×
×
Laksatifli Besinler ile Kabızlıktan Kurtulabilirsiniz...

Laksatifli Besinler ile Kabızlıktan Kurtulabilirsiniz...

Belli yiyecekler ve otlarda bulunan laksatifler, 2000 yıldan uzun bir süredir kabızlığı hafifletmek için sağlık amacıyla kullanılmıştır. Düzenli bağırsak hareketlerinin, iyi bir genel sağlık durumu için gerekli olduğu geçmişten bugüne kabul edilen bir gerçektir. Günümüz hızlı toplumunda, zayıf beslenme alışkanlıkları, stres ve endişe, sık sık seyahate çıkmak gibi nedenler düzenli bağırsak hareketlerini olumsuz etkilemektedir.

10 Aralık 2018

Belli yiyecekler ve otlarda bulunan laksatifler, 2000 yıldan uzun bir süredir kabızlığı hafifletmek için sağlık amacıyla kullanılmıştır. Düzenli bağırsak hareketlerinin, iyi bir genel sağlık durumu için gerekli olduğu geçmişten bugüne kabul edilen bir gerçektir. Günümüz hızlı toplumunda, zayıf beslenme alışkanlıkları, stres ve endişe, sık sık seyahate çıkmak gibi nedenler düzenli bağırsak hareketlerini olumsuz etkilemektedir.

 

Normal bağırsak hareketine sahip olunduğunda, dışkı, atık, istenmeyen besin maddeleri, elektrolitler ve bağırsak içindeki su emilimiyle oluşur. Bunlar normal olarak yumuşak ve katı bir madde yapmak için bir araya gelerek daha sonra sindirim sisteminden kolaylıkla geçebilirler. Yediğiniz yiyeceklerden alınan besinlerin çoğu midede emilmez, ancak ince bağırsakta, kalın bağırsaklar veya kolon çoğunlukla suyu emer. Mideniz ve bağırsaklarınızdan geçtikten sonra, atık dışarı çıkmaya hazır olduğu kolonunuza doğru hareket eder.

 

Çoğu insanın düzenli olarak kullandığı ve reçetesiz satılan müshil türü uyarıcı laksatifler, en fazla kullanılan yöntemlerdir. Bu ürünler bağırsakların iç yüzeyini uyararak ve sindirim sistemi kaslarını hareket ettirerek, aynı zamanda dışkının hidrasyonunu artırarak laksatif bir etkiye neden olur. Zamanla, uyarıcı laksatifler, vücudun tuvalete gitme yeteneklerini zayıflatabilir, bu nedenle “müshil bağımlılık” riski taşırlar.

 

Reçeteli laksatifler kısa süreli bir kabızlık sorununun çözülmesine yardımcı olabilse de, sonuçta altta yatan sindirim sorunlarını çözmediklerini fark etmek önemlidir. Aslında, sorunu daha da kötüleştirebilirler; birçok istenmeyen ve tehlikeli yan etkilere neden olur ve vücudun düzgün çalışması için zamanla bağımlılık yaratırlar.

Bu nedenle beslenmenizde yapacağınız küçük değişimler doğal yollarla bağırsak hareketliliğinizi arttırmanıza yardımcı olacaktır.

 

En İyi Doğal Laksatifleri Yapan 6 Gıda

Meyveler, sebzeler, tohumlar doğal dışkı yumuşatıcıları olarak laksatif bir etkiye sahip olabilir. Beslenmenize bu yiyecekleri katarak bağırsak hareketliliğinizi düzenleyebilirsiniz.

 

1-Yapraklı Yeşil Sebzeler

Yapraklı yeşiller bol miktarda magnezyum sağlar. Magnezyum, dışkıyı güvenli bir şekilde yumuşatma yeteneği olan bir elektrolittir.  Magnezyum eksikliği  , erişkinlerde görülen en yaygın eksikliklerden biridir. Bu nedenle daha fazla sindirim sağlığı için beslenmenize yapraklı yeşil sebzeleri ekleyin. Dışkınızın çok gevşek ve sulu hale geldiklerini fark ederseniz, alımınızı rahat ve normale dönene kadar ayarlayabilirsiniz.

 

2-Meyveler (İncir, Elma, Kuru Erik, Armut)

Meyve, sindirim sistemi boyunca iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olmaktadır. Ek olarak vücudumuza antioksidanların yanı sıra yüksek seviyede lif (posa) ve su sağlar.  İncir, kuru erik veya hurma gibi kuru meyveler, özellikle bağırsak hareketlerinizde hareketlenmeye neden olur.

Elma veya armudun içinde bulunan pektin lifi (posa) bağırsaklarınızı uyarır.  Elma sirkesi  de doğal olarak kabızlık tedavisi için mükemmel bir seçenektir. Birçok insan için meyve, kabızlığı rahatlatırken aynı zamanda kendinizi rahat hissetmenizi sağlar, ancak yine çeşitli türden bireysel tepkiler doğurabilir.

 

3-Probiyotik Gıdalar

Probiyotikler bağırsaklarınızda çeşitli “kötü bakteri” türlerini dengeleyebilen “iyi bakteriler” dir.  Probiyotik gıdalar  kefir, lahana turşusu, ve probiyotik yoğurt gibi yiyecekleri çerir. Beslenmenizde probiyotik gıdalara yer vererek kabızlık sorununuzu doğal beslenme ile çözebilirsiniz.

 

4-Keten Tohumu

Keten tohumu mükemmel bir lif (posa) kaynağıdır. Keten tohumu hem kabızlık hem de ishali tedavi etmek için tüketilebilir.

Keten tohumunu,  yulaf, yoğurt ya da smoothies ile kullanmak kolaydır. Sadece çok fazla lif(posa) yediğinizde, bolca su içtiğinizden de emin olun. 

 

5- Aloe Vera

Aloe vera, en eski ve iyi araştırılmış doğal laksatiflerden biridir. Bazen aloe “lateks” olarak adlandırılan bu madde  bağırsakları iyileştirmeye yardımcı olan enzimler, vitaminler, mineraller ve elektrolitler ile doludur. Aloe Vera lateks ayrıca, şişmeyi azaltan ve sindirim organlarının işlevini iyileştiren antiinflamatuar bileşenlere sahiptir. 

 

6. Chia Tohumları

Chia tohumlarının yararlarından  biri, doğal bir müshil olarak çalışabilme yeteneğidir. Chia tohumları, sıvı ile birleştiğinde, bağırsaklarınızda kolayca hareket eden jelatinimsi bir maddedir. Beslenmenizdeki lifleri (posa) arttırmanın harika bir yolu olarak, chia tohumları sindirim sisteminde şişer ve genişler, suyu emer. Aynı zamanda, sıvı alımınızı artırdığınız zaman kabızlık sorununuzu çözebilirsiniz.