×
×
Tuvalette En Sık Yapılan Hatalar

Tuvalette En Sık Yapılan Hatalar

Hepimizin gündelik hayatında yapıp alışkanlık haline getirdiği bir takım davranışlar vardır. Alışkanlıklarımızın bir kısmı ise biz farkında olmasak da sağlığımıza ciddi zararlar verir. İşte tuvaletteki derhal terk etmeniz gereken alışkanlıklar...

15 Ocak 2019

Bu Tuvalet Alışkanlıklarından Uzak Durun

 

1.   Makat ve çevresini çok silmek

Elbette tuvaletinizi yaptıktan sonra temizlik çok önemli. Ancak eğer makat ve çevresini aşırı silerseniz cildinizi tahriş edersiniz. Tuvalet kağıdı sizin için yeterince temizleyici değilse ıslak mendil kullanın. Böylece cildinizi tahriş etmemiş olursunuz. Islak mendil kullanmak istemiyorsanız tuvalet kağıdını ıslatarak kullanmayı da deneyebilirsiniz.

 

2.  Sabunu durulamamak

Evet sabun durulamak kulağa ilginç geliyor ama ABD’deki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre sabun köpükleri kuruduğunda bakteri toplamaya başlar. Bu bakteriler sabunu bir sonraki kullanımınızda da elinize geçer. Bu nedenle ellerinizi yıkamadan önce sabunu mutlaka yıkayın.

 

3.   Telefon kullanmak

Tuvalette telefon kullanmak neredeyse hepimiz için bir alışkanlık. Ancak tuvalette telefon kullanımı burada harcadığımız zamanı artırır ve uzun süre oturmak da hemoroidlere neden olabilir. Ayrıca bu alışkanlığın hiç hijyenik olmadığını da hatırlatmak gerekiyor.

 

4.   El yıkamamak

İnanması zor olsa da pek çok insan tuvaletten çıktıktan sonra ellerini yıkamıyor. Ancak bulaşıcı hastalıklardan uzak durmak için ne olursa olsun tuvaletten çıkınca ellerinizi yıkamalısınız.

 

5.   Çömelmeyip oturmak

Çoğu kadın hijyen açısından umumi bir tuvalette oturmaktansa çömelmeyi tercih eder. Peki ya evdeki tuvaletlerde? Evet, evde de tuvalete oturmayıp çömelmek daha sağlıklı. Ancak bu hijyenle değil bağırsaklarınızın sağlığı ile ilgili. Çömeldiğiniz zaman boşaltım sisteminiz sorunsuz çalışır.

 

6.   Tuvalet fırçasını hemen geri takmak

Eğer tuvalet fırçasını klozeti temizledikten sonra hemen yerine koyuyorsanız bu alışkanlığı da bir an önce terk etmelisiniz. Çünkü bu durum bakteriler için nemli ideal bir üreme ortamı yaratıyor. Tuvalet fırçasını yerine geri koymadan önce tamamen kurumasını beklemelisiniz.

 

7.   Islak mendili klozete atmak

Hepimiz ıslak mendilleri temizlik sırasında işimizi kolaylaştırdığı için tercih ediyoruz. Islak mendilleri kullanmamızda sorun yok elbette ama onları klozete attığımızda kanalizasyon sistemini tıkayacaktır. Bu da bakterilerin tuvaletinize yayılmasına sebebiyet verebilir.

 

8.   Sifonu çekerken klozet kapağını açık bırakmak

Evet tuvaleti kullandıktan sonra sifonu çekiyoruz ama bu yetmiyor. Klozet kapağı kapalı olmadığında klozetteki bakteriler siz fark etmeden havada uçuşuyor. Bu nedenle sifonu çekerken klozet kapağını kapalı tutmayı unutmayın.

 

9.   Klozet kılıfı kullanmak

Birçok kişi umumi tuvaletlerde klozet kılıfı kullanmanın sağlıklı olduğunu düşünür ancak bu kılıflar oldukça kirlidir. Elbette kullan at klozet kılıflarını kullanmanızda bir sakınca yok. Sadece bu kılıflar konusunda dikkatli olmalısınız.

 

10. Dışkılama için fazla zorlamak

Eğer dışkılama için kendinizi fazla zorlarsanız anal çatlaklara ve hemoroidlere sebebiyet verebilirsiniz. Kendinizi zorlamak yerine boşaltım sisteminizin daha düzgün çalışması için çömelmeyi deneyebilirsiniz. Ama eğer dışkılama sorununuz uzun sürerse mutlaka bir doktora görünmeniz gerekiyor.