×
×
Perianal Hematom - Makatta Pıhtı Toplanması Nedir? Semptomları ve Tedavisi

Perianal Hematom - Makatta Pıhtı Toplanması Nedir? Semptomları ve Tedavisi

Perianal tromboz olarak da bilinen perianal hematom (Makatta Pıhtı Toplanması), anüsün sınırında yer alan bir hematomdur. Bir hematom, deri altındaki kan damarlarının dışındaki lokal bir kan topluluğudur. Perianal hematomlar bazen dış hemoroid (basur) ile karıştırılabilir.

13 Aralık 2018

Perianal tromboz olarak da bilinen Perianal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması), anüsün sınırında yer alan bir hematomdur. Bir hematom, deri altındaki kan damarlarının dışındaki lokal bir kan topluluğudur. Perianal hematomlar bazen dış hemoroid (basur) ile karıştırılabilir.

 

Perianal Hematomun Nedenleri Nelerdir?

Perianal hematomlar son derece ağrılı olabilir. Bunlar, dışkı yapma sırasında zorlanmayla veya kuvvetli öksürük nedeniyle oluşabilir. Perianal hematomun kapsayıcı nedeni travma ve yaralanmadır. Anüse giden küçük damarların yırtılması ağrılı bir hematom gelişimine yol açar. En yaygın perianal hematom nedenlerinden bazıları şunlardır:

 

 

Perianal Hematom Belirtileri

Ana semptom acıdır ve anüs çevresinde topaklı bir şey olduğu hissidir. Ağrı, genellikle mevcut şişlik miktarıyla orantılı olarak hafif ila şiddetli olabilir. Göze batmayan bir görünüme sahiptir - perianal hematom, tipik olarak anal sınırın lateral bölgesinde yer alan anüsün kenarında küçük mor bir şişmeye benzemektedir. 

 

Perianal Hematom veya Dış Hemoroid: Farkı Anlamak

Hemoroidler (basur), anal kanalda şişmiş ve iltihaplı olabilen vasküler yapılardır. Hemoroid iç veya dış olarak görülebilir, iç hemorid çok fazla ağrıya neden olmaz ama kanama eğilimindedir. Dış hemoroidler anüsün tepesinde ortaya çıkar ve acı ve rahatsızlıklara neden olur.

Hemoroidler, genetik faktörler ve obeziteden hamileliğe kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Sadece bağırsak hareketi sırasında aşırı zorlama da nedensel bir faktör olabilir.

Dış hemoroid ve perianal hematomu ayırt etmek sizin için zor olabilir, bu nedenle şüphe duyulduğunda deneyimli bir doktora danışılması önerilmektedir. Bu, perianal hematomların bazı vakalarının kan pıhtılaşmasıyla sonuçlanabileceğinden, son derece önemlidir.

 

Perianal Hematom Tedavisi

Perianal hematomunuzun şiddetine bağlı olarak tedavi farklıdır. Daha az şiddetli vakalarda, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacak prosedürler gerçekleştirilir.

Ciddi perianal hematom vakalarında genellikle bölge lokal anestezi ile uyuşturularak hematomu keserek pıhtı boşaltılır. Prosedür, yaranın bir veya iki gün sonra kendiliğinden kapanmasıyla anında rahatlama sağlayabilir. Hastalara iyileşme döneminde bölgeyi sabun ve su ile temiz tutmaları talimatı verilir.

 

Perianal Hematomdan Nasıl Kurtulunur?

Olguların çoğu endişe verici olmasa da, tedavi edilmeyen ciddi vakalar iyileşmek için iki aya kadar sürebilen bir yumru gelişmesine yol açabilir. Bu acı ve rahatsızlığı uzatır.

Tedaviyi mümkün olduğunca erken sağlamak, tedavi edilmediği takdirde ortaya çıkabilecek ağrının hafifletilmesine yardımcı olabilir. Perianal Hematomun ev tedavisi için yapabilecekleriniz:

 

 

Dışkılarınızın, yediğiniz yiyecekle doğrudan ilişkili olduğu düşünüldüğünde, perianal hematom ağrısı için özel olarak hazırlanmış bir beslenme alışkanlığı edinmek çok yardımcı olabilir:

 

Daha hızlı yara iyileşmesini hızlandırdığı için protein alımında artış