×
Hamburger Menü
×

EBSQ Uzmanlarımızla Buluşma: Prof. Dr. Sezai Leventoğlu

EBSQ Uzmanlarımızla Buluşma: Prof. Dr. Sezai Leventoğlu
01.03.2023

ESCP son zamanlarda Koloproktolojide Avrupa Cerrahi Yeterlilik Kurulu'nun (EBSQ) önemine odaklandı. EBSQ sınavı, Avrupa Tıp Uzmanları Birliği'nin EBSQ (Koloproktoloji) Diplomasını kazandıran sertifika sınavıdır. Bu, Avrupa'da koloproktoloji uzmanlık alanındaki tek sertifikasyon şeklidir ve sınavı başarıyla geçen adaylara 'Avrupa Koloproktoloji Kurulu Üyesi' unvanı verilir. Sertifikasyonun nihai amacı, hasta güvenliği ve refahı için standartların sağlanmasıdır.


Erman Aytaç geçtiğimiz günlerde Tıp Doktoru, Amerikan Cerrahlar Koleji Üyesi (FACS), Avrupa Cerrahi Kurulu üyesi (FEBS-Koloproktoloji) Prof. Dr. Sezai Leventoğlu ile EBSQ deneyimi hakkında konuştu. Prof. Dr. Leventoğlu, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde endoskopi, proktoloji ve stomaterapi ünitelerinin danışmanlığını yapmaktadır. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Cerrahi Profesörüdür.


Prof. Dr. Leventoğlu, iyi huylu anorektal hastalıkları (özellikle anal fistül), pelvik taban bozuklukları, kolorektal kanseri, Crohn hastalığı ve ülseratif koliti olan hastaların tedavisinde uzmanlaşmıştır. Robotik ve laparoskopik kolorektal rezeksiyonlar, pelvik taban rekonstrüksiyonları, Transanal Endoskopik Mikrocerrahi (TEM) ve transanal minimal invaziv cerrahi (TAMIS) gibi minimal invaziv prosedürler uygulamaktadır. Özellikle at nalı fistülü ve rektovajinal fistül gibi düzeltilmesi zor olan perianal fistüllerle ilgilenmektedir. Prof. Dr. Leventoğlu aynı zamanda kompleks anal fistül (at nalı fistülü), anal fissür, hemoroidal hastalık gibi iyi huylu anorektal hastalıkların ve fekal inkontinans, rektal prolapsus ve kabızlık gibi pelvik taban bozukluklarının cerrahi yönetiminde ulusal çapta bir uzmandır.


Prof. Dr. Leventoğlu, kolorektal cerrahi üzerine akademik araştırma dergilerinde kapsamlı yayınlar yapmıştır. 2011 yılında yayınlanan Anorektal Bölgenin Selim Hastalıkları kitabının (Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği) ortak editörüdür. İyi huylu anorektal hastalıklar, pelvik taban bozuklukları, ülseratif ve Crohn koliti ve rektum kanseri gibi davetli konularda hem yerel hem de uluslararası dersler vermektedir.


Ayrıca Türk Cerrahi Derneği (TSA), Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği (TKRCD), Avrupa Koloproktoloji Derneği (ESCP), Amerikan Kolon ve Rektum Cerrahları Derneği (ASCRS), Amerikan Cerrahlar Koleji (ACS) ve Uluslararası Toplum Üniversitesi Kolon ve Rektum Cerrahları (ISUCRS) dahil olmak üzere çok sayıda cerrahi derneğin üyesidir.

—-

Erman Aytaç (EA): Bu röportajı kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederim Profesör Leventoğlu. Bildiğiniz gibi, ESCP Kasım ayını Koloproktoloji ESBQ sınavlarına adadı. Bu sınavlara ne zaman girdiğinizi ESCP izleyicileriyle paylaşır mısınız?


