×
×
IBS Hastaları Avokado Tüketmeli mi?

IBS Hastaları Avokado Tüketmeli mi?

22 Ekim 2021

Genellikle FODMAP’ler olarak bilinen fermente edilebilir oligo-, di-, mono-sakkaritler ve polioller, vücudunuzun onları parçalama şekli nedeniyle şişkinlik, gaz ve ishal gibi semptomlara neden olduğu bilinen bir grup karbonhidrattır. Herkes FODMAP’lere duyarlı değildir, ancak bu duyarlılık irritabl bağırsak sendromu (IBS) olan kişilerde yaygındır. Bazı gıdalar FODMAP’lerde yüksekken, diğerleri orta veya düşük miktarlarda içerir. Avokadolar FODMAP içerir, ancak bunların tam miktarı ne kadar avokado yediğinize bağlıdır.

FODMAP’ler nedir?

FODMAP’ler, IBS’li olanlar da dahil olmak üzere bazı insanlarda sindirim semptomlarına neden olabilen bir grup karbonhidrattır. Süt ürünleri, meyveler, sebzeler, tatlandırıcılar, fasulye ve tahıllar gibi yiyecek ve içecekler FODMAP’ler içerir.


Avokadoda FODMAP’ler yüksek mi?

Avokado da dahil olmak üzere birçok gıda FODMAP içerir. Gıdalar, FODMAP’lerde düşük, orta veya yüksek olarak sıralanır. FODMAP içeriğine göre gıdalar için bir sıralama sistemi geliştiren bir araştırma, avokadoları porsiyon boyutuna bağlı olarak FODMAP’lerde düşük, orta veya yüksek olarak kabul edildiğini bulmuştur. Örneğin, bir avokadonun yarısı FODMAP’lerde yüksek olarak kabul edilir, bir avokadonun 1/4’ü orta derecede bir FODMAP kaynağıdır ve FODMAP’lerde bir avokadonun 1/8’i düşüktür.

Avokado, bir tür şeker alkolü olan sorbitol adı verilen bir poliolde özellikle yüksektir. Sorbitol, intoleransı olan kişilerde semptomlara neden olabilir, ancak bu, IBS’li herkesin sorbitol açısından zengin gıdalara tepki gösterdiği anlamına gelmez. IBS’li bazı kişiler hiçbir yan etkisi olmadan avokadonun tadını çıkarabilirken, diğerleri küçük bir porsiyon yedikten sonra semptomlar yaşayabilir. Genel olarak, büyük porsiyonlar daha fazla sorbitol içerdiğinden, FODMAP’lere duyarlı kişilerde büyük avokado porsiyonlarının semptomlara neden olma olasılığı daha yüksektir. Küçük bir avokado porsiyonu FODMAP’ler açısından azdır ve FODMAP’lere duyarlı kişilerde bile semptomlara neden olma olasılığı düşüktür. Avokadodan yapılan bir yağ türü olan avokado yağının FODMAP içermediği unutulmamalıdır. Bu nedenle, FODMAP’lere duyarlı olanlar için güvenlidir.


Neden bazı insanların yüksek FODMAP gıdalarını sınırlaması veya bunlardan kaçınması gerekmektedir?

FODMAP’ler ince bağırsağınız tarafından zayıf bir şekilde emilir, çok yavaş hareket eder ve yol boyunca su çeker. Daha sonra, kalın bağırsakta, gaz salan bakteriler tarafından parçalanır veya fermente edilirler. Su birikimi ve gaz kombinasyonu bazı insanlarda şişkinlik, ishal ve gaza neden olabilir. FODMAP’ler genellikle IBS’li kişilerde semptomlara neden olur. Bu durumdaki birçok kişi, semptomlarını hafifletmek için FODMAP’lerde yüksek olan belirli yiyecekleri keser. Aslında, birçok çalışma, düşük bir FODMAP diyetinin IBS’li kişilerde şişkinlik ve ağrı gibi semptomları önemli ölçüde iyileştirdiğini göstermektedir. Bununla birlikte, IBS’li her kişi tüm FODMAP’lere tepki göstermez, bu nedenle, eğer varsa, hangi yüksek FODMAP gıdalarının belirtilerinize neden olduğunu belirlemek için kayıtlı bir diyetisyen veya doktor gibi bir profesyonelle çalışmak önemlidir.


FODMAP’lere duyarlıysanız avokado yiyebilir misiniz?

Avokado, porsiyon boyutuna bağlı olarak FODMAP’lerde yüksek veya düşüktür. FODMAP’lerle ilgili sindirim semptomları yaşadığınızı düşünüyorsanız, semptomlarınıza neden olanın FODMAP’ler, başka bir gıda bileşiği veya başka bir faktör olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilecek deneyimli bir sağlık uzmanına danışın. Bir sağlık uzmanı, semptomlarınıza hangi gıdaların neden olduğunu belirlemek için, yeniden başlama döneminin ardından düşük bir FODMAP diyeti izlemenizi önerebilir. Gaz, şişkinlik, ağrı ve ishal gibi belirtiler farklı bir durumu gösterebileceğinden kendi kendinize teşhis koymamalısınız. Sorbitole karşı toleranssız olduğunuzu keşfederseniz, büyük avokado porsiyonlarından kaçınmanız gerekebilir, ancak yine de sorbitol oranı düşük olan küçük porsiyonları tolere edebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza ve diyet hedeflerinize uygun bir plan geliştirmek için doktorunuzla birlikte çalışın. Avokado da dahil olmak üzere birçok gıda FODMAP’lerde yüksek olabilir. Daha büyük avokado porsiyonları FODMAP’lerde yüksektir ve sorbitole karşı toleransı olmayanlarda semptomlara neden olma olasılığı yüksek olsa da, küçük porsiyonlar FODMAP’lerde düşüktür ve güvenle tüketilebilir.