×
×
Sağlıksız Bağırsağın 7 Belirtisi

Sağlıksız Bağırsağın 7 Belirtisi

22 Kasım 2011

Son yirmi yılda çok sayıda çalışma, bağırsak sağlığı ile bağışıklık sistemi, ruh hali, zihinsel sağlık, otoimmün hastalıklar, endokrin bozuklukları, cilt rahatsızlıkları ve kanser arasındaki bağlantıları göstermiştir.

Yüksek stres seviyeleri, çok az uyku, işlenmiş/bol şekerli yiyecekler yemek ve antibiyotik almak gibi modern yaşamın birçok yönü, bağırsak mikrobiyomumuza zarar verebilir. Bu da beyin, kalp, bağışıklık sistemi, cilt, kilo, hormon seviyeleri, besinleri emme yeteneği ve hatta kanser gelişimi gibi sağlığımızın diğer yönlerini etkiler. Sağlıksız bir bağırsağın kendini göstermesinin birkaç yolu vardır. En yaygın belirtiler şunlardır:


1. Mide rahatsızlıkları

Gaz, şişkinlik, kabızlık, ishal ve mide ekşimesi gibi mide rahatsızlıklarının tümü sağlıksız bir bağırsağın belirtileri olabilir. Dengeli bir bağırsak, yiyecekleri işlemede ve atıkları ortadan kaldırmada daha az zorluk çekecektir.


2. Yüksek şekerli bir diyet

İşlenmiş gıdalar ve ilave şekerlerin yoğun tüketildiği bir diyet, bağırsaklarınızdaki iyi bakteri miktarını azaltabilir. Bu dengesizlik, artan şeker isteğine neden olabilir ve bu da bağırsağınıza daha fazla zarar verebilir. Ayrıca, yüksek miktarda rafine şeker, özellikle yüksek fruktozlu mısır şurubu, vücutta artan iltihaplanma ile ilişkilendirilmiştir.


3. İstenmeyen ağırlık değişiklikleri

Diyetinizde veya egzersiz alışkanlıklarınızda değişiklik yapmadan kilo almak veya vermek, sağlıksız bir bağırsağın işareti olabilir. Dengesiz bir bağırsak, vücudunuzun besinleri emme, kan şekerini düzenleme ve yağ depolama yeteneğini bozabilir. Kilo kaybı, ince bağırsakta aşırı bakteri üremesinden (SIBO) kaynaklanabilirken, kilo alımına insülin direnci veya besin emiliminin azalması nedeniyle aşırı yeme dürtüsüne neden olabilir.


4. Uyku bozuklukları veya sürekli yorgunluk

Sağlıksız bir bağırsak, uykusuzluk veya zayıf uyku gibi uyku bozukluklarına neden olabilir ve bu nedenle kronik yorgunluğa yol açabilir. Ruh halini ve uykuyu etkileyen bir hormon olan vücudun serotoninin çoğunluğu bağırsakta üretilir. Bu nedenle bağırsak rahatsızlıkları, iyi uyuma yeteneğinizi bozabilir.


5. Cilt tahrişi

Egzama gibi cilt sorunları sağlıksız bir bağırsakla ilişkilendirilebilir. Kötü beslenme veya gıda alerjilerinden kaynaklanan bağırsak iltihabı, belirli proteinlerin vücuda "sızmasına" neden olabilir ve bu da cildi tahriş edebilir ve egzama gibi durumlara neden olabilir.


6. Otoimmün durumlar

Sağlıksız bir bağırsağın sistemik iltihabı artırabileceği ve bağışıklık sisteminin düzgün işleyişini değiştirebileceği düşünülmektedir. Bu, vücudun zararlı istilacılar yerine kendisine saldırdığı otoimmün hastalıklara yol açabilir.


7. Gıda intoleransları

Gıda intoleransları, belirli gıdaları sindirme zorluğunun bir sonucudur (bu, belirli gıdalara karşı bağışıklık sisteminin reaksiyonunun neden olduğu gıda alerjisinden farklıdır). Gıda intoleranslarının bağırsaktaki düşük kaliteli bakterilerden kaynaklanabileceği düşünülmektedir. Bu, tetikleyici gıdaların sindirilmesinde güçlüklere; şişkinlik, gaz, ishal, karın ağrısı ve mide bulantısı gibi semptomlara yol açabilir.