×
×
Irritabl Bağırsak Sendromu’nda Beslenmenin Önemi

Irritabl Bağırsak Sendromu’nda Beslenmenin Önemi

Irritabl Bağırsak Sendromu (IBS) veya hassas bağırsak sendromu, kalın bağırsağı etkiler ve kramp, karın ağrısı, şişkinlik, gaz gibi belirtilere sebep olur. Kronik bir durum olan IBS, yaygın bir durumdur ve diğer bağırsak hastalıkları ile karıştırılabilir. Yaşam tarzınızda yapacağınız değişikliklerle, beslenmenizi düzenleyerek ve stresinizi yöneterek IBS’nin semptomları ile başa çıkabilirsiniz.

17 Mayıs 2021

Beslenmem IBS Semptomlarının Tedavisine Nasıl Yardımcı Olabilir?

Doktorunuz, irritabl bağırsak sendromu (IBS) semptomlarının tedavisine yardımcı olmak için diyetinizde değişiklikler önerebilir. Bu değişiklikler:

Belirtilerinizin iyileşip iyileşmediğini gözlemleyebilmeniz için birkaç hafta yediklerinizi değiştirmeniz gerekebilir. Doktorunuz bir diyetisyen ile görüşmenizi de tavsiye edebilir.

 

Daha Fazla Lif

Lif, dışkıyı yumuşattığı ve geçişini kolaylaştırdığı için IBS’nin bir semptomu olan kabızlığı iyileştirebilir. Günde 22 ila 34 gram lif alınması önerilmektedir. Fasulye, meyve ve yulaf gibi besinlerde çözünür lif; tam tahıllı ürünler ve sebzelerde çözünmez lif bulunmaktadır. Araştırmalar, çözünür lifin IBS semptomlarını hafifletmede daha yararlı olduğunu göstermektedir.

Vücudunuzun daha fazla lif tüketmeye alışmasına yardımcı olmak için, lifli yiyecekleri diyetinize her seferinde azar azar dahil edin. Aynı anda çok fazla lif tüketimi gaza neden olarak IBS semptomlarını tetikleyebilir. Diyetinize her gün 2-3 gram lif eklemek, gaz ve şişkinliği önlemeye yardımcı olabilir.

 

Glütensiz Beslenme

Doktorunuz, IBS semptomlarınızın düzelip düzelmediğini görmek için; buğday, arpa ve çavdarda bulunan glüten içerikli gıdalardan kaçınmanızı tavsiye edebilir. Glüten içeren yiyecekler arasında çoğu tahıl, makarna ve birçok işlenmiş yiyecek bulunur. IBS’li bazı kişiler, çölyak hastalığı olmasa bile, glüten yedikten sonra daha fazla semptom gösterirler.

 

Düşük FODMAP Diyeti

Doktorunuz, sindirimi zor olan karbonhidratları (FODMAP) içeren belirli yiyecekleri azaltmanız veya bunlardan kaçınmanız için düşük FODMAP diyeti adı verilen özel bir diyet denemenizi önerebilir. FODMAP içeren yiyecekler şunlardır:

Doktorunuz, belirtilerinize yardımcı olup olmadığını görmek için düşük FODMAP diyetini birkaç hafta denemenizi önerebilir.