×
×
Kolon Kanseri Görülme Sıklığı Gençlerde de Artıyor...

Kolon Kanseri Görülme Sıklığı Gençlerde de Artıyor...

Kolon kanseri (kolorektal kanser) oranlarında genel olarak bir düşüş yaşansa da bu kanserin görülme sıklığı genç erişkinlerde de artıyor. Son yıllarda 50 yaşından önce kolon kanseri olma riski 2 kat artarken genç yetişkinlerde bu risk 4 kat arttı. Bu riske karşı kolon kanseri taramasını (kolonoskopi) ne zaman yaptırmalısınız?

27 Ocak 2019

Kolon Kanseri Taraması (Kolonoskopi) Ne Zaman Yapılmalı?

Kolon kanseri riski genç yetişkinlerde artıyor. Ancak riskin düşük olduğu düşünüldüğünden genç yetişkinlerde kanser semptomları genellikle hemoroid ile karıştırılır ve bu da kanser teşhisini geciktirir. Bu nedenle genç yetişkinlerde teşhis edilen kolon kanseri çoğunlukla daha ileri seviyelerde görülmektedir.

 

Bağırsak hareketlerine ve rektal kanamaya dikkat

20’li yaşlarda olsanız bile hemoroid nedeniyle olduğunu düşündüğünüz rektal kanamanız varsa ihmal etmeyin. Ayrıca bağırsak hareketlerinizde uzun süreli değişiklikler gözlemlerseniz bunu mutlaka kontrol ettirin. Kolon kanseri açısından aile geçmişinizi bilmek ve bunu doktorunuzla paylaşmak da önemli. 

 

Neden genç yetişkinlerde görülüyor?

Genç yetişkinlerde kolon kanserinin ortaya çıkış nedeni tam olarak saptanabilmiş olmasa da bazen kalıtsal nedenlerden veya Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi risk faktörlerinden kaynaklanabilir. Bu nedenle semptomların zamanında değerlendirilmesi çok önemli. 45 yaşından küçük olsanız bile eğer kolon kanserine dair şüpheleriniz varsa doktorunuza görünmeyi ihmal etmeyin.

Bunlara ek olarak kolon kanserinin tamamen önlenebilir olduğunu unutmayın. Düzenli beslenme ve egzersiz gibi sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarını sürdürerek kanseri önlemenin ilk adımını atabilirsiniz. Ancak semptomlar ortaya çıkarsa mutlaka ayrıntılı bir inceleme yaptırın ve asla doktorunuzla konuşmaktan çekinmeyin.

Semptomları fark ettiğinizde önemli olan tüm kanser öncesi lezyonların giderilebilmesi için kolon kanseri taramasının mümkün olduğunca erken yaptırılmasıdır. Ancak kolon kanseri teşhisi konulan gençlerin yüzde 70’i 40-49 yaş aralığında olduğu için 40 yaşından itibaren kolon kanseri taraması hayat kurtarıyor. Üstelik bunun için tek yöntem kolonoskopi de değil. Kolonoskopinin yanı sıra ondan daha ucuz ve daha küçük bir teknik olan esnek sigmoidoskopi ile bağırsakların bir bölümü de incelenebilir.  

 

Unutmayın. Erken teşhis hayat kurtarır.