×
Hamburger Menü
×

Hemoroidlerin Kötüleşmesine Neden Olabilecek 12 Hata

Hemoroidlerin Kötüleşmesine Neden Olabilecek 12 Hata
27 Ekim 2018

Hemoroid  sorunu (basur),  günlük yaşantıyı önemli ölçüde etkilemektedir. Günlük rutin sayılabilecek tuvalete gitme, işe gitme, uzun süreli oturma gibi etkinlikler,  anal bölgede hissedilen ağrı, kanama ve kaşıntı nedeniyle zorlayıcı süreçlere dönüşebilir. Hemoroid problemi yaşayan kişilerin, yaşanılan hemoroid sorununun daha da kötüleşmesine sebep olabilecek 12 yanlış uygulamaya dikkat etmeleri gerekmektedir.

 

1.Uzun süre oturmak ve hareketsiz yaşam tarzı  

Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmanın yanı sıra fazla kilolu olmak da hemoroidleri olumsuz etkiler. Bulunulan  iş ortamı sürekli oturmayı gerektiriyorsa ve bununla birlikte, kişi boş zamanlarının çoğunu televizyon seyrederek ya da internette gezinerek geçiriyorsa, bu durum kronik kabızlığa neden olarak dışkılama sırasında daha fazla zorlanmaya yol açar. Bu zorlanma ise, hemoroid kaynaklı şikâyetlerin artmasıyla sonuçlanır. Yani fiziksel olarak hareketsiz olmak,  anal bölge etrafındaki kan damarlarına daha fazla baskı yapabilir. Bu nedenle uzun bir süre aynı yerde ve pozisyonda oturmaktan kaçınılmalıdır. 

 

2.Çok ağır nesnelerin kaldırılması

Spor salonunda egzersiz yapmaya başlamak hemoroid (basur) için olumlu bir adımdır. Ancak, ağırlık kaldırma gibi bir takım zorlayıcı egzersizlerle aşırıya kaçınılmamalıdır. Ağır egzersiz yapmak, dış hemoroidlere daha fazla baskı uygulanmasına sebep olur. Hafif düzeyde ve zorlayıcı olmayan egzersizleri yapmak ise hemoroid belirtilerini azaltmanın etkili bir yoludur.

 

3.Kabızlık veya ishal belirtilerini dikkate almamak

Kabızlık sorunu genellikle dış hemoroid oluşumuyla sonuçlanabilir. Kabızlık yaşanıldığı durumlarda dışkılamada yaşanan zorlanma hemoroid belirtilerini kötüleştirebilir.  Aynı şekilde  ishal olmak da hemoroidleri olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle  bağırsak hareketlerinde kabızlık veya ishal sorunu yaşanıyorsa yemek günlüğü tutularak, gün içinde tüketilen besinlerin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Böylece kabızlık veya ishale neden olan besinlerin tespiti sağlanarak, bu besinlerin tüketimi azaltılabilir.

 

4.Hijyen koşullarına özen gösterilmemesi

Hemoroid (basur) için temizlik koşulları oldukça önemlidir. Hijyen için sıklıkla duş almakla birlikte anal bölgenin kuru kalmasına da ayrıca  özen gösterilmelidir. Bu nedenle umumi alanlarda tuvalet ihtiyacı giderilmek zorunda kalındığında mutlaka tuvalet kâğıdı bulundurulmalıdır. Ayrıca genital bölge temizliğinde ılık suyla yıkanmalı ve kurutulmalıdır.  Herhangi bir yanma hissini önlemek için ise tuvalet kâğıdını veya herhangi bir bezin anal bölgeye direkt olarak temas ettirilmemesi gerekir. Kadınların  adet döngüsü sırasında, hassas ciltlerde döküntüyü önlemek için özel olarak üretilen hijyenik adet pedleri kullanmaları gerekir.

 

5.Yüksek stres ve kaygı düzeyi

Kaygılı ve stres yüklü bir yaşam sürmek depresyona yol açabilir. Bu durumda hemoroidlerin kötüleşmesine neden olur. Yaşam stresi ve günlük kaygılardan olabildiğince uzak durmak hemoroid başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisi için gereklidir.

 

6.Tuvalette bağırsak hareketleri dışında zaman geçirmek 

Tuvalette en fazla 10-15 dakika harcanmalıdır. Dışkılama dışında tuvalette zaman geçirmek,  hemoroidlere ve kanamaya yol açabilir. Dolayısıyla sabah gazete okumak veya çeşitli sosyal medya uygulamalarında gezinmek gibi etkinlikler tuvalet dışında gerçekleştirilmelidir.  Tuvalette fazla zaman geçirmek kan damarlarına baskı uygulanmasına, dolayısıyla hemoroidlerin kötüleşmesine neden olur.

