×
×
Anal Fissür ve Hemoroid Arasındaki Fark Nedir?

Anal Fissür ve Hemoroid Arasındaki Fark Nedir?

Anal Fissür - Makatta Çatlak adından da anlaşılacağı gibi, makatınızdan anal kanalınıza kadar uzayan bir yırtıktır. Çok yaygındırlar ve bebekler dahil her yaşta olabilirler. Hemoroid - Basur anüsün (makat) ağzında dışarı doğru sarkan/çıkan şişkinliklerdir. Bunların aşırı ıkınmayla dışarıya çıkması ve gerilmesi ile damarlarda çatlama meydana gelerek kanama ortaya çıkar. Hemoroidler her insanda bulunur. Sadece büyüdüklerinde anormal oldukları kabul edilir.

8 Ocak 2019

  Makat Çatlağı olup olmadığını nasıl anlarım?

Anal fissürlü insanlar bağırsak hareketi ile daha da kötüleşen ağrılar yaşarlar. Her zaman acı hissetmezsiniz, ama kesinlikle, tuvalete oturduğunuzda, özellikle dışkılarınız sert olduğunda, hafif rahatsızlıktan şiddetli ağrıya kadar ağrı olacaktır.

 

Bu ağrı kısa olabilir veya dışkılamadan sonra uzun sürebilir. Şiddetli acı çeken bazı insanlar tuvalete gitmekten korkar.

Bazen, bu ağrı sık idrara çıkma, idrara çıkma sırasında ağrı ve hatta idrara çıkamamaya neden olarak idrara çıkma durumunuzu da etkileyebilir.

Anal fissürler ayrıca küçük miktarlarda kanamaya ve anal kaşıntıya neden olabilir. Enfekte olursa, irin kokulu bir deşarjı olabilir.

Anal çatlaklar, akut çatlaklara ve kronik çatlaklara ayrılabilir.

Hastalık erken evrede (akut) tanınırsa kolaylıkla tedavi edilebilmekte; ameliyat ya da başkaca girişimlere gerek olmamakta. Tedavisinde sıcak duş uygulamaları ve beslenme önerilerinde bulunulur. Kabızlığın/sert dışkılamanın giderilmesi ve düzenli bir bağırsak alışkanlığı sağlanmasıyla hastalık kısa sürede iyileşebilmekte. 

 

Hastalığın kronikleşmesi durumunda yani 6 haftadan uzun süren şikayetlerin varlığı, ele meme gelmesi gibi durumlarda yukarıda tanımlanan konservatif yöntemler genelde yetersiz kalacaktır. Bu durumda doğru bir strateji belirlemek gerekiyor. Bazı cerrahi olmayan uygulamalar sonrası nadiren de olsa hastalarda geçici olarak istem dışı gaz kaçırma, anal kirlenme, anal kaşıntı görülebilmekte, hastalar bu konuda uyarılmalı. Unutulmaması gereken Kronik anal fissürün bilinen klasik tedavisi hemen hemen her zaman cerrahidir.

 

Hemoroidlerde fark nedir?

Hemoroidler iç ve dış hemoroidlere ayrılır. İç hemoroidler genellikle ağrısızdır, çünkü onları besleyen sinir lifleri, hissedilmeyen bağırsak sinirine aittir.

 

Büyütülmüş bir iç hemoroid, çevreleyen dokuyu aşağı çekebilir ve anüsten çıkıntı yapabilir.

 

Hemoroidler, özellikle sert dışkılar anal kanalın iç yüzeyini zedelediğinde kanayabilir. Bazen, aynı zamanda, anüsünüzden çıkıntı yaptıkları anlamına da gelebilirler.

Hemoroidler için bir derecelendirme sistemi vardır:

 

Birinci derece:Kanama var, ancak sarkma yok.

İkinci derece:Sarkma var, fakat genellikle dışkılamadan sonra, ancak kendi başlarına anal kanala geri çekilir.

Üçüncü derece:Sarkma var, ancak kendiliğinden geri çekilemez. Parmakla geri itilmeleri gerekir, ancak geri itildikten sonra içeride kalacaktır.

Dördüncü derece:Bu sarkmalar ve içeri geri itilemezler.

 

Dış hemoroidler farklıdır. Makatta şişkinlik olarak hissedilirler. Kolayca kanam oluşabilir ve bu çok acı verici olabilir. Bazen, iyileşir ve anüsten çıkıntılı bir deri etiketi bırakırlar.