×
×
Kabızlık Sadece - Dışkılama Yapamamak - Anlamına Gelmez...

Kabızlık Sadece - Dışkılama Yapamamak - Anlamına Gelmez...

Kabızlıktan (Konstipasyon) nasıl kurtulacağınızı bulmak kolay değildir. Ancak kabızlık sinir bozucu olmaktan çok, acı verici ve ciddi endişe verici de olabilir. Ve hatta belli bir aşamadan sonra doktora görünmeniz bile gerekebilir. İşte kabızlığa neden olabileceklerle ilgili olarak bilmeniz gerekenler…

3 Ocak 2019

Popüler düşüncenin aksine, kabızlık sadece dışkılama yapamamak anlamına gelmez.

Kabızlık uluslararası kriterlere göre son 3 ayda her dört dışkılamanın birinde aşırı ıkınma, her dört dışkılamanın birinde sert dışkı yapma, her dört dışkılamanın birinde tam boşaltamama hissinin var olması, her dört dışkılamanın birinde dışkılamada takılma hissinin varlığı, her dört dışkılamanın birinde parmak yardımı ile ya da makatın kenarına baskı uygulayarak dışkılama ihtiyacı, haftada 3’den az dışkılama ihtiyacı, Laksatif (gaita yumuşatıcı) kullanılmaksızın dışkının nadiren yumuşak çıkması gibi kriterlerden en az 2 veya daha fazlasının varlığı fonksiyonel kabızlık olarak adlandırılmaktadır.Eğer bunlara sahipseniz kendinizi kabız olarak düşünebilirsiniz .

Yeterli miktarda meyve, sebze ve tam tahıl tüketmek ilk savunma hattınız olmalı. Bu yiyecekler, dışkıyı yumuşak tutması ve geçmesi daha kolay olmasına yardımcı olan lif içerir. 19 ile 30 yaşları arasındaki kadınlar günde en az 28 gram lif almaya çalışmalı . Bu sayı 31 ile 50 yaş arasında 25 grama düşer. Lif bağırsakta işini yeterince sıvı olmadan yapamaz, bu yüzden ayrıca her gün yeterince su içmelisiniz .

Ayrıca, özellikle de son zamanlarda çok fazla yiyorsanız, kabızlığa neden olan yiyeceklerden kaçınılması gerekli olabilir. En büyük suçlulardan bazıları peynir (yüksek yağ içeriği dışkınızı çok fazla toplayabilir, geçmesini zorlaştırabilir), beyaz pirinç (dışkınızı toparlayabilir) ve yeşil muzlar (nişasta doludur ve bu sindirim sisteminizi yavaşlatır). Zaten kabız değilseniz, harekete geçmek için başka bir yol hareketli olmaktır. Spor ve hareket, düzenli bağırsak hareketlerini artırır.

Genel olarak, vücudunuzu dinlemelisiniz. Eğer dışkılama isteğiniz geldiyse, hemen tuvalete gitmek (veya en azından denemek) önemlidir, bu yüzden muhtemelen başka zamanlarda değil, belirli zamanlarda gitme dürtüsünü hissedersiniz. Birçok insan vücudunun dışkılama çağrısını ihmal etmekte ve özellikle çağrı tekrar tekrar görmezden gelinirse kabızlığa neden olabilmekte...

 

Bununla birlikte, doktorunuzu kabızlık hakkında görmeniz gereken bazı kesin işaretler vardır.

 

Aşağıdaki durumlarda mutlaka doktorunuza görünmelisiniz...

 

1. Bir haftadan fazla bir süredir dışkılama yapmıyorsanız: “Normal Değil” Dışkılama süreleri kişiye göre değişir. Bazı insanlar için her gün, diğerleri için her üç günde bir. Normalde oldukça sık dışkılama yaparken, bir haftadan daha fazla bir süre yapmadıysanız, doktorunuzu arama vakti geldi demektir. Bu, sert dışkı bağırsaklarınızda biriktiğinde, tıbbi müdahale ile çıkartılması gerekebilir. 

 

2. Acı çekiyorsanız: Kabızlık ağrıya neden olabilir, çünkü dışkı kolonunuzda birikir ve gerer. Yalnızca birkaç gün olmuş olsa bile, kabızlık acısı çekmek yerine kesinlikle doktorunuza görünmek daha doğrudur. Bir an bile yaşamanıza gerek olmayan bu rahatsız edici durumdan kurtulmak için dışkılamayı kolaylaştıran, müshil vb destekler alınabilir.

 

3. Tuvalet kağıdında kan varsa: Tuvalet kağıdında bir miktar kan varsa, anüsünüzde anal fissür olarak bilinen küçük bir yırtılma sebebiyle veya içinde veya çevresinde iltihaplanmış damarların kanamasından kaynaklı olabilir. Tabi makatınızı sert şekilde temizlemenizden de kaynaklanabilir. Ancak nadir durumlarda, dışkılama yaparken kan görmek kolon kanseri gibi daha ciddi rahatsızlıkların işareti olabilir. Bu gibi durumlarda olası bir hastalığın erken teşhisi için doktor kontrolü ihmal edilmemelidir.

 

4. Haftalardır kabızlık çekiyorsanız ve nedenini bilmiyorsanız: Genellikle, neden kabız olduğunuza dair bir ipucunuz vardır. Belki de son zamanlarda spor salonuna gitmediniz ya da fazla miktarda peynir yediniz. Ancak neler olup bittiğine dair bir fikriniz yoksa ve sağlıklı beslenmeye dikkat ettiğiniz halde bir faydası olmamışsa doktorunuza görünmelisiniz...