Sezai Leventoğlu (SL): Çok teşekkür ederim. Nazik davetiniz için onur duydum. Bu sınava akademik kariyerimin ileri bir aşamasında girdim. Bu aslında daha önce girmem gereken bir testti. Bu sertifika beni çok heyecanlandırdı ve gururlandırdı. Özellikle akademik kariyerimin ilerleyen aşamalarında bunu taçlandırmak, bu sınava girmekten çekinen tüm meslektaşlarıma güven ve motivasyon artışı sağladı. Üniversitemde (Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi) bu sertifikaya sahip ilk ve tek kişiyim. Bu, meslektaşlarımı motive etme çabalarımın başlangıcı. Amacım onları da sertifikalandırmak. Sertifikasyonun kaliteli bir eğitimin önemli bir bileşeni olduğuna inanıyorum. EBSQ-Koloproktoloji sertifikasını bu konu hakkında çok şey bildiğinizin ve bu konuda daha fazla bilgi edinmek için çok çalıştığınızın kanıtı olarak görüyorum. Bu, benim mesleki ve akademik kariyerimde önemli bir eşik.


EA: Ulusal çapta tanınmış bir kolorektal uzmanısınız. Bu sınava girmeye nasıl karar verdiniz ve bu sertifika kariyerinizi nasıl etkiledi?


SL: İltifatınız için teşekkürler. Her zaman girmeyi planladığım bir sınavdı, ancak akademik ve mesleki yoğunluğum buna hazırlanmamı veya girmemi engelledi. Arkadaşım ve meslektaşım David bu sınava başvurmamı öneriyordu. Akademik kariyeriniz ilerledikçe bu sınavlara girmek konusunda daha isteksiz olabilirsiniz. Sonuçta, sınavda başarılı olamayabilirsiniz. Bir önceki sınavda, arkadaşım ve meslektaşım Profesör Antonino Spinelli sınava girdi, başarılı oldu ve bu başarı sosyal medyada ilan edildi. O dönemde Prof. Ethem Geçim ve Prof. David Zimmermann da beni motive etti ve sınava girmem için zorladı. Böylece Dublin EBSQ 2022'ye girmeye karar verdim.


Bu sınavda başarılı olmamın öğrencilerime, özellikle kolorektal cerrahiye ilgi duyan asistanlarıma ve genel cerrahlarıma ilham verdiğini düşünüyorum. Meslektaşlarım, "Hocamın sertifikasyona ihtiyacı olmamasına rağmen bu sınava girdi ve başarılı oldu.” ve “Bizim için önemli bir rol model oldu." dediklerini duydum. Tebrik mesajlarından, beni arayıp sınava nasıl hazırlandığımı soran ve bilgi almak isteyenlerin çok heyecanlandığını öğrendim. Bu beni hem mutlu etti hem de bana doğru şeyi yaptığımı gösterdi. Neyse ki sınava girdim ve başarıyla sertifikalandırıldım.


EA: Bunun için ne tür bir hazırlığa ihtiyaç vardı?


SL: Koloproktoloji ve proktoloji alanında rutin olarak çalışıyorsanız ve bu konuda uzmanlaşmışsanız hazırlanması daha kolaydır. Mevcut bilginizi güncellemeli ve deneyimlerinizle pekiştirmelisiniz. Tabii ki ESCP kitabı da (A. Herold, P.-A. Lehur, K. E. Matzel, P. R. O'CONNELL’in Avrupa Tıp Koloproktolojisi El Kitabı) önemli bir kılavuzdur. Ülkemde yürütme kurulunda bulunduğum Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği bu konuda çok hassastır. Dernek, üyelerinin bu sınavda Avrupa yeterliliğini kazanmaları için EBSQ kursları düzenlemekte ve adaylar başarılı olursa sınav ücretinin tamamını ödeyerek onları ödüllendirmektedir. Aynı şekilde ulusal kolorektal yeterlilik sınavları hazırlayarak ve sertifikalandırarak nitelikli kolorektal cerrahların yetiştirilmesine yardımcı olma hazırlıklarını da tamamladı. Ayrı bir motivasyon konusu olarak adaylara, EBSQ'da başarılı olanların ulusal kongrelerde önemli oturumlarda kendilerine yer bulabileceklerini hatırlatmakta da fayda var.


