sonra sizdeki etkilerini gözlemlemelisiniz. 

 

-Daha Az Ve Daha Sık Beslenin:   Vücudunuza aşırı yemeklerle yüklenmeyin. Daha küçük öğünler yiyerek gastrointestinal (mide-bağırsak) sizteminizi rahatlatın; bu da Crohn Hastalığının, şişkinlik, gaz ve kramp gibi semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Besinlerin emilimine, enerjinin artmasına ve semptomların kontrol altına alınmasına yardımcı olmak için, 2-3 öğün yemek yerine, gün boyunca daha sık küçük öğünler yiyebilirsiniz.

 

-Bol Sıvı Tüketin:  Sık görülen ishal nedeniyle yüksek miktarda sıvı kaybetmek mümkündür. Günde en az 2 litre su içtiğinizden emin olun. Kafeinsiz bitki çayı, kemik suyu da iyi seçimlerdir, çünkü bunlar sadece su sağlamakla kalmaz, aynı zamanda elektrolitler, amino asitler ve probiyotikler de sağlarlar.

 

-Yiyecek Günlüğü Tutun:  Bir yiyecek günlüğü tutmanız sizin için faydalı olabilir. Yediğiniz besinlerin hastalığınızın belirtileri üzerindeki etkilerini not edin.  Böylelikle yukarıdaki besin önerilerini de dikkate alarak kendinize özel bir beslenme programı belirleyebilirsiniz.