×
×
Ramazan’da Bağırsak Sağlığınız İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Ramazan’da Bağırsak Sağlığınız İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Ramazan ayı, oruç tutanlar için beslenme düzeninin bir ay gibi kısa bir süreliğine de olsa değiştiği bir dönemdir. Bu değişiklik kontrolsüz yapılırsa kabızlık ve hemoroid hastalığı gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına kapı aralayabilir. Ramazan’da oruç tutarken makat hastalıklarından korunmak için yazımızın devamını okumalısınız.

21 Mayıs 2019

Ramazan, Müslümanların maneviyatı yoğun yaşadığı ve bir ay boyunca oruç tutma ibadetini yerine getirdiği bir ay. Her ne kadar bu yönüyle öne çıksa da Ramazan’da beslenme düzeninizde yaptığınız değişiklik, sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açabilir. Bunu önlemenin yolu da bir yandan ibadetinizi gerçekleştirirken bir yandan da sindirim sistemi sağlığınıza iyi gelecek ve sizi makat hastalıklarından koruyacak birkaç basit öneriye uymaktan geçiyor.

 

Su tüketmeye özen gösterin 

 

Su, insan sağlığı için en çok ihtiyaç duyulan maddelerin başında geliyor. Ramazan ayı gibi gün içerisinde herhangi bir şeyin yenilip içilmediği zamanlarda iftarla sahur arasında vücudun ihtiyaç duyduğu suyu almanız çok önemli. Çünkü susuzluk hemoroid ve kabızlık gibi makat hastalıklarına yol açan durumların arasında yer alıyor.

 

Mutlaka posalı gıdalarla beslenin 

 

Ramazan ayı boyunca iftarlarda çoğunlukla özenli sofralar hazırlanır. Ancak sağlığınız için sevdiğiniz yemekler yerine mutlaka posalı besinler tüketmelisiniz. Posalı gıdalarla beslenmek sindirim sisteminize iyi gelecek ve sizi makat hastalıklarından koruyacaktır. Tabi elbette su tüketimini aksatmamalısınız.

 

Bağırsak sağlığınıza iyi gelecek posalı besinlerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 

Armut, çilek, avokado, elma, ahududu, muz, havuç, pancar, brokoli, enginar, brüksel lahanası, mercimek, barbunya, bezelye, nohut, yulaf, patlamış mısır, badem, tatlı patates, bitter çikolata

Bağırsak sağlığınız için dengeli beslenmek de çok önemli. Posalı gıdalara ağırlık verirken vücudunuzun ihtiyaç duyduğu karbonhidrat, protein ve yağı da ihmal etmeyin.

 

Egzersiz yapın

 

Çoğu kişi oruç tutarken fazla enerji harcamamak adına gün içerisinde hareketsiz kalmayı tercih eder. Ancak bu çok hatalı bir tercihtir. Çünkü makat hastalıklarından korunmanın bir yolu da düzenli egzersiz yapmaktır. Özellikle uzun süre bir şey yemeyip iftarda yenilen yemeğin ardından yapılan yürüyüş hem sağlıksız kilo almanızın önüne geçer hem de sizi makat hastalıklarından korumaya yardımcı olur.