×
×
Sağlıklı Bir Bağırsak İçin Kolon Temizliğinin Önemi...

Sağlıklı Bir Bağırsak İçin Kolon Temizliğinin Önemi...

Sağlıklı bir bağırsak için kolon temizliği ya da kolon hidroterapi yöntemi hakkında bilmeniz gerekenler. Kalın bağırsak, hemoroid.. İnsanlar, sayısız toksinle çevrilidir. İnsan vücudu her gün yiyecekten, sudan ve havadan bu zararlı maddelere maruz kalmaktadır. Tüm bu etkenler, özellikle de bağırsaklarla ilgili çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu sorunlara yönelik çok sayıda tıbbi ürün olmasına rağmen, doğal bir tedavi en iyi çözümdür. Kolon temizliği ya da kolon hidroterapi denilen bu yöntemin en önemli avantajı herhangi bir yan etkiye sebep olmamasıdır.

30 Kasım 2018

Sağlıklı Bir Bağırsak İçin Kolon Temizliğinin Önemi

İnsan vücudu her gün yiyeceklerden, sudan ve havadan sayısız toksine maruz kalmaktadır. Tüm  bu etkenler, özellikle bağırsaklarla ilgili çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu sorunlara yönelik çok sayıda tıbbi ürün olmasına rağmen,  doğal bir tedavi en iyi çözümdür. Kolon temizliği ya da  kolon hidroterapi  denilen bu yöntemin en önemli avantajı herhangi bir yan etkiye sebep olmamasıdır.

 

Kolon Temizliği Neden Önemlidir? Ne zaman Yapılmalıdır?

Kalın bağırsak olarak da bilinen kolon, sindirim sistemimizin hayati bir parçasıdır. Vücutta bulunan katı atıkları dışkı ile arındırma işlevini görür. Kolon, duvarlarında aşırı toksin birikmesi olduğunda işlevini düzgün bir şekilde yerine getiremez. Bu durum, tıkanıklığa, düzensiz bağırsak hareketine ve şiddetli kabızlığa yol açar. Yeterli su tüketimi sağlanmadığında ve beslenme alışkanlıkları bozulduğunda -işlenmiş maddeler,hayvansal yağlar, lif (posa) içeriği düşük yiyecekler ve rafine şekerler sık tüketildiğinde- kolon ortaya çıkan toksinleri etkin bir şekilde tüketemez. Bu durumda kolon temizliği (kolon hidroterapi) uygulanabilir.

 

Kolon Hidroterapi Nedir? 

Kolon hidroterapi ağrısız ve doğal bir terapidir.  Kolonu ılık su veya bitkilerden yapılan bir sıvı ile durulayarak vücutta biriken toksinlerin ve atıkların temizlenmesini sağlar. Akışkan bir tüp yardımıyla rektumdan sokulur. Kullanılan suyun miktarı ve sıvının tipi, durumun niteliğine ve şiddetine bağlı olarak değişir.  Kolonun tam olarak temizlenmesi için beş- sekiz seans uygulanması gerekir.

 

Terapiden Önce ve Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kolon hidroterapisinden önceki günlerde meyve ve sebze gibi hafif gıdalar tüketilmelidir. Terapiden iki saat önce hiçbir şey yenmemeli ve içilmemelidir. Seans bittikten sonra bol miktarda sıvı tüketilmelidir. Kolon hidroterapisinden sonraki gün ise doğal ve yumuşak yiyecekler tüketilmelidir.  Ayrıca  toz zencefil ve elma sirkesi ile yapılacak bir detoks, kolon hidroterapisinden sonra uygulanabilir.

 

Kolon Hidroterapisinin Avantajları Nelerdir?

Düzensiz bağırsak hareketleri, kabızlık ve gaz oluşumu gibi sindirim sorunlarının hafifletilmesinin yanı sıra, gençleşmiş hissetmenizi sağlar. İşte öne çıkan avantajlarından bazıları: