×
×
HPV ve Genital Siğil Hakkında Ne Kadar Bilgi Sahibisiniz?

HPV ve Genital Siğil Hakkında Ne Kadar Bilgi Sahibisiniz?

HPV (Human Papilloma Virus), dünya genelinde cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyon türlerinden biridir. Cinsel olarak aktif olan hemen hemen herkesin bir noktada mutlaka HPV virüsü kaptığı ve 200’den fazla türü olduğu bilinmektedir. HPV türlerinin bazıları genital siğillere yol açabilir, bazıları ise kansere neden olabilir.

27 Temmuz 2019

HPV (Human Papilloma Virus), dünya genelinde cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyon türlerinden biridir. Cinsel olarak aktif olan hemen hemen herkesin bir noktada mutlaka HPV virüsü kaptığı ve  200’den fazla türü olduğu bilinmektedir. HPV türlerinin bazıları genital siğillere yol açabilir, bazıları ise kansere neden olabilir. 

 

 

HPV Virüsü Hakkında Detaylar;

 

Genital Siğiller

Bazı HPV tiplerinin ortak semptomları özellikle genital siğillerdir. Genital siğiller küçük bir yumru, yumru küme veya kök benzeri çıkıntılar olarak görülebilir. Genellikle kadınlarda vulvayı veya serviksi, erkeklerde penis veya skrotumu etkiler. Ayrıca anüs çevresinde ve kasıklarda da görülebilirler.

Boyut ve görünüm bakımından değişebilir. Büyük, küçük, yassı veya karnabahar şeklinde olabilir, beyaz veya ten rengi olabilirler.

 

HPV ile ilişkili diğer siğiller arasında yaygın olan siğiller;

Yaygın siğiller: Çoğunlukla ellerde ve dirseklerde görülen kaba, kabarık şişliktir.

Plantar siğiller: Ayaklarda sert, grenli büyüme olarak tanımlanır; en sık ayak topuklarında görülürler.

Düz siğiller: Genellikle çocukları, ergenleri ve genç yetişkinleri etkiler; normal cilt renginden daha koyu olan, yüz ve boyun alanlarda bulunan düz uçlu, hafif kabarık lezyonlar gibi görünürler.

 

HPV'den kaynaklanan siğiller tedavi ile ya da tedavi olmadan yok olabilir. Bu durumda doktorunuz sizi HPV hakkında bilgilendirecektir. Bazı durumlarda, cerrahi müdahaleler gerekli olabilir. Tedavi edilmekte olan siğil tipine ve yerine bağlı olarak tedavi seçenekleri hakkında doktorla konuşmak önemlidir.

 

 

Kanser

Kanser gelişirse taramalar ile erken tanı sağlayabilir. Herhangi bir kanseri tedavi etmek veya gelişmesini önlemek için önlemler alınmalıdır.