×
Hamburger Menü
×

Sızıntılı Bağırsak Sendromu Hangi Hastalıkların Habercisidir?

Sızıntılı Bağırsak Sendromu Hangi Hastalıkların Habercisidir?
14 Ekim 2018

Sızıntılı bağırsak sendromu (leaky gut, geçirgen bağırsak) olarak bilinen hastalık, dikkat edilmesi gereken önemli bir sorundur. Sızıntılı bağırsak sendromundan kaynaklanan birçok hastalık bulunur. Bu durumda özellikle dikkat edilmesi gereken birkaç sızıntılı bağırsak belirtisi vardır.  Ayrıca, zayıf beslenme, kronik stres, toksin birikmesi ve bakteriyel dengesizlik gibi faktörlerden dolayı, sızıntılı bağırsak sendromunun salgın sayılabilecek oranlara ulaştığı görülmektedir. 

Sızıntılı Bağırsak Sendromu  son zamanlarda,  otoimmün hastalık (bağışıklık sisteminin vücudun hücrelerini yok edecek şekilde onlara saldırması) için tehlike sinyali olarak adlandırılmıştır. Eğer sızıntılı bağırsak sendromu geçirip geçirmediğinizi öğrenmek istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey belirtileri takip etmektir.

 

Sızıntılı bağırsak sendromu nedir?

Modern tıbbın babası Hipokratın belirttiği gibi “Bütün hastalık bağırsakta başlar” modern diyetler ve değişik yaşam tarzları bağışıklık sistemi ve bağırsak fonksiyonu ile sindirim sistemimize zarar vererek genel sağlığı olumsuz  etkilemektedir.  Ayrıca  sızıntılı Bağırsak Sendromu tıp literatüründe, "bağırsağın aşırı geçirgenliği" olarak da  adlandırılır.

 

Sızıntılı bağırsak sendromunun nedenleri nelerdir?

Bağırsaklar, sıkı birleşme (veya TJ) proteinleri tarafından birbirine bağlanan özel epitelyal hücreler tabakası ile korunur... Bu hücreler, sindirim sisteminizden kan dolaşımına geçişini kontrol ederler. 40'tan fazla farklı TJ proteininin bağırsak sağlığında bir rol oynadığı kabul edilmiştir. 

 

Sızıntılı Bağırsak Sendromunun nedenlerinden bazıları şunlardır:

 

Sızıntılı bağırsak sendromu ile ilişkili hastalıklar

Sızıntılı bağırsak sendromu ile bağlantılı hastalıkların bazıları şunlardır:

Bu hastalıklar sızıntılı bağırsak sendromuna bağlı olsa da aralarında net bir ilişki olduğu kanıtlanmamıştır. Yani  sızıntılı bağırsak sendromunun bu koşullardan herhangi birine neden olduğu tespit edilmemiştir. Sadece sızıntılı bağırsak sendromu bulunan  kişilerin bir takım başka sağlık sorunlarına sahip olma risklerinin  daha yüksek olduğu saptanmıştır. 

 

Sızıntılı bağırsak sendromunu işaret eden 7 belirti

Sızıntılı bağırsak sendromu olup olmadığınızı nasıl anlarsınız? Bağırsak sağlığınızla ilgili bir sorun olduğuna işaret eden yedi sızıntılı bağırsak sendromu belirtisi ve bu belirtileri ortaya çıkan koşullar şu şekildedir:

 

1. Gıda Duyarlılıkları

Kan dolaşımına giren toksinlerin saldırısı nedeniyle, bağırsakları aşırı geçirgenliğine sahip insanların bağışıklık sistemleri belirli gıdalara (özellikle de gluten ve süt ürünlerinde)   karşı daha duyarlı hale gelmektedir.  Sızıntılı bağırsak sendromu olan kişilerde  gıda alerjileri  görülmüştür.  Alerjilerin varlığı en yaygın sızıntılı bağırsak sendromu belirtilerinden biridir.

 

2. İrritabl bağırsak sendromu

Sızıntılı bağırsak sendromu, İrritabl bağırsak sendromu ve ülseratif kolit hastalığına sahip insanlarda daha fazla görülür.  Ayrıca Crohn hastalığı bulunan kişilerde de  sızıntılı bağırsak sendromu görülme riski daha yüksektir.

 

3. Otoimmün Hastalık

Sızıntılı bağırsak sendromunda otoimmün hastalığa neden olabilen “zonulin” olarak bilinen bir proteindir. Gluten içerikli gıdalar tüketmek bu durumu arttırabilir çünkü gluten zonulin  proteini arttır. Böylece bağırsak geçirgenliği artar.

 

4. Tiroid Problemleri 

Sızıntılı bağırsak sendromunun doğrudan etkileyebileceği otoimmün hastalıklardan biri de  Hashimoto hastalığıdır. Kronik tiroid olarak da bilinen bu hastalığa sahip kişilerde bozulmuş metabolizma, yorgunluk, depresyon, kilo alımı gibi belirtiler görülür.

 

5. Besin  Emilim Bozuklukları

Sızıntılı bağırsak sendromu vitamin B12, magnezyum ve sindirim enzimleri dahil olmak üzere besin eksikliklerinden kaynaklanır.

 

6. Bağırsak hastalıkları ve Cilt Hastalıkları

Sızıntılı bağırsak senndromu akne ve sedef hastalığı gibi cilt sorunlarına neden olabilir.

 

7. Ruh Sorunları ve Otizm

Sızıntılı bağırsak sendromu çeşitli nörobilişsel bozukluklara neden olmaktadır. Örneğin, bağırsak enfeksiyonları depresyona yol açtığı düşünülen kimyasalların salınımını tetiklemektedir. Ayrıca özellikle yaşamın ilk yılı içinde, otizmin oluşmasının da  bağırsak mikrobiyomundaki  sorunlarla bağlantılı olabileceği  yönünde çalışmalar bulunur.

 

Sızıntılı bağırsak sendromu tanısı

Sızıntılı Bağırsak Sendromunda doğru tanılama tedavi süreci için oldukça önemlidir. Bu nedenle bazı sızıntılı bağırsak sendromu testi mevcuttur. Testler,  görülen belirtilere  hangi eksikliklerin neden olduğunu tespit etmek için gereklidir. Sızıntılı bağırsak sendromu testleri şunları içerir:

 

Sızıntılı bağırsak sendromunun tedabi sürecini hızlandırmak için yapabilecekleriniz nelerdir?

İnsanların çoğu  sızıntılı  bağırsak sendromuna sahipse ne yiyip yememesi gerektiğini merak eder.  Bu durumda,   tahıllar, ilave şeker, GDO'lar, rafine yağlar, sentetik katkılar ve geleneksel süt ürünleri tüketmemek gerekir.   Sızıntılı bağırsak sendromunun iyileşmesini  hızlandıracak yiyecekleri ise şu şekildedir:

Çerçeve
Çerçeve

Diğer Blog Yazılarımız

Proktoloji ve kolon rektum
hastalıkları üzerine blog yazılarımızı
takip edebilirsiniz