×
×
Doktora Görünmenizi Gerektiren İshal Belirtileri

Doktora Görünmenizi Gerektiren İshal Belirtileri

İshal zaman zaman herkeste görülebilmektedir. Ancak ne zaman doktora gitmeniz gerektiği hakkında vücudunuz çeşitli belirtiler gösterir. Bu belirtileri takip etmek, ciddi bir hastalığı önlemeye yardımcı olur. İshal, bireysel sindirim farklılıklarına göre sürekli olarak görülenden daha gevşek ve sulu dışkılara sahip olmak anlamına gelir.

4 Ekim 2018

İshal zaman zaman herkeste görülebilmektedir. Ancak ne zaman doktora gitmeniz gerektiği hakkında vücudunuz çeşitli belirtiler gösterir. Bu belirtileri takip etmek, ciddi bir hastalığı önlemeye yardımcı olur. İshal, bireysel sindirim farklılıklarına göre sürekli olarak görülenden daha gevşek ve sulu dışkılara sahip olmak anlamına gelir.

Tüketilen besinler sindirimin sistemine ulaştığında genellikle İnce bağırsak sıvının çoğunu emer ve bunu dışkıya dönüştürür. Fakat ishal olduğunuzda, ince bağırsağınız ya da kolonunuzun bu sıvıyı emebilme özelliğinde bir sorun olduğunu gösterir. Bu durumda dışkı ishal olarak bilinen akan su dışkısına dönüşür.

Doktora gidip gitmeme kararında genel olarak dikkat edilmesi gereken nokta: başka belirtiler gösterip göstermediği ve iki gün içinde normale dönüp dönmediğidir.  Eğer İshal iki gün içinde kaybolur ve dışkılama normale dönerse doktora gitmenize gerek olmayabilir.

İshal, akut ishal ve kronik ishal olarak ikiye ayrılır. Akut ishal, birkaç gün sürebilir.  Akut ishal bakteriyel, viral veya paraziter bir enfeksiyondan kaynaklanabilir.  Bu enfeksiyon genellikle ciddi bir durum değildir. Öte yandan kronik ishal,  en az dört hafta veya daha uzun sürebilir.  Kronik ishalin nedenleri arasında inflamatuar bağırsak hastalıkları, ülseratif kolit (kalın bağırsak ve rektumda iltihap ve yaralara neden olan bir durum)  ve Crohn hastalığı bulunabilir.

İshal olduğunuz durumlarda vücudunuzda görülen bazı belirtiler doktora başvurmanız gerektiğinin habercisi olabilir. Doktora gitmenizi gerektiren belirtiler şu şekildedir:

 

1. İki günden uzun süren ishal

İshalin en az iki gün sonra devam etmesi ve yoğun koku barındırması bir enfeksiyonun olduğuna dair bir işaret olabilir.  viral bir enfeksiyon kendiliğinden düzelebilmesine rağmen bakteriyel veya paraziter gibi bir enfeksiyonu temizlemek için antibiyotiklere ihtiyacınız olabilir.

Kronik olarak seyreden bir ishal kullandığınız bir ilacın veya düzenli olarak yemeğe başladığınız bir gıdanın yan etkisi olabilir. uzun süreli ishal, ülseratif kolit, Crohn hastalığı ya da irritabl bağırsak sendromu gibi yukarıda bahsedilen durumlardan birinin belirtisi olabilir.

 

2. Sıvı kaybı belirtileri

İshal  sıvı kaybına neden olabilir. Çünkü dışkının sıvı olması durumunda çok fazla sıvı kaybı görülür. Şiddetli vakalarda sıvı kaybı tedavi edilmezse, yaşamı tehdit edebilir. 

Sıvı kaybının  belirtileri:  fazla susamak, cilt ve ağız kuruluğu,  idrarın koyu sarı renkte olması, baş dönmesi, bayılma veya yorgun hissetmektir. Bu belirtilerden herhangi birinin ishal sürecinde görülmesi durumunda acilen doktora başvurulmalıdır.

 

3. Ağız yaralarının oluşması

İshal ile birlikte gelişen ağız yaraları crohn hastalığının belirtisi olabilir. Ağız yaralarının yanı sıra, Crohn hastalığı ile gelen iltihaplanma sindirim dokusunda yaralara neden olabilir. Crohn hastalığı kalın bağırsak ve rektum ile sınırlı olan ülseratif kolitin aksine,   ağızdan anüse kadar her bölgeyi etkileyebilir. İshalle birlikte görülen ağız yaraları, çölyak hastalığının belirtisi de olabilir. İshalle görülen ağız yaralarının nedenini tam olarak anlamak için doktora başvurmalısınız.

 

 4. Mide ve rektal bölgelerde hissedilen şiddetli ağrı

İshale eşlik eden şiddetli karın ağrısı, gaz gibi basit bir sebepten, apandisit gibi yaşamı tehdit eden bir duruma kadar birçok hastalığın belirtisi olabilir. IBS (hassas bağırsak sendromu) gibi daha kronik bir durumun (ishalin ana belirti olduğu irritabl bağırsak sendromu) ve yine Crohn hastalığı gibi bir belirtinin göstergesi olabilir. Herhangi bir hastalık ağrıya neden olabilir. Çünkü ishal iltihaplı ve bölgeyi tahriş etmektedir.

 

5. İshalde irin görülmesi

İshalde irin görülmesi bir iltihap belirtisidir. Gastrointestinal sistemde, ülseratif kolitin oluşturduğu bu yaralar dışkıda irinlere yol açabilir.

 

6. İshalin kanlı ve siyah renkte olması

Dışkıda kan  görülmesi, hemoroid   ya da gıda kaynaklı bir hastalık belirtisi de olabilir.  Ancak genellikle bu ülseratif kolit veya crohn hastalığı gibi kronik bir hastalığın olduğunun da belirtisidir. Her iki durumda da dışkının bir kısmı kanlı veya siyahsa, hemen bir doktora görünmelisiniz,

 

7. Uzun süren yüksek ateş

İshalle birlikte görülen yüksek ateş bağışıklık sistemine zarar veren bir çeşit enfeksiyonun olduğunu gösterir. Yüksek ateş,  ülseratif kolit ve Crohn hastalığı gibi rahatsızlıklarla birlikte vücudun iltihaba verdiği tepki de olabilir. İshalle birlikte görülen yüksek ateş takip edilmeli ve kısa zamanda doktora gidilmelidir.  

 

8. Aşırı kilo kaybı

İshalin iki veya üç gün içinde geçmeyip kronikleştiği durumlarda birkaç gün içinde (normalin üstünde) kilo kaybedilmesi ciddi bir enfeksiyon, inflamatuar bağırsak hastalığı, çölyak hastalığı gibi bir sorunun varlığını gösteren  işaret olabilir. Her  durumda isteğiniz dışında oluşan kilo kaybınızın temel nedenini anlayabilmek için doktora başvurmalısınız.