×
×
Kadınlarda Kolorektal Kanser

Kadınlarda Kolorektal Kanser

Kolorektal kanser, hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen en yaygın kanserlerden biridir. Erkeklerde biraz daha yaygın olmasına rağmen, her 24 kadından 1'i kolorektal kanser riski taşıyor. Kolorektal kanser konusunda kadınların dikkat etmesi gereken noktaları öğrenmek için yazımızın devamını okumalısınız.

15 Mayıs 2019

Kadınlar Kolorektal Kanserle İlgili Nelere Dikkat Etmeli?

 

Kolorektal kanser kadınlarda da erkeklerde de görülen bir kanser türüdür. Ancak kolorektal kanser konusunda kadınların erkeklerden farklı olarak dikkat etmesi gereken bir takım hususlar vardır. Bu hususlara geçmeden önce kolorektal kanserin işaretlerine tekrar bakmakta fayda var.

 

Kolorektal kanser belirtileri:

-   Bağırsak alışkanlıklarında değişiklik (ishal, kabızlık veya dışkı kıvamı)
- Dışkıda rektal kanama veya kan
- Karın ağrısı, kramp, şişkinlik veya rahatsızlık
- Açıklanamayan kilo kaybı
-   Açıklanamayan anemi (demir eksikliği)

 

Bu semptomların birçoğuna kötü beslenme, viral enfeksiyon, hemoroid veya irritabl barsak sendromu gibi başka bir kanser de neden olabilir. Bu nedenle vücudunuzu iyi tanıyıp değişimleri takip etmeniz çok önemli. Eğer yukarıdaki semptomlardan herhangi birini bir aydan uzun bir süre gözlemlerseniz mutlaka doktora görünmelisiniz.

 

Jinekolojik Belirtilere Dikkat

 

Menopoz öncesi dönemdeki kadınlar, abdominal şişkinlik ve rahatsızlık gibi kolon kanserinin erken uyarı belirtilerini çoğunlukla menopozla ilişkilendirir. Kanama (rektal vs. vajinal) gibi kolorektal ve jinekolojik semptomları ayırt etmek kolay olsa da, farklılıklar her zaman net değildir. Herhangi bir karışıklık varsa, jinekolojik muayene faydalı olacaktır.

 

Kolon Kanseri İçin Ne Zaman Tarama Yapılmalı?

 

Kolon kanseri en tedavi edilebilir kanserlerden biridir, ancak tespit etmenin tek yolu taramadır. Ortalama bir kolon kanseri riski taşıyan kişiler, taramalarına 40 yaşında başlamalıdır. Erken tarama özellikle aile içinde kolon kanseri, polipoz sendromu veya Lynch sendromu olan herkes için hayati önemdedir. Eğer irritabl barsak hastalığı, ülseratif kolit veya Crohn hastalığı gibi sindirim sisteminizi etkileyen herhangi bir durumunuz varsa, ne zaman ve ne sıklıkta taranmanız gerektiğini belirlemek için mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

 

Kolonoskopi, kolon kanseri teşhisinde en etkili yöntem olmaya devam etmektedir ve hayat kurtaran güvenli, konforlu, basit ve yaygın bir işlemdir.

 

Vücudunuzu dinleyin, sizi ilgilendiren kalıcı değişiklikler hakkında doktorunuzla konuşun. Unutmayın, erken teşhis hayat kurtarır.