×
Hamburger Menü
×

Dışkılama, Gaz ve Kabızlık Hakkında Bilmedikleriniz?

Dışkılama, Gaz ve Kabızlık Hakkında Bilmedikleriniz?
7 Kasım 2018

Dışkılama herkes için aynı değildir. Dışkılamanın normal tanımlaması için geniş bir alan bulunmaktadır. Çünkü herkesin beslenme alışkanlıklarıyla hayat tarzı aynı değildir. Fakat eğer ki kabızlık birkaç haftadan uzun sürüyor ya da ağrı veya kilo kaybı görülüyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Gaz ya da dışkıların kokusu da her zaman aynı değildir. Beslenme alışkanlıklarındaki değişimler ile zaman zaman daha yoğun bir koku oluşabilir.  Dışkılama ve gaz, normal bireysel farklılıklara göre de değişebilmektedir. İşte dışkılama hakkında bilmeniz gerekenler:

 

1. Dışkılama herkes için farklıdır.

Dışkılama herkes için farklıdır.  Çeşitli boyutlar, dokular ve şekillerde olabilir.  Dışkıların bu özelliklerini belirleyen ise, bireylerin beslenme alışkanlıklarıdır.

 

2. Günde üç kez dışkılama normal kabul edilmektedir.

Dışkılamanın normal tanımlanması için geniş bir alan bulunmaktadır. Çünkü herkesin beslenme alışkanlıklarıyla hayat tarzı aynı değildir. Fakat genel olarak kabul gören duruma göre herhangi bir bağırsak hareketi veya dışkılama üç günden fazla süre gerçekleşmezse bu kabızlığın göstergesidir.  Bu durumda iyi dengelenmiş, yüksek lifli bir beslenme sağlanmalı ve bol miktarda sıvı tüketilerek kabızlık önlenebilir.

 

3. Kronik ve ağrılı kabızlık durumunda doktora başvurulmalıdır.

Kabızlık birkaç haftadan uzun sürüyor ya da ağrı veya kilo kaybı görülüyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

 

4. Tüketilen besinler dışkının kokusunu etkiler.

Hiçbir dışkı hoş kokmamakla birlikte, dışkının kokusunu tüketilen besinler belirlemektedir.  Tavuk, et, deniz ürünleri, yoğurt ve yumurta gibi besinler kükürt açısından zengin besinler olduğu için dışkının daha yoğun ve keskin kokmasına neden olur.

 

5. Gaz çıkarmak normal bir durumdur.

Günde ortalama 12 ila 20 kez gaz çıkarmak sağlıklı ve normal bir durumdur. Gaz çıkarmakla ilgili kaygıların başında etrafa yayılan kötü koku gelir. Lahana ve fasulyeler gibi çeşitli yiyecekler ile  antibiyotikler de kokuları etkileyebilir. Beslenme şeklinde yapılacak ufak değişiklikler ile gazın kötü kokusu azaltılabilir. Gaz ile birlikte oluşan karın ağrısı, dışkının kanlanması, kilo kaybı, mide bulantısı veya kusma  olması durumunda mutlaka doktora başvurmalısınız...

Çerçeve
Çerçeve

Diğer Blog Yazılarımız

Proktoloji ve kolon rektum
hastalıkları üzerine blog yazılarımızı
takip edebilirsiniz