×
×
Yemeklerden Sonra Şişkinlik Mi Hissediyorsunuz?

Yemeklerden Sonra Şişkinlik Mi Hissediyorsunuz?

Yemek yedikten sonra şişkinlik insan doğasi için gayet normal bir süreçtir fakat şişkinlik sindiriminizi düzenli tutmanıza yardımcı olduğu gibi vücudunuzun sağlıklı olduğuna da işarettir. Birçok kimse için şişkinlik sindirim sistemini yoran bir durumdur ve rahatsız edici olabilir.

1 Ağustos 2018

Yemeklerden sonra şişkinlikten kurtulmak için 11 etkili yöntem...

Yemek yedikten sonra şişkinlik insan doğasi için gayet normal bir süreçtir fakat şişkinlik sindiriminizi düzenli tutmanıza yardımcı olduğu gibi vücudunuzun sağlıklı olduğuna da işarettir. Birçok kimse için şişkinlik sindirim sistemini yoran bir durumdur ve rahatsız edici olabilir. Gaz ve şişkinliği azaltmak için önerdiğimiz 11 ipucunu uygulayarak daha rahat sindirim sistemine sahip olabilirsiniz.

 

Nane çayı için.

Nane, sakinleştirici  özelliği ile rahatsız edici mide ağrıları ve gaz ağrıları için mükemmeldir. Esansiyel yağı, sindirim kanalının düz kasının antispazmodik etkisi olan mentol içerir. Ayrıca sinirleri yatıştırarak stresin etkisiyle rahatsızlanan mideleri yatıştırır. Akşam yemeğinden sonra sindirim sistemini rahatlatmak için bir bardak içilmelidir.

 

Gazı tutmamalısınız, Gaz çıkarmak sağlık belirtisidir.

Eğer gazınız varsa, onu tutmaya çalışmayın. Gazınızı tutmak her zaman mümkün değildir. Havanın bir şekilde dışarı çıkması gerekir ve gaz biriktirilirse sindirim sisteminizi zorlayarak karın ve mide ağrılarına sebep olur.

 

Zencefil tüketin.

Mide bulantısı, mide gribi ya da hazımsızlık şikayetleriniz için sakinleştirici etkisi dolayısıyla  zencefil tüketmelisiniz. Zencefil sahip olduğu birkaç farklı kimyasal bileşen nedeniyle oldukça faydalıdır. İki kimyasal-gingerol ve shgaols- bağırsakları rahatlatır ve sindirimi  kolaylaştırır, bununla birlikte kök karbonat etkisi yaparak aşırı gaz oluşumunu engellediği gibi  gazı dışarı atmaya da yardımcı olur.

Zencefilden faydalanmanın bir başka yolu da bir çay kaşığı zencefili  yemeklerden önce yemektir.

 

Kimyon kullanımını arttırın.

Kimyon sindirim kanalında sıkışmış bir gazı çıkarmak için kullanılır. Hatta Orta Çağ'dan itibaren kimyon kullanmanın gazın vücuttan atılmasına yardım ettiği anlaşılmıştır.

 

Papatya çayı için.

Gaz ve sindirime iyi gelen nane, damak tadınıza uygun değilse ya da gazı gidermiyorsa  papatya tüketmek gaz giderimi için iyi bir yoldur. Rahatlatıcı özelliği ile papatya hazımsızlık şikayetinin yanı sıra mide ekşimesi nedeniyle  oluşan gaz için de yardımcı olabilir. Ancak nane kullanımı hazımsızlık nedeniyle oluşan gaz için daha uygundur.

 

Balkabağı Tüketin.

Gaz genellikle sindirimi zor olan yiyeceklerin tüketilmesinden kaynaklanır, bu nedenle yüksek lifli gıdalar (fasülyeler gibi) gazla ilgili bazı sorunlara neden olur. Lifli gıdaların sindirilmesi zordur. bağırsaklarımızın içinden toplu olarak geçer. Yiyecekler ince bağırsakta parçalanmadığı zaman, bakterilerin  bulunduğu kalın bağırsağa giderek çeşitli gazlar üretirler. Kabak ise  bu duruma faydalıdır, çünkü oluşturulan gaz miktarını azaltabilir.

 

Aktif bir yaşam sürün, egzersiz yapın.

Aktif bir yaşam sürmek  birçok insanda gaz oluşumuna engel olmaktadır. Vücudun ısısını arttıran egzersiz aynı zamanda  bağırsaklarımızdaki bakterileri etkisizleştirerek gaz oluşumunu engeller.

 

Sağlıklı sindirim için yiyecekleri fazlaca çiğneyin.

Tüketilen yiyeceklerin yeterince sindirilememesi gaz oluşumunun nedenlerindendir. Yiyeceklerin iyice çiğnenmesi  sindirimin hızlanmasını sağlar.

 

Limonlu ılık su için.

Her sabah bir bardak ılık limon suyu sağlıklı sindirime katkı sağlar. Limon, gaz ağrılarını da rahatlatır. Limondaki asitlik, yiyeceklerimizi parçalayan HCL (hidroklorik asit) üretimini uyarır. Böylece  yiyecekler daha çabuk parçalanır. Bu karışım tüm vücudunuzu detoks  etmek içinde kullanılır. Çünkü limon, karaciğer enzimlerinin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

 

Beslenme Alışkanlığınızı düzenleyin.

Kafein yüklü içecekler, şekerler, yağda kızartılmış yiyecekler gaza neden olur. Ayrıca fasülye ve brokoli gibi sağlıklı yiyecekler de yüksek lif içeriğinden dolayı gaz oluşumuna neden olur.

 

Yaşam Tarzınızı Değiştirin.

Sağlıklı beslenme ve egzersiz daha iyi hissetmenizi sağlar.  Gaz ve şişkinlikten kurtulmanıza da yardımcı olur, çünkü gaz yaşam tarzı ve  sağlıklı beslenmeye bağlıdır. Egzersiz yaparsanız sindirim sisteminizi rahatlatabilirsiniz.

 

Gaz, hayatın doğal bir parçasıdır.  Utanç verici bir durum değildir Eğer gaz çıkarıyorsanız,vücut sisteminiz gerektiği gibi çalışıyor demektir.

Şişkinlik sindirim sistemini yoran bir durumdur. rahatsız edici olabilir. Fakat sindiriminizi düzenli tutmanıza yardımcı olduğu gibi vücuduzun sağlıklı olduğuna işarettir.