 

7.Islak mendil kullanımı

Islak mendiller kokuludur ve hemoroid bulunan bölgede ağrıya neden olacak  alkol gibi tahriş edici maddeler içerir. Anal bölgeyi temiz tutmak için, ıslak mendil yerine ılık suyla temizleme veya sıcak su oturma banyoları tercih edilmelidir.

 

8.Anal bölgeyi tırnaklayarak kaşımak

Anal kaşıntı, hemoroid sorunu olanlar için kalıcı bir sorundur.  Anal bölgeyi kaşımaktan mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Kaşımak tahriş,  yanma hissi ve ağrıya neden olur. 

 

9.Fazla miktarda kafein tüketmek

Özellikle kahve gibi kafein içerikli besinlerin fazla tüketimi dehidratasyona (sıvı kaybı) neden olarak mide astarını tahriş edebilir. Ayrıca  kafein kabızlığın önde gelen nedenlerindendir. Dolayısıyla kahve tüketiminin azaltılması gerekir.

 

10.Çok uzun süre sert veya pürüzlü yüzeylerde oturmak

Anal bölgeye baskı uygulamamak için  uzun süreli olarak aynı zeminde oturmaktan kaçınılmalıdır. Oturmak için yumuşak ve rahat zeminler tercih edilmelidir.

 

11.Dışkıyı uzun süre tutmak

Dışkılama isteği geldiğinde, defekasyon (dışkının dışarı atılması) dürtüsünün kontrol edilmemesi gerekir. Dışkı tutulduğunda anal bölgenin etrafındaki damarlara fazla baskı yapar. Bu nedenle dışkılama hissedildiği zaman mutlaka gerçekleşitirilmelidir.

 

12.Hemoroid için cerrahi tedaviden kaçınmak

Hemoroidler (basur) ve anal fissürler için geleneksel tıbbi tedaviler uygulanmasına rağmen belirtiler ortadan kalkmayabilir. Beslenme ve yaşam tarzında yapılan değişiklikler ile tedaviler sonucunda devam eden aşırı ağrı, şişlik ve kaşıntı gibi belirtilerle birlikte kan görülmesi söz konusuysa cerrahi yöntem uygulaması için doktora başvurulmalıdır.

 

Cerrahi Yöntemler:

İleri derecede yani sık tekrarlayan kanama atakları, eline şişlik gelmesi ve de içeri ittirmeye çalışmasına rağmen dışarda meme varlığı, çepeçevre makat ağzında hemoroid şişliklerinin olması durumunda cerrahi kaçınılmaz olabiliyor. Cerrahi seçenekler var olan yastıkçıkların çıkarılmadan özel bir aletle yukarı asıldığı stapler hemoroidopeksi (PPH ya da Longo yöntemi), hemoroid arterlerinin ultrasonografik olarak  özellikli cihaz ile yapılan THD/HAL ameliyatları olduğu gibi hastalıklı hemoroid pakelerinin LigaSure, Ultrasonik disektör gibi ileri teknolojik cihazların kullanıldığı ameliyatlar yer almakta. Lazer ile hemoroid cerrahisi son yıllarda endüstri tarafından popülarize edilmeye çalışılmakta. Kanıta dayalı bilgiler ve deneyimler çerçevesinde pahalı bir yöntem ve de başarı olasılığı diğer yöntemler ile karşılaştırıldığında oldukça düşük bulunmakta. Erken dönem hemoroidal hastalıkta denenen lazer hemoroid cerrahisinin elimizde daha iyi ve ucuz alternatifi band ligasyonu uygulamalarıdır. 

Hastaların ameliyat sonrası en korktuğu problemler dışkılama sonrası şiddetli ağrı hissi ve de gaz-gaita kaçırma olasılığı, bir de bunlara tamamen cerrahi tekniğin uygun olarak kullanılmamasına bağlı anal darlık eklenebilir. Onun içindir ki makat bölgesi cerrahisi özellikli olup bu bölgede deneyimli cerrahlar tarafından uygulanması gereken prosedürlerdir.

Çerçeve
Çerçeve

Diğer Blog Yazılarımız

Proktoloji ve kolon rektum
hastalıkları üzerine blog yazılarımızı
takip edebilirsiniz