×
×
İş Yerinde Ülseratif Kolit İle Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

İş Yerinde Ülseratif Kolit İle Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

Kalın bağırsağı etkileyen tüm bağırsak bölgesinde, bağırsağın sol tarafında ya da son kısmında meydana gelen ülseratif kolit hastalığı, hastalık süresinde dikkat edilmesi gereken birçok faktör barındırır. Bu faktörler ile iş yerinizde baş etmek zor ve yorucu olabilir. Ancak basit birkaç değişiklik ile iş yerinizde ülseratif kolit hastalığı ile baş edebilirsiniz.

5 Aralık 2018

Kalın bağırsağı etkileyen tüm bağırsak bölgesinde, bağırsağın sol tarafında ya da son kısmında meydana gelen ülseratif kolit hastalığı, hastalık süresinde dikkat edilmesi gereken birçok faktör barındırır. İş yerinizde bu faktörlerle başa çıkabilmeniz için birkaç öneri:

 

- İş yerinizde mümkün olduğunca, iki büyük öğünden ziyade beş veya altı öğün küçük atıştırmalık yemeye çalışın. Ancak, patlamış mısır, fındık ve ham soyulmamış sebzeler gibi yüksek lifli (posa) gıdalar, ülseratif kolit hastalığı semptomlarınızı daha da kötüleştirebilir. 

 

-Bol su için, gazlı içeceklerden ve kahveden uzak durun.

 

-İş yerinizde temiz yedek iç çamaşırı bulundurun ve gün içinde iç çamaşırınızı değiştirin. 

 

-Havadaki toksinler ülseratif kolit hastalığı semptomlarınızı kötüleştirebilir. Kirli havayı teneffüs ettiğinizde bağırsaklarınız bu durumdan olumsuz etkilenir. Bu nedenle iş yerinizde bulunan havalandırmaların deliklerini açık ve engelden uzak tutun. Ofisinizdeki klimaların ve ısıtma ünitelerindeki filtrelerin sık sık değiştirildiğinden emin olun. Ara sıra dışarı çıkıp temiz hava alın.

 

- Ülseratif Kolit Hastalığına sahipseniz stres, hastalığınızın semptomlarını kötüleştirebilir. Endişelerinizi ve iş yerinizde oluşabilecek stresleri kontrol altında tutmanın yollarını bulun. Düzenli egzersiz stresinizle baş etmenize yardımcı olabilir. İş yerinizde kendinize küçük molalar vererek yürümeye ve basit egzersiz hareketleri yapmaya çalışın.