×
×
Koronavirüsün Olası Semptomu İshale Dikkat!

Koronavirüsün Olası Semptomu İshale Dikkat!

Koronavirüsü işaret eden anahtar semptomlar kuru öksürük ve ateşin yanı sıra yorgunluk ve nefes darlığıdır. Ancak koronavirüs vakaları dünya çapında arttıkça ve bilim insanları hastalık hakkında daha fazla bilgi edindikçe, diğer olası semptomları da keşfedilmekte. Bu hafta ortaya konan araştırmalar, ishalin de bir koronavirüs belirtisi olabileceğini gösteriyor.

6 Nisan 2020

Amerikan Gastroenteroloji Dergisi'nde bu hafta yayınlanan yeni bir çalışma; ishal, kusma ve karın ağrısı gibi semptomların koronavirüste başlangıçta düşünülenden daha yaygın olabileceğini iddia ediyor. 

 

Araştırma; Wuhan, Çin'deki üç farklı hastaneden 206 erken koronavirüs vakasını inceleyen bulgaları inceliyor. Çalışmaya yetişkin yaşta 107 erkek ve 97 kadın dahil edilmiş ve olgular iki gruba ayrılmıştır: biri hastaların bir veya daha fazla sindirim bozukluğu semptomu gösterdiği (ishal, bulantı veya kusma) grup, diğeri ise hastaların sadece solunum semptomları gösterdiği (öksürük ve / veya nefes darlığı gibi) grup. Sonuçlar, sindirim semptomları bildiren hastaların yarısından fazlasında (% 57) özellikle ishal olduğunu ve% 19,4'ünün fark ettikleri ilk semptom olduğunu bildirmiştir. 

 

Bu bilgilere dayanarak, araştırmacılar semptom olarak ishali gözlemleyen kişilerin öksürük, nefes darlığı gibi belirtiler olmasa bile koronavirüsten şüphelenmesi gerektiğini söylüyor.

 

Diğer belirtileri göstermiyor fakat kendinizde ishal gözlemliyorsanız, koronavirüsü hafif atlatıyor olabilirsiniz. Bu nedenle daha fazla yayılmasını önlemek için Dünya Sağlık Örgütü’nün açıkladığı hijyen kurallarına dikkat ederek evinizi terk etmemelisiniz.