×
Hamburger Menü
×

Hayatınızdaki Küçük Değişimler Anal Fistül (Makatta Apse) Hastalığınıza İyi Gelebilir...

Hayatınızdaki Küçük Değişimler Anal Fistül (Makatta Apse) Hastalığınıza İyi Gelebilir...
22 Ekim 2018

"Fistül" terimi, organlar, damarlar veya bağırsak gibi iki biyolojik yüzey arasında meydana gelen anormal bir bağlantıyı ifade eder.

En yaygın tedavi yöntemi ameliyattır ancak bazı yaşam tarzı değişiklikleri de bir fark yaratacaktır. 

Dengeli bir beslenme programı, daha fazla sıvı tüketimi, kişisel hijyeninize ekstra göstereceğiniz özen anal fistül hastalığınızın(makatta apse) iyileşmesi için sizlere yardımcı olacaktır.

Fistül iyileşmesi için yapmanız gerekenler şu şekildedir:

 

1- Dengeli bir beslenme programı yapın. Baharatlı yiyeceklerden, abur cuburlardan ve yağlı yiyeceklerden kaçınmanız, size sorunlara daha az eğilimli olan daha sağlıklı bir sindirim sistemi sağlayacaktır. Daha fazla tam tahıl, yeşil yapraklı sebzeler, meyveler ve yağsız etleri tercih edin.

 

2- Daha fazla su için. Doktorunuz aksini söylemediği sürece günde bir buçuk litre su içmeye özen gösterin. Alkol ve soda içmeyi bırakın; bunun yerine daha büyük miktarlarda su ve meyve suyu tüketebilirsiniz. Bu, fistülünüze baskı uygulayan olası kabızlık oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır.

 

3- Otururken yastık kullanın. Eğer işiniz sizi uzun saatler boyunca oturmaya zorlarsa, özellikle anal fistülünüz varsa, sırtınıza, poponuza ve bacaklarınıza fazladan baskı yapmaktan kaçının. Oturmanız gereken sandalyenin üzerine bir yastık yerleştirerek yastık üzerine oturmanız sizi bu baskıdan koruyabilir.

 

4- Emici pedler kullanın. Eğer fistülünüz bir sızıntıya neden oluyorsa, yumuşak, emici pedler kullanabilirsiniz. Yetişkin bezleri de bu konuda size yardımcı olabilir; ancak pedler kullanım açısından size daha çok kolaylık sağlayacaktır.

 

5- Kişisel hijyeninize ekstra özen gösterin. Tuvalete her gittiğinizde tuvalet temizliğinizi düzgünce gerçekleştirdiğinizden emin olun.  Cildinizde kalan herhangi bir bakteriden kaçınmak enfeksiyondan kaçınmanın ilk adımıdır. Bu, genel tuvaletlerde ve sızıntı yaşadığınızda iki katına çıkar.

 

6-Bağışıklık sisteminizi güçlendirin. Sağlıklı beslenmeye özen gösterin.  Omega-3'ler, omega-6'lar ve C vitamini açısından zengin olan balık, zeytinyağı ve turunçgiller gibi besinleri tüketmek, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve fistül nedeniyle maruz kalabileceğiniz iltihap seviyelerini azaltmaya yardımcı olacaktır. Beslenme programınızı düzenlemek için doktorunuza danışın.

 

7-Aktif kalın. Durumunuz yavaş yürüme gibi basit, yumuşak bir egzersiz yapmanıza izin veriyorsa, sağlığınız için bunu mutlaka uygulayın. Bu basit egzersizler stresinizi de ortadan kaldırmaya yardım edecektir.  Stresli olmak genel ruh halinizi etkileyebilir ve sorunları tetikleyebilir ve midenizi tahriş edebilir. Bu daha sonra sindirim sisteminizi ve beslenme alışkanlıklarınızı bütün olarak etkiler ve bu da kısır bir döngü yaratır.

Çerçeve
Çerçeve

Diğer Blog Yazılarımız

Proktoloji ve kolon rektum
hastalıkları üzerine blog yazılarımızı
takip edebilirsiniz