×
Hamburger Menü
×

Uzun Süreli İshal ve Mikroskobik Kolit

Uzun Süreli İshal ve Mikroskobik Kolit
25 Kasım 2018

Mikroskobik Kolit,  inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD)  olarak bilinen bir grup  hastalığın  parçası olan kronik, yaşam boyu bir durumdur.  Gastrointestinal sistemin (bağırsak)  iltihaplanmasına neden olur. Bu enflamasyon, kolonda (kalın bağırsak) ve rektumda ortaya çıkar. İki ana tip mikroskobik kolit - lenfositik kolit ve kollajenöz kolit vardır, ancak bunlar çok benzerdir.

 

Mikroskobik kolitin ana semptomu kansız  sulu ishaldir.

 

Otoimmün (bağışıklık sisteminin vücudun kendi dokularına saldırması durumuna yol açan hastaliklarin genel adi)  bir durum  olduğu düşünülmektedir .

Mikroskobik kolit için bilinen bir tedavi yoktur ve genellikle düzenli beslenme,  egzersiz   ve yaşam tarzı değişiklikleri ile tedavi edilir.

Mikroskobik kolitli bazı kişiler etkilenen kolon ve rektum parçalarını çıkarmak için  ameliyat  olmayı tercih edebilirler ancak bu nadirdir.

 

Mikroskobik Kolit belirtileri nelerdir?

Mikroskobik kolitin ortak belirtilerinden bazıları şunlardır:

 

Lenfositik Kolit

Lenfositik kolitte, kolonun iç yüzeyinde lenfositlerin (beyaz kan hücreleri) sayısında artış olur. Lenfositler, enfeksiyon ve hastalıklarla savaşmak için vücudun savunma sisteminin bir parçasıdır.

 

Kollajen Kolit

Kollajenöz kolitte kolonun astarı, kollajen adı verilen bir proteinin normal katmanından daha kalın bir şekilde gelişir. Kolonun astarında artan sayıda lenfosit de olabilir.

 

Mikroskobik Kolit nasıl teşhis edilir?

Genellikle kolonoskopi muayenesi sırasında alınan biyopsi ile teşhis edilir. Bu biyopsiler daha sonra bağırsak astarında herhangi bir değişiklik aramak için bir mikroskop altında incelenir.

 

Mikroskobik kolite sebep olan nedenler nelerdir?

Mikroskobik kolitin kesin sebebi henüz bilinmiyor. 

Sebep, genellikle aşağıdakileri içeren bir dizi faktörle ilgilidir:

Hastalığın nedenleri tıp dünyasında araştırılmaya devam ediliyor. 

Mikroskobik kolit genellikle 50-60 yaş arası kişilerde görülür ancak her yaşta bu hastalığa yakalanma ihtimaliniz vardır. Kadınlarda daha yaygındır. Her 10.000 kişide yaklaşık 2-3 kişinin mikroskobik kolit olduğu tahmin edilmektedir.

 

Remisyon nedir?

Mikroskobik kolitli kişiler genellikle şiddetli semptomları olan ve semptomlarının daha hafif veya yok olduğu zamanlarda alevlenme dönemleri geçirirler. Herhangi bir semptom göstermeyen hastalığa sahip olan bir kişinin remisyonda olduğu bilinmektedir.

 

Mikroskobik kolitin komplikasyonları nelerdir?

Mikroskobik Kolit teşhisi konan kişiler, ileride IBD - Ülseratif Kolit ve Crohn hastalığının daha şiddetli formlarına girme riski olup olmadığını merak ederler. Bunun gerçekleşmesi için çok küçük bir risk vardır.

Çerçeve
Çerçeve

Diğer Blog Yazılarımız

Proktoloji ve kolon rektum
hastalıkları üzerine blog yazılarımızı
takip edebilirsiniz