×
×
Makat Ağrısı Hemoroidden Makat Çatlağına Kadar Birçok Hastalığın Habercisi Olabilir...

Makat Ağrısı Hemoroidden Makat Çatlağına Kadar Birçok Hastalığın Habercisi Olabilir...

Makatta ağrı (Rektal Ağrı), basınç ya da rahatsızlığın hemoroidden makat çatlağına kadar birçok sebebi olabilir. Eğer makat bölgesinde uzun süre bu şikayetlerden yakınıyorsanız doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

22 Ocak 2019

Makat Ağrısı Hemoroidden Makat Çatlağına Kadar Birçok Hastalığın Habercisi Olabilir...

Rektal ağrı, altında yatan sebeplere göre farklı derecelerde hissedilir. Örneğin hemoroidler genellikle hafif ve orta derecede rahatsızlığa neden olurken, anal fissürler yırtılmaya veya bıçak kesiği gibi bir acıya neden olabilir. Eğer kanama olmadan rektal ağrı yaşarsanız, sağlık hizmetleri uzmanınızla görüşmelisiniz. Ancak rektal kanamanız varsa, artan veya yayılan ağrı hissediyorsanız ve rektuma sıkışmış katı bir cisme sahip olduğunuzu düşünüyorsanız durum daha ciddi olabilir.

Rektal ağrıya sebep olabilecek başlıca 4 neden; hemoroidler, anal çatlaklar, geçici anal spazmlar ve daha sabit anal spazmlardır. Sabit anal spazmlar levator ani sendromu olarak da bilinir. Ayrıca nadir de olsa kanserler ve bazı prostat sorunları da rektal ağrıya sebebiyet verebilir.

 

Hemoroidler: 

Yetişkin bireylerde görülen hemoroidler genellikle bağırsak hareketleri sırasında zorlanmalara sebep olur. Ağır kaldırma ve doğum da hemoroidin yaygın sebepleri arasında yer alır. Hemoroidler otururken rahatsızlığa neden olabilirler.

Hemoroidlerin çoğu sadece hafif bir rahatsızlığa neden olur. Ancak hemoroitler tromboze olursa ağrı şiddetlenebilir. Bu, hemoroid kanındaki pıhtılaşmadan ötürü meydana gelir. Bu durumda hemoroidler birdenbire başlayan ve birkaç gün sürebilen şiddetli bir zonklama ve ağrıya sebebiyet verebilirler.

 

Anal Fissürler: 

Anal fissür, rektumun açılışında ciltte küçük bir yırtılmadır. Büyük, sert bir dışkı geçtiğinde anüs aşırı gerilir ve bu bölgede cildin yırtılmasına sebep olur. Bu sorun, anal sfinkter tonu (anal açıklığı kontrol eden kas) çok dar olan kişilerde ortaya çıkabilir. Anal fissür, bağırsak hareketinden önce ve sonra ağrıya neden olabilir. 

Anal fissür, ilk meydana geldiğinde yırtılma veya bıçaklanma gibi bir ağrıya neden olur ve saatlerce sürebilir. Cildin yırtılması, az miktarda kanamaya da neden olabilir. Her bağırsak hareketi yaralı cildi tahriş eder ve acı duymanıza sebep olur. 

 

Yanma Hissi Yaratan Anal Spazmlar:

Yanma hissi yaratan bu spazmlar, hızlı bir şekilde rektal ağrıyla ilişkili bir durumdur. Bu hastalık kadınlarda ve 45 yaşın altındaki kişilerde daha sık görülür. Ağrının kesin nedeni bilinmemekle birlikte, birçok doktor anal sfinkter kasının spazmının sorumlu faktör olduğuna inanmaktadır.

Proktalji fugaxının ağrısı ani ve yoğundur, genellikle bir dakikadan az sürer. Ancak nadir durumlarda, spazm bir saat boyunca devam edebilir. Ağrı, anal açıklıkta meydana gelen keskin, bıçaklama veya kramp benzeri olarak tanımlanır. 