EA: Türkiye'de uzman bir kolorektal cerrah için bu sertifika gerekli midir?


SL: Ülkemde böyle bir belge zorunlu değildir. Bu sertifika, bilginizin ve eylemlerinizin daha yüksek bir otorite tarafından onaylandığını gösteren bir belge. Kolorektal cerrahi alanında çalışmak isteyen genel cerrahlar sertifika aldığında bu, onları daha güvenli bir alanda çalışmaya teşvik eder. Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği, kolorektal cerrahiyi bir alt uzmanlık alanı haline getirmek için araştırmalar yürütmekte ve çaba sarf etmektedir. Bu bağlamda bir yeterlilik kurulu oluşturulmuş olup sınav hazırlanması ile belgelendirme süreci başlayacaktır. Bu bizi heyecanlandırıyor.


EA: Şimdi genç ESCP üyelerine ne tavsiye edersiniz? ESBQ sınavlarına girmeleri gerekir mi? Bu onların kariyerlerine ve uygulamalarına ne katacaktır?


SL: Kendilerine EBSQ sınavına girmelerini şiddetle tavsiye ederim. Bu sertifikanın çalışma hayatlarında kendilerine yeni kapılar açacağından emin olabilirler. ESCP üyelerinin EBSQ sınavını geçmeleri ve sertifikalandırılmaları çok önemlidir. Bu, güçlü ilişkiler ve yeni arkadaşlıklar kurmanın başlangıcıdır. Ayrıca, kolorektal cerrahi eğitiminde standartlaştığınızı anlıyorsunuz. EBSQ sertifikası, özellikle uluslararası öneme sahip merkezlerde gözlemci veya klinik görevlisi olarak çalışmak için iyi bir referanstır. ESCP, farklı ülkelerde farklı zamanlarda eğitim bursu vererek hem dernek üyesi hem de EBSQ sertifikasına sahip kolorektal cerrahları desteklemektedir. Özellikle, sosyalleşme ve bilgi etkileşimi daha iyi bir kültürel ve mesleki gelişime katkıda bulunur. EBSQ, ESCP çerçevesinde önemli bir yere sahiptir. Bu konu ciddi şekilde desteklenmektedir. EBSQ sınavlarının hazırlanması için özellikle Dieter ve David tarafından çok çaba harcanıyor. Başta Dieter ve David olmak üzere tüm denetçilere, arka planda çalışan herkese saygı ve şükranlarımı sunmak istiyorum.


EA: Avrupa'da kolorektal uzmanlaşmanın geleceğini nasıl öngörüyorsunuz ve EBSQ'nun bu konudaki rolü ne olabilir?


SL: Avrupa'da kolorektal cerrahi uzmanlığında standartlar artıyor. EBSQ-Koloproktoloji sertifikası, Amerika ve Kanada dışında Kolorektal cerrahi/proktoloji uzmanlığında tanınan tek sertifikadır. ESCP içindeki iş birliğine dayalı çalışmalar, kolorektal cerrahiyle ilgili kılavuzların hazırlanması, yıllık kongreler ve ustalık sınıfı uygulamaları, azimli kolorektal cerrahlar sayesinde çıtayı yükseltiyor. Bu farkındalık, kolorektal hastalıkları önlemek, onları tedavi etmenin yeni yollarını bulmak ve sektörde çalışırken yeni fikirler üretmek için önemlidir.


EA: Deneyiminizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim!


SL: Ben de nazik davetiniz için teşekkür ederim. ESCP aileme en iyi dileklerimle.


Kaynak: https://www.escp.eu.com/news/2493-meeting-our-ebsq-specialists-professor-sezai-leventoglu

Çerçeve
Çerçeve

Diğer Blog Yazılarımız

Proktoloji ve kolon rektum
hastalıkları üzerine blog yazılarımızı
takip edebilirsiniz