×
Hamburger Menü
×

İnflamatuar Bağırsak Hastalığında bu Belirtilere Dikkat!

İnflamatuar Bağırsak Hastalığında bu Belirtilere Dikkat!
17 Temmuz 2020

İnflamatuar bağırsak hastalığı (IBD), sindirim sisteminizin kronik inflamasyonunu içeren bozuklukları tanımlamak için kullanılan bir şemsiye terimidir. IBD türleri şunları içerir:

Ülseratif kolit. Bu durum, kalın bağırsağınızın (kolon) ve rektumunuzun en iç astarında uzun süreli inflamasyon ve yaralara (ülser) neden olur.

Crohn hastalığı. Bu tip IBD, sıklıkla etkilenen dokulara derin yayılan sindirim sisteminizin astarının iltihaplanması ile karakterizedir.

 

Belirtiler

İnflamatuar bağırsak hastalığı semptomları, inflamasyonun ciddiyetine ve nerede oluştuğuna bağlı olarak değişir. Semptomlar hafif ila şiddetli arasında değişebilir. Aktif hastalık dönemleriniz ve ardından remisyon dönemleriniz olabilir.

 

Hem Crohn hastalığı hem de ülseratif kolit için ortak olan belirti ve semptomlar şunlardır:

 

Risk Faktörleri

Yaş. IBD gelişen çoğu insan 30 yaşından önce teşhis edilir. Ancak bazı insanlar hastalığı 50'li veya 60'lı yaşlarına kadar geliştirmez.

 

Irk ya da etnik köken. Beyazlar hastalığın en yüksek riskine sahip olsa da, herhangi bir ırkta ortaya çıkabilir. Aşkenazi Yahudi kökenli iseniz, riskiniz daha da yüksektir.

 

Aile öyküsü. Hastalıkla bir ebeveyn, kardeş veya çocuk gibi yakın bir akrabanız varsa daha yüksek risk altındasınız.

 

Sigara. Sigara içmek Crohn hastalığının gelişmesi için en önemli kontrol edilebilir risk faktörüdür. 

 

Yaşam alanı. Sanayileşmiş bir ülkede yaşıyorsanız, IBD gelişme olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle, yağ veya rafine gıdalar açısından yüksek bir diyet de dahil olmak üzere çevresel faktörlerinde bir rol oynayabilir. Kuzey iklimlerinde yaşayan insanlar da daha büyük risk altındadır.

Çerçeve
Çerçeve

Diğer Blog Yazılarımız

Proktoloji ve kolon rektum
hastalıkları üzerine blog yazılarımızı
takip edebilirsiniz