×
×
Soğan ve Sarımsak Kolon Kanseri Riskini Azaltır mı?

Soğan ve Sarımsak Kolon Kanseri Riskini Azaltır mı?

Kolon kanseri, erken teşhis edildiğinde yüksek oranda tedavi olanaklarına sahiptir. İyileşme sürecini hızlandırmak veya hastalığa yakalanma riskini azaltmak için bir çok araştırma yapılmaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalar; sarımsak, pırasa, soğan, frenk soğanı, yeşil soğan ve arpacık soğanı içeren Allium sebzelerinin bağırsak kanseri riskini önemli ölçüde azalttığını göstermektedir.

20 Haziran 2019

Soğan, Sarımsak ve Pırasa Tüketimi Kolon Kanseri Riskini Azaltıyor...

Kolon kanseri, erken teşhis edildiğinde yüksek oranda tedavi olanaklarına sahiptir. İyileşme sürecini hızlandırmak veya hastalığa yakalanma riskini azaltmak için bir çok araştırma yapılmaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalar sarımsak, pırasa, soğan, frenk soğanı, yeşil soğan ve arpacık soğanı içeren Allium sebzelerinin bağırsak kanseri riskini önemli ölçüde azalttığını göstermektedir.

Allium cinsindeki sebzeler; anti-bakteriyel, mantar önleyici ve antioksidan sonuçlarla bağlantılı olan, kükürt bakımından zengin flavonoidler (hücre yenileyici) dahil olmak üzere, biyoaktif bileşen (fizyolojik ve hücresel aktiviteleri etkileyerek sağlık üzerinde olumlu etki sağlayan ikincil metabolit) içerir. Allium sebzelerindeki biyoaktif bileşenlerin daha önce meme ve prostat kanserine karşı koruduğu da gözlemlenmiştir.

Her yıl dünyada yüksek oranda hastaya bağırsak kanseri teşhisi konuyor ve gerekli tedavileri yapılmayan hastaların yaşam kalitesi azalıyor. Ancak araştırmalar günde bir küçük soğanın bile hastalığın önlenebilmesi için yeterli olabileceğini gösteriyor.

 

Allium Sebzeler Nasıl Tüketilmelidir?

Allium sebzelerini salatalarınızda ve yemeklerinizde dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Fakat pişirme yönteminin de bir etkisi olduğunu unutmamak gerekir. Örneğin, soğanın kaynatılması faydalı kimyasalları azaltırken, taze sarımsakların dilimlenmesi ve ezilmesi daha yararlıdır.

 

Allium Sebzeleri Kimler Dikkatli Tüketmelidir?