×
×
Umumi Tuvaletleri Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Umumi Tuvaletleri Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Umumi tuvaletler, tuvalet ihtiyacını karşılamak için yeterince temiz olmayabilir. Temiz sayılabilecek halka açık tuvalet bile, birçok insanın gün boyu aynı alanı kullanması dolayısıyla hijyen açısından daha temkinli olmayı gerektirir. Kamusal tuvaletler mikrop dolu yerler gibi görünse de, çoğunun ortalamanın üzerinde mikrop taşımadığını gösteren çalışmalar bulunur. Bununla birlikte tuvalet gibi ortak kullanım alanlarında temizlik kurallarına daha çok dikkat etmelisiniz. Umumi bir tuvalet kullanırken kendinizi daha rahat hissetmeniz için uygulamanız gereken bazı öneriler bulunmaktadır.

9 Ağustos 2018

Umumi tuvaletler, tuvalet ihtiyacını karşılamak için yeterince temiz olmayabilir. Temiz sayılabilecek  halka açık tuvalet bile, birçok insanın gün boyu aynı  alanı kullanması dolayısıyla hijyen açısından daha temkinli olmayı gerektirir. Kamusal tuvaletler mikrop dolu yerler gibi görünse de, çoğunun ortalamanın üzerinde mikrop taşımadığını gösteren çalışmalar bulunur. Bununla birlikte tuvalet gibi  ortak kullanım alanlarında  temizlik kurallarına daha çok dikkat etmelisiniz.  Umumi bir tuvalet kullanırken kendinizi daha rahat hissetmeniz için uygulamanız gereken bazı öneriler bulunmaktadır.


1- Tuvaletleri kontrol edin: Halka açık bir tuvalete ilk girdiğinizde, mevcut tuvaletleri hızlı bir şekilde kontrol ederek en temiz görüneni tercih edin.

En temiz görünen tuvaleti seçin. Tuvalet kuru ve temiz olmalı, ayrıca tuvalet kâğıdı bulunmalıdır.

Bazı klozetler kirli olabilir. Mümkünse bu tuvaletleri kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Kirli bir tuvaleti kullanmak zorundaysanız, daha fazla önlem alın ve mümkün olduğu kadar temiz kullanmaya dikkat edin.

 

2- Kullanılacak tuvaleti dikkatli şekilde yıkayın: Tuvaleti yıkarken aslında bakterilerin yayılması bakterilerin daha çok bulaşması riskini artar. Bunun için umumi tuvaletleri yıkarken dikkatli olunmalıdır.

Tuvaletin üzerini silmek için tuvalet kâğıdı kullanın. Ayrıca, tuvaleti yıkamak için çıplak el kullanmanız bakterilerin elinize bulaşmasına neden olur.   Bu nedenle tuvaleti temizlediğiniz sırada tuvaletten uzak durun. Bu sayede yüzünüz ve ağzınız  bakterilerden korumuş olursunuz.

Klozeti kaldırmak için tuvalet kâğıdı kullanın. Çünkü tuvalet kapağının içi dışından daha kirlidir. Klozet kapağını kaldırmak için kâğıt kullanıp sonrasında kullanılan kâğıdı çöpe atınız.

 

3- Ellerinizi dikkatlice yıkayın:  El yıkamak, genel tuvalet kullanırken temiz olmanın en önemli kurallarından biridir. Ellerinizi yıkarken dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır:

Ellerinizi sıcak suda yıkamaya özen gösterin. Sıcak su, ellerinizi dezenfekte etmenize katkı sağlar.

Ellerinizi akan suyun altında en az 20 saniye sabun kullanarak yıkamalısınız

 

4- Ellerinizi kurutun: Ellerinizi yıkadıktan sonra kurutulması da çok önemlidir. Ellerinizi kuruturken mikroplarla temas edebilirsiniz.

Muslukları tuvalette bulunan kâğıt havlular ile kapatın. Ayrıca ellerinizi kurutmak ve tuvaletten çıkarken kapı kolunu tutmak için kullandığınız kâğıt havlu birbirinden farklı olmalıdır.

