×
×
Farkında Olmadan Anal Kaşıntıya Sebep Olabilirsiniz

Farkında Olmadan Anal Kaşıntıya Sebep Olabilirsiniz

Anal kaşıntı, anüs çevresinde meydana gelen; birçok sebebe bağlı olabilen kronik bir sorundur. Anal kaşıntı bazı durumlarda farklı hastalıkların habercisi olsa da bazen yaşam tarzınıza bağlı olabilir.

7 Mayıs 2021

1. Tuvalet Alışkanlıkları

Tuvaleti kullandıktan sonra anüs çevrenizi yeterince iyi temizlemiyorsanız, dışkınızın kalıntıları kaşıntı veya yanmaya sebep olabilir. Anüs çevrenizi parfümsüz, ıslak bir parça tuvalet kağıdı ile nazikçe temizleyin. Sonrasında yumuşak bir bez veya tuvalet kağıdı ile kurulayın. Eğer bölge tahriş olmuşsa kurutmak için düşük ayarda bir saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz. (Kurutma makinesini güvenli bir mesafede tuttuğunuza emin olun.)

2. 'Çok' Temiz Olmak

Anüs çevrenizi çok sert silmek kaşıntıya neden olabilir veya durumunuzu daha da kötüleştirebilir. Sabun, sıcak su, parfümlü spreyler veya deodorantlar hassas bölgeyi koruyan yağlı cilt bariyerini yok ederek anal kaşıntınızı artırabilirler.

3. Beslenme Düzeniniz

Aşırı miktarda kahve tüketiminiz anal kaslarınızın gevşemesine sebep olarak dışkınızın dışarı sızmasına sebep olabilir. Anal tahriş veya kaşıntıya sebep olabilecek diğer besinler arasında çay, enerji içecekleri, çikolata, fındık, turunçgiller, baharatlı yiyecekler ve süt ürünleri vardır.

4. Kullandığınız İç Çamaşırı

Sıkı veya sentetik kumaştan yapılmış iç çamaşırları anüs çevrenizde nem problemine sebep olabilir. Tam pamuklu iç çamaşırları nemi daha iyi çeker. Parfümsüz deterjanla yıkamaya özen gösterin.

5. Antibiyotikler

Bir enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotiğe ihtiyacınız olabilir, ancak antibiyotikler bağırsaklarınızda yaşayan bazı ‘iyi’ bakterileri de öldürebilir. Bağırsaklarınızın doğal dengesini korumak için bu bakterilere ihtiyacınız vardır. Denge bozulduğunda ishal veya kabız olabilirsiniz ve bu durum anal kaşıntıya sebep olabilir.