×
×
Rektal Kanama Olduğunda Telaşa Kapılmalı Mısın?

Rektal Kanama Olduğunda Telaşa Kapılmalı Mısın?

Rektal kanama görüldüğünde endişelenmeniz oldukça normaldir. Herhangi bir kanamanın sebebini tespit etmek kolay olsa da rektal kanama olduğunda, kanamanın nedenlerini belirlemek daha zor olabilmektedir.

4 Eylül 2018

Rektal kanama görüldüğünde endişelenmeniz oldukça normaldir. Herhangi bir kanamanın sebebini tespit etmek kolay olsa da rektal kanama  olduğunda,  kanamanın nedenlerini belirlemek daha zor olabilmektedir. 

 

Rektal kanamanın nedenleri nelerdir?

Hemoroid

Genellikle anüs içinde ve dışında  hemoroid  oluşabilir. Rektal kanama hemoroide işaret edebilir. Hemoroid oluşumunun nedenleri  şunlardır:

Anal Fissürler

Anüs dokusunda fissür varsa , bağırsak hareketleri sırasında ve sonrasında rektal kanama ve ağrı hissedebilirsiniz. Anal fissürlerin oluşum nedenleri şunlardır:

Divertikülozis

Bağırsağı kaplayan bağırsak duvarındaki zayıf noktalardan  dışarıya doğru oluşan bu küçük ceplere denir. Divertikülozis oluşumu da rektal kanamaların nedenlerinden biridir.

Kolon Kanseri

Rektal kanama kolon kanseri belirtisi olmakla birlikte tek başına rektal kanama kolon kanseri belirtisi değildir.  Rektal Kanamaya eşlik eden açıklanamayan kilo kaybı veya karnınızdaki ağrı gibi diğer belirtilerin de bulunması gerekir.
Kolon kanseri tipik olarak kolondaki poliplerle başlar. Bu durumda ise erken teşhis oldukça önemlidir. Polipler ilk başta iyi huyludur ve erken müdahale edilirse, kansere dönüşmeden çıkarılabilir.
Rektal kanamanın yaklaşık yüzde 98'inin nedeni hemoroidler ve anal fissürlerdir. Ancak  rektal kanamayla karşılaşırsanız mutlaka doktora görünmelisiniz. Böylece altında yatan neden bulunarak hastalık erken teşhisle önlenebilir.


Doktora başvurduğunuzda rektal kanama ile ilgili karşılaşabileceğiniz olası sorular şunlar olacaktır:

 

Rektal herhangi bir kanama görmeseniz dahi 50 yaşını doldurduğunuzda kolon kanseri taraması yaptırmak erken teşhis ve tedavi için oldukça önemlidir.Ailenizde kolon kanseri öyküsü varsa muhakkak tarama yapmaya başlamanız gerekir.