×
×
Dış Hemoroide Pıhtı Oturması ‘’tromboze hemoroid’ Durumunda Ağrılarınızı Azaltmanın 5 Yolu

Dış Hemoroide Pıhtı Oturması ‘’tromboze hemoroid’ Durumunda Ağrılarınızı Azaltmanın 5 Yolu

Makat ağzında veya anüsünüzdeki şişmiş hemoroid pakesi dışkılamanızı ağrılı bir deneyime dönüştürebilir. Tromboze hemoroid anal ağrı, makat ağzında ele gelen ağrılı şişlik, kanama gibi şikayetlere neden olabilir.

28 Şubat 2021

Dış Hemoroide pıhtı oturması ‘’tromboze hemoroid’’ durumunda Ağrılarınızı Azaltmanın 5 Yolu

Makat ağzında veya anüsünüzdeki şişmiş hemoroid pakesi dışkılamanızı ağrılı bir deneyime dönüştürebilir. Tromboze hemoroid anal ağrı, makat ağzında ele gelen ağrılı şişlik, kanama gibi şikayetlere neden olabilir. İç hemoroid hastalığı sıklıkla kanama şikayeti ile görülürken, dış hemoroid hastalığında pıhtı oturması gibi durum varlığında ağrı şikayeti ön plana geçer. Dış hemoroide pıhtı oturması nadiren tehlikeli olsa da tekrarlayan ağrılı bir rahatsızlığa neden olabilirler. Tromboze Hemoroid hastalığı ağrılarınızı azaltmak için evde uygulayabileceğiniz basit tedbirler vardır. Ancak hemoroid hastalığı ile ilgili şikayetlerinizin devam etmesi durumunda doktorunuza başvurmalısınız.

 

1.Lif Tüketimini Artırın

Günde 20 ila 30 gram lif tüketmeniz hemoroidi hastalığınıza yardımcı olacaktır. Lifli beslenmek dışkınızı hacimli ve yumuşak hale getirerek dışkılama sürecinizi kolaylaştıracaktır. Lifli beslenirken su içmeyi ihmal etmeyin. Yeterince su içmediğiniz takdirde tükettiğiniz lifli besinler kabızlık (sert ve seyrek dışkılama) yaparak tromboze hemoroid hastalığınızın size daha fazla acı vermesine neden olabilir. Acı, baharat ve turşudan uzak durun.

 

2.Yağ Kullanın

Bir çorba kaşığı zeytin yağını elma püresi veya yoğurt ile karıştırarak tüketmeniz dışkınızın hemoroid pakelerinin sarkmasını engelleyerek, zorlanmadan kolayca kaymasına yardımcı olacaktır. 

 

3.Tuvaletinizi Geciktirmeyin

Tuvalet ihtiyacınızı günde bir kez sabahları yapmaya çalışın. Yataktan kalktıktan sonraki ilk iki saat mümkünse kahvaltı sonrası dışkılama idealdir. Bağırsak hareketlerinizi ve dışkılama alışkanlığını disipline etmemeniz kabızlığınızı (sert ve seyrek dışkılama) kötüleştirebilir ve bu durum tromboze hemoroidinize iyi gelmez.

 

4.Tuvalet Pozisyonunuzu Değiştirin

Tuvalete otururken ayaklarınızın altına bir yükselti koyarak ayaklarınızı kaldırmanız rektumun pozisyonunu dışkının daha kolay geçmesine izin verecek şekilde değiştirir. Tuvalette kalma sürenizi 5 dakika ile kısıtlayın. Nefes eksersizleri ile dışkılamanızı kolaylaştırın, ıkınmayın.

 

5.Ilık Su Banyosu Yapın

Günde 2 ila 3 kez, makat ağzını yakmayacak sıcaklıkta 5-10 dakikalık sıcak duş uygulamaları ağrılarınıza iyi gelecektir. Bu bölgedeki kan dolaşımı hızlanması ve ödemin azalması hedeflenmektedir.