×
×
Kolorektal Kanseri Önlemek Mümkün

Kolorektal Kanseri Önlemek Mümkün

12 Eylül 2021

Kolorektal kanser, kalın bağırsağın astarında malign bir tümördür ve kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir, ancak erken tanı yapıldığında önlenebilmektedir. 2020’de yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde 130.000’den fazla kişiye kolorektal kanser teşhisi konmuştur. Bu yüksek bir miktar olmakla birlikte Kolorektal kanser önlenebilirdir. Kolorektal kanser riskinizi azaltmanın ve kolon ve rektumunuzun olması gerektiği gibi çalışmasını sağlamanın bazı yolları vardır.

Düzenli test yaptırın: Kolonoskopi çok önemlidir. 45 yaşından başlayarak, herkes kolonoskopi veya önerilen diğer tarama testlerinden biri ile düzenli olarak tarama yaptırmalıdır. Böylece kolorektal kanser riski azaltılabilir.

Yüksek riskli olduğunuzda: Ailenizde kolorektal kanser veya ileri kanser öncesi polipler varsa, taramalara genel olarak önerilenden daha erken başlama konusunda doktorunuzla konuşun. Kolonoskopi matematiği şu şekilde çalışır: Etkilenen en genç akrabanın ileri evre kanser öncesi polip veya kanser teşhisi konduğundaki yaşını alın. Bu yaştan 10 yıl çıkarın. İşte o zaman kolonoskopi yaptırmaya başlamalı ve her beş yılda bir devam etmelisiniz. Yani babanız 50 yaşında kanser öncesi poliplere sahip olduysa, 40 yaşında kolonoskopiye başlamalısınız.

Kolonoskopinin faydaları: Her kolon ve rektum kanseri, kanser öncesi bir polipten veya başka bir kanser öncesi lezyondan kaynaklanmakta ve iyi huylu bir polipin kansere dönüşmesi ortalama 10 yıl sürmektedir. Bir kolonoskopi, doktorların kolon poliplerini sorun olmadan önce bulmasını ve çıkarmasını sağlar.

Düzenli kolonoskopiler, kolorektal kanserlerin çoğunu önlemektedir. Böylece 50 yaş üstü hastalarda kolorektal kanser tanısı oranı düşmektedir. Bu azalma büyük ölçüde tarama ve polipektomi ile korunmaya bağlıdır. Öte yandan, araştırmalar, tarama yapılmayan insanların neredeyse tamamının kolonoskopi yaptırmaları gerektiğini bildiğini ancak yine de yapmadığını göstermektedir.

Daha iyi bir kolonoskopi deneyimi: Kolonoskopiler, son yıllarda, hasta deneyimini iyileştirmek için küçük bir değişiklik geçirmiştir:

-Daha düşük hacimli seçenekler ve bölünmüş dozlarda ozmotik laksatifler artık mevcuttur, bu da hazırlığı daha katlanılabilir hale getirmektedir.

-İnsanlar ağrıdan veya yetersiz sedasyondan korkabilirken, hastaların %99’u kolonoskopileri sırasında rahat olacak kadar sedasyona (bilinçli sedasyon veya alacakaranlık uykusu) sahiptir.

-30 dakika sürmektedir. Tipik olarak, kapsamı rahatça almak 10 ila 12 dakika ve çıkarmak için yaklaşık 12 dakika sürer. Doktorların polipleri çıkarmaları gerekiyorsa, sayılarına ve boyutlarına bağlı olarak daha uzun sürebilir.

-Kolonoskopiler güvenlidir. Özel eğitim almış profesyoneller tarafından yapıldığında perforasyon ve kanama riski çok düşüktür. Deneyimli bir kolonoskopist bulun.


Kolon sağlığı için başka ne yapabilirsiniz?


Ne yersen osun

Yiyecek listenizde daha fazla meyve, sebze, tam tahıllı ekmek ve tahıllar, fındık ve fasulye yemeyi ekleyin. Bazı kanserler için daha düşük bir risk ile bağlantılıdırlar ve sağlıklı bağırsak fonksiyonuna sahip olmanıza yardımcı olabilirler. Kolon kanseri riskinizi artırabilecek kırmızı eti ve yüksek yağlı veya işlenmiş etleri sınırlayın.

Kilo izleyicisi olun

Vücut kitle indeksinizi düzenli olarak kontrol edin. Fazla kilolu veya obezseniz kolon kanseri riskiniz arttırmaktadır. 25 veya daha yüksek bir vücut kitle endeksi sizi tehlikeli bölgeye sokabilir.

Daha fazla ter

Haftada beş gün en az 30 dakika orta yoğunlukta egzersiz yapın. Bu, sağlıklı bir kiloyu korumanıza ve kanser riskini azaltabilecek stresten uzak kalmanıza yardımcı olacaktır. Sağlıklı bir yetişkin için orta yoğunlukta egzersiz örnekleri arasında hızlı bir yürüyüş, bahçe işleri veya tenis sayılabilir.

Alkol tüketiminizi kontrol altına alın

Genel bir kanser risk faktörü olan alkol tüketiminize dikkat edin.

Sigarayı bırakın

Diğer birçok sağlık riskine ek olarak, sigara içmek kolon kanseri riskinizi artırır, bu nedenle hemen bırakmak için adımlar atın.