×
×
Fazla Protein Tüketmek Kabızlığa Neden Olur Mu ?

Fazla Protein Tüketmek Kabızlığa Neden Olur Mu ?

Eğer sürekli protein tüketip kabonhidratlardan uzak durursanız çok fazla kilo vereceğinize şüphe yok. Proteinin sindirimi karbonhidratlara kıyasla daha fazla zaman alır ve bu da yemekten sonra uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur. Ancak yüksek proteinli beslenme alışkanlığının zararları da var. Bu zararlardan en yaygın olanı da kabızlık. Fazla protein tüketiminin nasıl kabızlığa neden olduğunu öğrenmek için yazının devamını okuyabilirsiniz.

24 Ocak 2019

Fazla Protein Tüketmek Kabızlığa Neden Olur Mu?

Protein odaklı bir beslenme düzeniniz varsa ve kendinizi çok şişkin hissediyorsanız öncelikle şunu söylemeliyiz ki bu proteinin suçu değil. Bu şişkinlik hissinin asıl nedeni posalı besin eksikliğidir. Hayvansal proteinler almaya fazla odaklandığınızda doğal olarak daha az posalı besin tüketirsiniz. Sebzelerdeki ve meyvelerdeki lif dışkıya toplu olarak katılır ve bu da bağırsaklarınızın düzgün çalışmasına yardımcı olur. Posa ayrıca şişkinliği azaltır ve gastrointestinal sistemdeki olası tahriş edici maddeleri de uzaklaştırır.

 

Kabızlığı yenmek için ne yapmalısın?

Yüksek protein tüketirken kabızlığı önlemenin en iyi yolu, nohut, mercimek, fasulye ve barbunya gibi daha fazla bitki bazlı protein yemektir. Bu yiyecekleri tabağınıza ekleyerek, sadece protein payınızı almakla kalmaz, aynı zamanda posanın faydalarını da elde edersiniz. Baklagillerin karbonhidrat içeriği sizi onlardan uzaklaştırıyorsa yapraklı yeşillik, salatalık, kabak, domates, brokoli, kuşkonmaz ve kabağı tercih edebilirsiniz. Örneğin bir fincan kuşkonmaz yaklaşık 3 gram protein içerir. Chia tohumu, keten tohumu, badem ve yerfıstığı da çok az karbonhidrat içerirken fazla miktarda posa ve protein sundukları için harika seçenekler olabilir. Meyveler söz konusu olduğunda, diğer meyvelerle karşılaştırıldığında çok fazla lif ve daha az karbonhidrat içerdiğinden çok fazla yaban mersini yiyin.

Unutmayın! Yüksek proteinli bir beslenme programını tercih etseniz bile, günde yaklaşık 25 gram posalı besin tüketmeyi hedefleyin. Posa vücudunuzdan su çeker, böylece su alımınızı arttırırsınız.