×
×
Kabızlığın 9 Yaygın Belirtisi

Kabızlığın 9 Yaygın Belirtisi

11 Haziran 2021

Kabızlık, haftada üçten az bağırsak hareketi olarak tanımlanmaktadır. Ancak normal bağırsak hareketleri tanımı kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Kabızlığın birkaç nedeni bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olanları, dışkının yavaş hareketi, pelvik taban bozuklukları nedeniyle kolonun gecikmiş boşalması ve irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi gastrointestinal bozukluklarıdır. Kabızlığa çoğu kez başka belirtiler de eşlik etmektedir. Kabızlığa eşlik eden en yaygın semptomlar şu şekilde sıralanabilir:

Şişkinlik ve gaz

Kabız olduğunuzda, dışkı sıkıştığı ve hacim kazandığı için bağırsaklarınız şişmeye başlar. Vücudunuzun normalde ürettiği gaz dışkının arkasında hapsolur. Bu da şişkinliğe neden olur.


Karın ağrısı

Karın ağrısı, kabızlığın normal bir yan etkisidir. Sertleşmiş dışkı ağrılı basınca neden olabilir ve kabız olduğunuzda şişkinlik ve gaz nedeniyle karnınızda ağrı hissedebilirsiniz.


Tuvalete çıkmakta zorlanma

Kabızlık, bağırsak hareketlerinizin normalden daha zor veya daha az olması durumu olduğundan, tuvalete çıkmakta zorlanma görülebilir.


Hemoroid

Kabız olduğunuzda, dışkıyı dışarı atmak için bağırsak hareketleriniz sırasında kendinizi zorlanırken bulabilirsiniz. Bu zorlanma anüs ve/veya hemoroid adı verilen rektum çevresindeki damarların, arterlerin veya dokunun şişmesine neden olabilir. Bunlar anal kaşıntıya, silme işleminden sonra az miktarda kan ve bağırsak hareketleri sırasında ağrıya neden olabilir.


Dışkı görünümündeki değişiklikler

Kabızlık sırasında dışkı görünümünde değişiklik gözlenmektedir. Dışkı genellikle sert ve çok küçük parçalıdır.


Tuvalete çıkma sayısında azalma

Çoğu insan kabızlığın bağırsak hareketlerine sahip olmamak anlamına geldiğini düşünür, ancak kabızken de bağırsak hareketleriniz olabilir. Bununla birlikte kabız olduğunuzda tuvalete çıkma sayınız azabilir. Bağırsak hareketleriniz arasında günler olabilir veya günlük tuvalete çıkma rutininizden daha az çıkabilirsiniz.


Uyuşukluk ve yorgunluk

Kabız olmak kendinizi yorgun ve uyuşuk hissetmenize neden olabilir. Bunun nedeni, susuz kalmanız olabilir. Bununla birlikte kabızlığınız da yorgunluğunuza katkıda bulunabilir.


İştah kaybı

Dışkının bağırsaklarınızda yedeklenmiş olması ve sıkışmış gaz bulunması sebebiyle iştah kaybına sebep olabilir.


Sırt ağrısı

Kabızlık sırasında sırt ağrısı görülebilir. Tipik olarak, sırt ağrısı sırtınızın altından ortasına kadar olacaktır. Bunun nedeni, dışkınızın bağırsaklarınızın alt kısmında sıkışması ve herhangi bir basınç veya gazın sırtınıza baskı yapmasıdır.