×
×
Nörojenik Mesane ve Nörojenik Bağırsak Disfonksiyonu Nedir? Bağırsak Yönetim Seçenekleri…

Nörojenik Mesane ve Nörojenik Bağırsak Disfonksiyonu Nedir? Bağırsak Yönetim Seçenekleri…

Bir omurilik hasarı, bazen mesane, bağırsak işlevini ve beyni kontrol eden omurilikteki sinirler arasındaki iletişimi kesebilir. Bu Nörojenik Mesane veya Nörojenik Bağırsak olarak bilinen mesane ve bağırsak disfonksiyonuna (işlevini yerine getirememe) neden olur. Multipl Skleroz (MS) veya Spina Bifidası olan kişilerde benzer sorunlar yaşanma olasılığı yüksektir. Nörojenik Bağırsak belirtileri arasında; bağırsak kontrolü (bağırsak inkontinansı) kaybı, kabızlık, bağırsak frekansı ve bağırsak hareketlerinin oluşmaması vardır. Detaylı bilgi için metnin devamına profilimizdeki linkten ya da web sitemizin blog sayfasından ulaşabilirsiniz...

28 Aralık 2018

Nörojenik Mesane ve Nörojenik Bağırsak Disfonksiyonu Nedir? Bağırsak Yönetim Seçenekleri…

Bir omurilik hasarı, bazen mesane, bağırsak işlevini ve beyni kontrol eden omurilikteki sinirler arasındaki iletişimi kesebilir. Bu Nörojenik Mesane veya Nörojenik Bağırsak olarak bilinen mesane ve bağırsak disfonksiyonuna (işlevini yerine getirememe) neden olur. Multipl Skleroz (MS) veya Spina Bifidası olan kişilerde benzer sorunlar yaşanma olasılığı yüksektir.

 

Nörojenik Bağırsak belirtileri arasında; bağırsak kontrolü (bağırsak inkontinansı) kaybı, kabızlık, bağırsak frekansı ve bağırsak hareketlerinin oluşmaması vardır.

Nörojenik Mesanenin belirtileri;  mesane kontrolünün (idrar kaçırma) kaybı, mesanenin boşaltılmasında yetersizlik, idrar sıklığı ve idrar yolu enfeksiyonlarını içerir.

Nörojenik Bağırsak rahatsızlığı bulunan kişiler için bağırsak yönetim seçenekleri şunları içerir:

●     Tıbbi Destek: Hekiminiz,bağırsak hareketlerinin zamanlamasını ve tutarlılığını yönetmek için size tıbbi destek önerebilir.

●     Anal İrrigasyon:Anal İrrigasyon yeni konservatif bağırsak yönetimi tedavisidir. Sıvı, kabızlığı azaltmak ve etkili bağırsak hareketi ve yönetimine yardımcı olmak için şişirilebilir bir balonlu kateterden geçirilir.

●     Cerrahi Müdahale: Bağırsak yönetimindeki zorluklarıgidermek içinUzman bir Kolorektal Cerrahi Hekimine gitmeniz gerekir.

 

Nörojenik Mesanesi olan kişiler için mesane yönetim seçenekleri şunları içerir:

 

●     Tıbbi Destek: Doktorunuz mesane fonksiyonunu iyileştirmek için tıbbi destek önerebilir. Bu öneriler, mesane kasılmalarının ve  idrar sıklığının azaltılmasına, mesane depolanmasının arttırılmasına veya mesanenin boşaltılmasına yardımcı olabilir.

●     Aralıklı Kateterizasyonu: Hekiminiz mesanenizi boşaltmak için gün içinde idrar yolundan mesanenize birkaç kez ince bir tüp (kateter) yerleştirir.

●     Sürekli Kateterizasyon: Hekiminiz, mesanenizi sürekli olarak boşaltmak için üretra veya karın duvarından, mesanenize bir kateter yerleştirebilir.