×
Hamburger Menü
×

Dışkılama Zorluğuna İyi Gelecek Egzersiz Yöntemleri

Dışkılama Zorluğuna İyi Gelecek Egzersiz Yöntemleri
5 Ağustos 2020

Kabızlıkla mücadele ederken ilk içgüdünüz fetal pozisyonda kıvrılmak ve midenizi kavramak olabilir. Bununla birlikte, kanepeden inmek ve vücudunuzu hareket ettirmek çok daha faydalıdır. Hemen hemen her egzersiz, dışkının bağırsaklarınızdan daha kolay geçmesine yardımcı olmakla birlikte, aşağıdaki dört yöntem, kronik kabızlık ile yaşayan insanlar için en çok önerilen yöntemlerdir.

 

Kardiyo

Kan pompalamanızı sağlayan kardiyo egzersizleri muhtemelen kabızlığı önlemeye yardımcı olacak en basit fiziksel aktivite şeklidir. Koşma, yüzme, bisiklete binme veya dans etme gibi bir kardiyo antrenmanı nefesinizi artıracak, kalp atış hızınızı artıracak ve bağırsaklarınızı uyaracaktır.

 

Yoga

Yoga yapmak bağırsaklarınızı hareket ettirmeye ve kabızlığı hafifletmeye yardımcı olmanın bir başka harika yoludur. Bazı yogalar, sindirim sistemine masaj yapmak ve dışkıyı bağırsaklarınızda, özellikle de vücudunuzun sürekli bükülmesini veya mide kaslarınızın çatlamasını içerenler için hareket etmeye yardımcı olur.

 

Pelvik Taban Egzersizleri

Pelvik tabanınız, pelvisinizin altındaki mesanenizi ve bağırsağınızı içeren kas tabakasıdır. Bu kasları çalıştırarak, güçlerini artırabilir ve dışkıyı kolonunuzdan daha kolay itmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Çerçeve
Çerçeve

Diğer Blog Yazılarımız

Proktoloji ve kolon rektum
hastalıkları üzerine blog yazılarımızı
takip edebilirsiniz