×
×
İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) ve İnflamatuar Bağırsak Hastalığı (IBD) Arasındaki Farklar Nelerdir?

İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) ve İnflamatuar Bağırsak Hastalığı (IBD) Arasındaki Farklar Nelerdir?

Eğer karın ağrısı, kabızlık ya da ishal semptomlarını düzenli olarak yaşıyorsanız , İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) ve İnflamatuar Bağırsak Hastalığı (IBD)’ndan birine sahip olabilirsiniz. IBS ve IBD, gastrointestinal (mide-bağırsak) sisteminizin normal olarak işlev görme yeteneğini etkiler, bu da ishal ve karın ağrısı gibi sorunlara yol açabilir. IBS ve IBD benzer zayıflatıcı bağırsak semptomları ile görülebilir, ancak bu koşullar aslında farklıdır.

21 Aralık 2018

Eğer karın ağrısı,  kabızlık ya da  ishal semptomlarını düzenli olarak yaşıyorsanız , İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) ve  İnflamatuar Barsak Hastalığı (IBD)’ndan birine sahip olabilirsiniz. IBS ve IBD, gastrointestinal (mide-bağırsak) sisteminizin normal olarak işlev görme yeteneğini etkiler, bu da ishal ve karın ağrısı gibi sorunlara yol açabilir. IBS ve IBD benzer zayıflatıcı bağırsak semptomları ile görülebilir, ancak bu koşullar aslında farklıdır. 

 

IBD, sindirim sisteminin çeşitli bölgelerinde kronik iltihaplara neden olur.  Ana tipleri, Ülseratif Kolit olup, kalın bağırsak ve rektum ile Crohn Hastalığı, genellikle küçük ve kalın bağırsaklarda meydana gelen iltihaplanmalara ve ülserlere katkıda bulunurlar.

 

IBD’de ise, hem Ülseratif Kolit hem de Crohn Hastalığının, bir kişinin bağışıklık sisteminin gastrointestinal (mide-bağırsak) yoluna saldırdığında meydana geldiği düşünülmektedir.

 

IBS'li pek çok hasta ise, IBS ve beyin arasındaki bağlantıyı destekleyen anksiyete ya da depresyon yaşamaktadır. Bu bağırsak - beyin bağlantısı, sindirim sisteminiz aracılığıyla kalın bağırsağınızın işleyişini bozabilir. Nedeni ne olursa olsun, eğer IBS hastasıysanız, sindirim sisteminiz tetikleyicilere (stres, hormonal değişiklikler ve süt ürünleri gibi bazı yiyecekler) aşırı tepki verebilir ve ishal, kabızlık ve karın ağrısı gibi rahatsız edici semptomlara yol açabilir.

 

Beslenme gibi yaşam tarzı faktörlerinin IBD'ye neden olan bir etkisi vardır. Stres gibi tetikleyicilerden, yağ veya lifli (posalı), baharatlı yiyecekler, alkol ve kafeinden kaçınmanız gerekir.

 

-IBS ve IBD hem ishale hem de karın ağrısına neden olabilmesine rağmen, semptomları bazı yönlerden farklıdır. Örneğin kabızlık problemi IBS ile daha çok ilişkilidir. Eğer kanlı ishal sorunu yaşıyorsanız IBD olma olasılığınız daha yüksektir. Ülseratif Kolit ve Crohn Hastalığı  kanamaya sebep olan ülserlere neden olabilir, bu nedenle tuvaletinizde kan görebilirsiniz. IBS’li hastaların ishalden değil, kabızlık nedeniyle  hemoroid veya anal fissürden kaynaklı kanama yaşama olasılığı daha yüksektir.

 

-IBD'si olan kişilerde IBS ile ortak olmayan  yorgunluk da yaşanabilir. Teori,  fiziksel inflamasyonun yorgunluğu tetiklemesidir. İltihap IBD'nin belirleyici bir belirtisidir ve sadece bazen IBS ile ortaya çıktığı için, IBD hastaları daha çok yorgunluk hissi yaşarlar. Elbette ki yorgunluk tek başına bir neden değildir.

 

-IBS’de bağırsaktaki spazmlardan ve bağırsak hareketliliğindeki değişikliklerden dolayı, hastalar birkaç gün boyunca semptomları yaşama eğilimindedirler. IBD'ye neden olan iltihaplanma ise daha şiddetli olabilir ve hastanın semptomları ortaya çıktıktan sonra daha da kötüleşebilir.  IBD'si olan hastanın, IBS'den daha az semptomsuz dönem yaşaması mümkündür. Tabii ki, herkesin bireysel durumları değişiklik gösterir.