×
×
Sevdiklerinizi kolorektal kanser taramasına ikna etmenin 9 yolu

Sevdiklerinizi kolorektal kanser taramasına ikna etmenin 9 yolu

Kolorektal kanserde, tespit ve tedavi için tarama yöntemleri hayati önem taşıyor. Buna rağmen tarama oranları beklenen seviyede değil. Bu nedenle yalnızca kendiniz için değil, risk grubundaki sevdikleriniz için de bir adım atmalı, onları tarama yaptırmaları için cesaretlendirmelisiniz. Sevdiklerinizi kanser taraması yaptırmaya cesaretlendirmenin 9 yöntemi için yazımızın devamını okumalısınız.

28 Mayıs 2019

Sevdiklerinizi Kolorektal Kanser Taramasına İkna Etmenin 9 Yolu

Kolorektal kanserin teşhis ve tedavisinde tarama hayati önemde olsa da 50-75 yaş arasındaki yetişkinlerin dörtte biri henüz hiç tarama yaptırmadı. Bu nedenle risk grubunda olmayanlara da bir görev düşüyor: Sevdiklerini cesaretlendirmek. Bu yazıda sizler için sevdiklerinizi kanser taramasına cesaretlendirecek 9 yöntemi sıraladık.

 

1. Cesaretlendirmeye sevdiğiniz kişilere kanser taraması yaptırıp yaptırmadığını sorarak başlayın.

Bu konunun hassas bir konu olduğunu unutmadan hareket etmelisiniz. Konuşmaya 40 yaşından itibaren kanser taraması yapılmasının uzmanlar tarafından tavsiye edildiğini söyleyerek başlayabilirsiniz.

 

2. Neden tarama yaptırmadıklarını anlamaya çalışın.

İnsanlar kolorektal kanser taraması için doktora gitmekten korkabilir. Eğer neden tarama yaptırmadıklarını öğrenirseniz onlara yardım etmeniz daha kolay olacaktır.

 

3. Duygusal yönlere hitap edin.

Kanser taraması yaptırmasını istediğiniz kişiye onu ne kadar çok sevdiğinizi ve uzun yıllar birlikte vakit geçirmekten keyif alacağınızı anlatın. Kendileri için tarama yaptırmaya yanaşmasalar bile bunu sevdikleri için yapabilirler. Tarama yapılmaması kanserin ilerlemesine ve tedavisinin zorlaşmasına neden olacaktır.

 

4. Kolorektal kansere dair verileri paylaşın.

Bu konudaki bilimsel veriler etkili olacaktır. Sevdiklerinize kolorektal kanser riskinin 40 yaşından sonra arttığını, erken teşhis edildiğinde kanserin tedavi edilebildiğini anlatmak faydalı olacaktır.

 

5. Farklı tarama yöntemleri hakkında onları bilgilendirin.

Birçok kişi kolorektal kanser taramasının tek yönteminin kolonoskopi olduğunu düşünür. Oysa teknoloji alanındaki gelişmeler sayesinde esnek sigmoidoskopi ve sanal kolonoskopi gibi farklı tarama yöntemleri de mümkündür. Sevdiklerinize doktorun kendileri için en uygun tarama yöntemi hakkında bilgi vereceğini anlatın.

 

6. Yakın zamanda tarama yaptıran bir tanıdığınızı anlatın.

Tarama yaptırmasının iyi olacağını düşündüğünüz biri için en iyi örneklerden biri bu taramayı yaptırmış biri olacaktır. Çünkü bu kişi taramanın nasıl bir yöntem olduğunu ve faydalarını anlatacak, onu rahatlatacaktır.

 

7. Örnek olmak için tarama yaptırın.

Eğer siz de 40 yaşın üstündeyseniz örnek olmak adına kolorektal kanser taraması yaptırın. Bu süreci yaşamanız sevdiklerinize anlatmanızı kolaylaştıracaktır.

 

8. Tarama konusunda adım attıklarında onları ödüllendirin.

Tarama konusunda ikna çabalarınız sonuç vermeye başladığında attıkları tüm adımlarda onları kutlayın ve kendileri için önemli bir şey yaptıklarını hissettirin. Bu onları daha da heveslendirecektir.

 

9. Taramanın ardından onlarla sonuçlarla ilgili görüşün.

Taramanın ardından onları asla yalnız bırakmayın ve sonuçları aldıktan sonra da desteğinizi sürdürün. Sonraki süreci birlikte yürütmeniz eğer tedavi gerekiyorsa bu tedavinin aksamamasını sağlayacaktır.

 

Sevdiklerinizi kolorektal kanser taraması konusunda ikna etmede sabırlı olmalısınız. Eğer bir yöntem etkili olmazsa diğerini deneyin ama asla pes etmeyin.