Bazı el kurutma makinelerinin suyu yüze doğru geri çektiği söylenmektedir. Dolayısıyla el kurutma makineleri gereken hijyende kurutma işlemini gerçekleştiremez.  Eğer, el kurutma makineleri ellerinizi kurutmak için tek alternatif ise ellerinizi alkol bazlı el dezenfektan ile silebilirsiniz.

 

5- Tuvaletten çıkarken çevreyle temas etmekten kaçının: Tuvaletten çıkarken de bulaşabilecek bakterilere karşı dikkatli olmalısınız. Tuvaletin kapısında ve kollarında çeşitli mikroplar olabilir.

Tuvaletlerden çıkan kapıyı açmak için küçük bir tuvalet kağıdı veya el kurutma kağıdı kullanın. Bu önlem, temizledikten sonra yeniden mikroplanmasına karşı ellerinizi korur.

 

6- Bebek bezini değiştirirken hijyene dikkat edin: Bebek bezini umumi bir tuvalette değiştirmek zorunda olan bir anne ya da babalar, bebeğinin temizliği ve sağlığı için bazı önlemler almalıdır

Bebek bezini değiştirirken kullandığınız battaniye ve örtüleri sık sık yenileyin.

Her zaman yanınızda fazladan mendil veya bebek onaylı sanitizerleri de bulunmalıdır.


7- Yeterince bakılmayan ve temizlenmemiş tuvaletleri yetkililere bildirin: Kamusal tuvalet olanaklarının yönetiminden sorumlu kişilere tuvalet hakkında görüşler bildirilmelidir. Tüketicilerden gelen şikâyetler önemlidir.

Yetkili kişilere tuvaletlerin kontrol edilmesi ve temizlenmesinin gerektiğini bildirin.

Eğer bir cevap alamazsanız veya standart kalkmazsa, yerel sağlık biriminizle görüşün ve şikâyette bulunun.

 

Genel tuvaletleri kullanmadan önce alabileceğiniz kişisel temizlik önlemleri nelerdir?

 

1- Tuvalet Kâğıdı Bulundurun: Umumi tuvaletlerdeki tuvalet kâğıdı temiz ve güvenli olmayabilir. Mikropları azaltmaya yardımcı olmak için tuvalet kâğıdının ilk kısmını kullanmayın.

Kendi tuvalet kâğıdınızı çantanızda veya cebinizde taşıyabilirsiniz. Böylece umumi tuvalette bulunan tuvalet kâğıdını kullanmanıza  gerek kalmaz.

Sağlık uzmanları, tuvalet yıkandığında, bazı mikropların su ile püskürtüldüğünü belirtmektedir. Püsküren bu mikroplar tuvalet kâğıtlarına bulaşabilir. Bunun için yanınızda mendil taşıyabileceğiniz gibi, tuvalet kâğıdının altta kalan kısmını kullanın.

 

2- Klozet Koruyucu Bulundurun: Tuvaletin klozetinde bol miktarda mikrop bulunmaktadır. Bununla birlikte, sağlanan klozet koruyucularını kullanmak, klozete oturulduğunda kendinizi daha iyi ve daha güvenli hissetmenize yardımcı olabilir.

 

3- Alternatif el temizleyici ürünleri kullanın: halka açık tuvalet kullandığınızda yanınızda bulundurmanız gereken bazı el dezenfektanları vardır. Umumi tuvaletlerde güvenli el yıkama alanları bulunmayabilir. Bu sebeple susuz el dezenfektanı taşıyabilir ve ellerinizi yıkadıktan sonra bu dezenfektanları kullanabilirsiniz.

 

4-  Düzenli olarak probiyotik kullanın: Her gün probiyotik kullanmak genel bir tuvalet kullandığınızda  mikroplardan korunmanıza yardımcı olabilir.

Yapılan araştırmalar, bağırsağınızda bulunan yararlı ve sağlıklı bakterilerin vücudunuzun yabancı mikroplarla mücadele etme gücünü arttığını göstermiştir. 

Günlük olarak probiyotik kullanmak, umumi (genel) bir tuvaleti sürekli olarak kullanmak zorundaysanız faydalı olabilir.