×
×
Gebelikte Hemoroid Tedavisi

Gebelikte Hemoroid Tedavisi

Hemoroid, anüsün içindeki veya etrafındaki damarların şişmesi ve iltihaplanmasıdır. Kaşındırıcı ve rahatsız edici bir hastalık olan hemoroid, hamilelik esnasında sıkça görülebilmektedir.

23 Nisan 2021

Hemoroid Nedir?

Hemoroid, anüsün içindeki veya etrafındaki damarların şişmesi ve iltihaplanmasıdır. Kaşındırıcı ve rahatsız edici bir hastalık olan hemoroid, hamilelik esnasında sıkça görülebilmektedir.

Rahim içinde büyüyen bebeğin bağırsaklar üzerinde yaptığı basınç, hamilelik esnasında hemoroidin ortaya çıkma riskini artırmaktadır. Kabızlık da hemoroide neden olan bir durumdur.

 

Hemoroidin Nedenleri

Hamilelik esnasında görülen kabızlık, hemoroide neden olabilmektedir. Hamilelikte, kabızlığın görülmesinin nedenleri ise şunlardır:

Hamilelik esnasında rahmin genişlemesi de bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına neden olabilmektedir.

Dışkı kuruyup vücuttan atılması zorlaştığında veya kabız olduğunuzda, bağırsak hareketi sağlamak için kaslarınızı zorlayabilirsiniz. Bu zorlama da damarlar üzerindeki baskıyı artırarak hemoroide neden olabilir.

Ayrıca, dışkının atılmasını beklemek için tuvalette fazla oturmak da hemoroid riskini artırabilir.

Düşük oranda lif içeren gıdaları tüketmek de hemoroide neden olabilmektedir.

 

Hemoroidin Semptomları

Hemoroid, en çok rahatsızlığı, genellikle bağırsak hareketinden veya yorucu aktivitelerden sonra verir. Hemoroidin bazı semptomları şunlardır:

Hemoroidi her zaman hissetmeyebilirsiniz; çünkü hemoroid, bazen rektal bölgenin içinde de ortaya çıkabilmektedir.

 

Hemoroid için Doktorunuz Nasıl Bir Tedavi Uygulayabilir?

Hemoroid tedavisi, semptomları azaltmayı ve bu semptomların tekrar ortaya çıkmasını engellemeyi amaçlar. Ev tedavisi hemoroidi iyileştirmiyorsa ve sorun kabızlıktan kaynaklanıyorsa, doktorunuz –dışkının atılmasını kolaylaştırmak için– laksatif veya dışkı yumuşatıcı ilaçlar tavsiye edebilir.

Hamilelik esnasında, ilaç kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanız gerekir. Alacağınız ilaçların yan etkileri hakkında bilgi sahibi olmanız da önemlidir. Çünkü bazı ilaçlar, dışkıdaki su miktarının çok fazla azalmasına neden olabilmektedir. Bu tür ilaçlar kullanıyorsanız, susuzluk ve elektrolit dengesizliğini önlemek için her zamankinden daha fazla su içmeniz gerekir.

Hemoroid, ameliyat ile de tedavi edilebilir; ama doktorlar genellikle, hamilelik esnasında böyle bir ameliyatı yapmamayı tercih ederler. Hemoroid semptomları, doğum yaptıktan sonra genellikle hafifler veya ortadan kaybolur.

 

Hemoroid için Evde Uygulanabilecek Tedavi Yöntemleri

Birçok anne adayı, evde alınabilecek bazı önlemler sayesinde hemoroidi ve semptomlarını hafifletebilir. Örneğin:

Ayrıca, günde üç kere tuzlu, sıcak su içinde oturarak banyo yapmak da
hamilelikte görülen hemoroidin tedavisinde etkili olabilmektedir.

Evde uygulanan tedavi yöntemleri başarılı olmazsa, dışkıyı atmakta zorlanıyorsanız veya kullandığınız tuvalet kağıdında kan gözlemliyorsanız, doktorunuza danışmanız gerekir. Bu semptomları ortadan kaldırmak ve bağırsak hareketlerini düzenlemek için daha ciddi müdahaleler gerekebilir.

 

Hamilelik Esnasında Hemoroid Nasıl Engellenir?

Tükettiğiniz gıdalar ile egzersiz rutininizi değiştirmek, hamilelik esnasında görülen hemoroidin tedavisine yardımcı olabilmektedir. Hamilelikte hemoroidi önlemek için alabileceğiniz bazı önlemler ise şunlardır:

Hamilelik esnasında güvenle egzersiz yapmak için, egzersizlerinizi artırmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.