×
×
Psikolojik Rahatsızlıkların Sindirim Sistemimizle Bağlantısı Var Mıdır?

Psikolojik Rahatsızlıkların Sindirim Sistemimizle Bağlantısı Var Mıdır?

Psikolojik hastalıklarının çoğunlukla beyindeki “Kimyasal dengesizlik” durumlarından kaynaklandığı söylenmektedir. Bunun dışında; düşüncelerin, duyguların, çevrenin, biyolojinin, beslenme durumunun, zihinsel ve duygusal özelliklerin yanı sıra yaşam koşulları da ruh sağlığının bozulmasında rol oynamaktadır.

29 Haziran 2018

Psikolojik hastalıklarının çoğunlukla beyindeki “Kimyasal dengesizlik”  durumlarından kaynaklandığı söylenmektedir. Bunun dışında; düşüncelerin, duyguların, çevrenin, biyolojinin, beslenme durumunun, zihinsel ve duygusal özelliklerin yanı sıra yaşam koşulları da ruh sağlığının bozulmasında rol oynamaktadır. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, depresyonun yalnızca kimyasal dengesizlikten kaynaklanmadığını ortaya koymuştur. Araştırmacılar, depresyon ve anksiyete  (kaygı) gibi durumların belirtilerinin birden fazla faktörden oluştuğu üzerinde durmaktadır. Biyologlar ise, depresyon belirtilerinin büyük zihinsel, duygusal ve fizyolojik stres dönemlerinde gerçekleştiğini belirtmektedir.

 

Depresyon, kaygı veya bipolar bozukluk gibi ruh halini ve duyguları etkileyen çok sayıda etkene dikkat edilerek vücutta dengesizliğe işaret eden nedenlerin kaynağı belirlenebilir ve bu sayede insanlarda görülen sorunlar azaltılabilir.   

 

Akıl sağlığı denildiğinde depresyon ve anksiyetenin hastalık olmadığını vurgulamak önemlidir;  Anksiyete ve depresyon birer belirtidir. Üzüntü ve değersizlik duyguları, motivasyon eksikliği, uyuşukluk hissi, beyin sisi, iştahsızlık ve kiloda değişiklikler depresyonun belirtileridir. Bu belirtilerin ilk başladığı nokta sindirim sistemi ve biyolojik dengesizliklerdir.

 

Psikolojik rahatsızlıkların temelde bağırsak ve sindirim sorunlarından kaynaklandığını belirten birçok çalışma vardır. Psikolojik rahatsızlıklar yalnızca beyindeki kimyanın bozulmasıyla değil, sindirim sistemindeki kimyanın bozulmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu durum, depresyonun sebebinin beyin kimyasal dengesizliği olmadığını, ancak bağırsak sistemindeki kimyasal dengesizlik olabileceğini göstermektedir. Depresyon ve anksiyete yaşayan bireylerde sıklıkla sindirim sorunları bulunmaktadır.

Sindirim yolunun ve beynin yakın bir bağa sahip olduğu bilinmektedir. Bağırsakları koruyan ve kafatasında oluşan ruhsal-düzenleyici nörotransmitterlere vagus siniri sindirim sistemini hızlandırırken diğer sistemleri yavaşlatır.

 

Ruh sağlığı ve sindirim sistemi arasındaki bağlantı şu şekildedir:

 

Psikolojik sorunlarda yalnızca bir faktörün düzeltilmesi hastalığın tedavisine yardımcı olmaz. Anksiyete veya depresyona sahip bir kişinin iyileşmesine yardımcı olmak için hastalıkların ve belirtilerinin birbirleriyle nasıl bağlantılı olduklarını bilmek gerekir. . 

 

Sindirim sistemini düzenleyerek psikolojik rahatsızlıkların tedavisini sağlamak için bağırsakların sindirim özelliğini düzenlemek, vücuttaki iyi bakteriler olan probiyotiklerin sindirim sistemindeki dengesini korumak, gıda duyarlılıklarını gidermek sindirim sistemi iltihaplarını iyileştirerek hormonları dengelemek gerekir. Bunların yanında yaşam stresi gibi çevresel faktörler de psikolojik sorunların tedavisinde göz ardı edilmemelidir.