 

Levator Ani Sendromu:

Levator ani sendromu kadınlarda erkeklerden biraz daha sık görülür. Levator ani terimi, anüsü çevreleyen ve destekleyen bir grup kas anlamına gelir. Bu kasların spazmının rektal ağrıya neden olduğuna inanılmaktadır.

Levator ani sendromunun ağrısı, rektal pasajda daha yüksek hissedilen sabit veya sık sık meydana gelen donuk bir ağrıdır. Otururken daha da kötüleşir ve yürüme veya ayakta durma ile gelişir. Ağrı genellikle yaklaşık 20 dakika sürer ve düzenli aralıklarla tekrar ortaya çıkma eğilimindedir.

 

Rektal ağrının daha az rastlanan veya ikincil nedenleri nelerdir?

Bahsetmiş olduğumuz bu 4 neden, rektal rahatsızlığın başlıca nedenleridir. Ancak rektal ağrıya sebep olabilecek başka nedenler de bulunmaktadır.

-Kanser (Kolorektal ağrı, kolorektal kanserin bir işareti olabilir.)

-Rektum iltihabı, enfeksiyon, prostat problemleri, anorektal apseler (Prostat problemleri, enfeksiyonlar veya diğer hastalıklar gibi problemlerde rektal ağrı, basınç veya zonklama ağrısı ortaya çıkabilir.)

-Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı gibi inflamatuar bağırsak hastalıkları

-Rektumdaki yabancı cisimler

-Kuyruk kemiği ağrısı

 

Rektal ağrı evde nasıl tedavi edilir?

Rektal ağrının nedeni teşhis edildiğinde çoğunlukla ağrıyı azaltan ve evde de uygulayabileceğiniz yöntemler şunlardır:

                  - 20 dakika boyunca ılık suda oturmak.

                  -Yüksek posalı besinler tüketmek.

 

Rektal ağrı için ne zaman tıbbi yardım almalısınız?

Evde tedaviler yardımcı değilse doktorunuza başvurun.

Trombozlu bir hemoroit olabileceğini düşünüyorsanız hemen doktorunuzu aramalısınız, çünkü erken tedavi ağrıyı kesmenin anahtarıdır. Herhangi bir kanama varsa yine doktorunuzu aramakta fayda var. Bazen rektal kanama, kolon kanseri gibi daha ciddi bir sorunun işareti olabilir.

Rektal ağrı çektiğinizde çoğunlukla acil servise gitmeniz gerekmez. Ancak ağrı rektumla sınırlı olmayıp karnınıza doğru yayıldıysa ve artan miktarda rektal kanamanız varsa veya rektumunuzda yabancı bir cisim olduğunu düşünüyorsanız mutlaka acil servise gitmeniz gerekir.

 

Rektal ağrıyı hangi doktorlar tedavi eder?

Komplike olmayan rektal ağrısı olan birçok hasta, birinci basamak sağlık kuruluşunda tedavi edilse de daha ciddi semptomları veya altta yatan rektal ağrı nedenleri olan bazı hastaların gastroenterolog, ürolog, onkolog, bulaşıcı hastalık uzmanları ve rektal cerrahlara görünmesi gerekebilir. 

 

Rektal ağrının sebebi nasıl teşhis edilir?

- Doktor, hastanın rektumunu görsel olarak muayene ederek trombozlu bir hemoroid teşhisi koyabilir.

- Anal fissür tanısı genellikle görsel bir muayene ile yapılır.

- Proktalji fugax tanısı için hastanın anemnezi incelenir.

- Doktor, ağrının diğer nedenlerini ekarte etmek için hasta üzerinde rektal muayene yapabilir.

- Levator ani sendromu tanısını koymak için dijital rektal muayene gereklidir. Muayene sırasında, doktor levator ani kaslarını hissedebilir. Kaslar gergin hissedebilir ve bunlara dokunmak ağrıyı çoğaltabilir. 

 

Rektal ağrı önlenebilir mi? 

Rektal ağrıyı önlemenin en iyi yolu yüksek posalı besinler tüketmek ve bol miktarda su içmektir. Bu rektumdan geçmesi kolay olan ve anal geçiş için daha az travmaya neden olan yumuşak dışkılar üretecektir.